18 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Recyklingu – jednego z ważniejszych działań w trosce o środowisko naturalne i klimat. Za nami także Międzynarodowy Dzień Ziemi. Zgodnie z ideą zero waste, odzyskiwaniem i przetwarzaniem odpadów powinniśmy zajmować się zarówno na małą, jak i dużą skalę. Doskonałym przykładem działania w szerszym zakresie jest realizowana przez Saint-Gobain Glass proekologiczna strategia, której lwią część stanowi wytwarzanie szkła w oparciu o odzysk surowców wtórnych – w trosce o ludzi i środowisko.

 

20220505sgg1

 

Zielona strategia rozwoju

Saint-Gobain Glass to firma z tradycjami, znana z produkcji nowoczesnego szkła fasadowego, do wnętrz czy okien, która posiada zakłady koncernu w kilkudziesięciu krajach świata. Jej działania mają bez wątpienia niebagatelny wpływ na stan środowiska naturalnego. Na szczęście, marka nie pozostaje wobec niego obojętna i skutecznie realizuje przyjętą przed laty strategię zrównoważonego rozwoju. Wiodący producent rozwiązań szklanych dla architektury i budownictwa dąży do dekarbonizacji procesów produkcji. W sukcesywnym zbliżaniu się do osiągnięcia tego celu pomaga mu w dużej mierze recykling szkła.

 

–Jednym z założeń długoterminowej strategii zrównoważonego rozwoju Saint-Gobain Glass jest maksymalna redukcja emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Naszą misją jest osiągnięcie całkowitej zeroemisyjności do 2050 roku. Z tego właśnie względu nieustannie dopracowujemy rozwiązania w zakresie recyklingu stłuczki szklanej, które pozwalają nam znacząco zmniejszyć ślad węglowy – mówi Benedykt Korduła, Dyrektor Marketingu Saint-Gobain Glass. – Rok 2022 został okrzyknięty przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Szkła. Przyjazność środowisku to kolejny aspekt wyróżniający ten materiał. Produkcja w oparciu o odzyskane i odpowiednio przetworzone odpady szklane jest bowiem działaniem dalekosiężnym, przynoszącym długofalowe zyski dla społeczeństwa i planety – dodaje.

 

20220505sgg1b

Fot. Saint-Gobain Glass

 

Recykling szkła w niekoniecznie okrągłych liczbach

Szkło to materiał łatwo poddający się recyklingowi. Można wykorzystywać je ponownie niemal w nieskończoność, zmniejszając tym samym ilość produkowanych odpadów oraz zapotrzebowanie energetyczne. Tu jednak nie chodzi o nadawanie drugiego życia szklanym butelkom! Do produkcji wysokiej jakości szkła architektonicznego wykorzystuje się ściśle określone rodzaje stłuczki, a korzyści płynące z tego procesu są wręcz zdumiewające.

 

Dzięki przetwarzaniu stłuczki szklanej można bardziej racjonalnie gospodarować zasobami naturalnymi i znacząco ograniczać ich, i tak już nadmierną, eksploatację. Jak się bowiem okazuje, tona pochodzącej z odpadów stłuczki szklanej zastępuje koncernowi 1,2 tony surowców, w tym 850 kg piasku! Przy zrównoważonej produkcji szkła, przedsiębiorstwo redukuje też poziom emisji CO2 do atmosfery (o nawet 300 kg na tonę wykorzystanego odpadu szklanego) oraz zużycie energii przez piece szklarskie w zakładach (o około 30%).

 

20220505sgg1a

 

Innymi słowy – wytwarzanie szkła w oparciu o gospodarkę cyrkularną, to głęboki ukłon w stronę planety. Nic zatem dziwnego, że Saint-Gobain Glass, jako przedsiębiorstwo odpowiedzialne ekologicznie, utrzymuje pozycję światowego lidera w zakresie recyklingu szkła.

 

20220505sgg1c

Fot. Saint-Gobain Glass

 

Ile jest szkła... w szkle?

Ideą gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) jest traktowanie odpadów szklanych jako surowców w kolejnych etapach produkcyjnych. Saint-Gobain Glass wykorzystuje stłuczkę szklaną wszystkich rodzajów wskazanych w normie ISO 14021. Jest to zarówno stłuczka własna, pochodząca bezpośrednio z zakładów produkcyjnych, jak i pokonsumpcyjna (pozyskiwana z rozbiórek budynków i demontażu starej stolarki okiennej) czy poprzemysłowa (w postaci odpadów powstałych w wyniku przetwarzania szkła). Firma sukcesywnie zwiększa ilość wykorzystywanej w fabrykach stłuczki poprzemysłowej o najwyższej czystości, współpracując ze sprawdzonymi recyklerami i dostawcami odpadów wtórnych.

 

– W Saint-Gobain Glass doskonale zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy odpowiedzialni za komfort życia obecnych i przyszłych pokoleń, który wymaga podjęcia zdecydowanych kroków już dziś. Właśnie dlatego od kilku ostatnich lat systematycznie zwiększamy udział procentowy stłuczki szklanej w procesie produkcji naszego szkła tak, by do 2030 roku wynosił on 40%. Z dużą dozą prawdopodobieństwa będziemy mogli cieszyć się z osiągnięcia tego celu już nieco wcześniej – Marian Botor, Dyrektor Produkcji i Techniki Saint-Gobain Glass.

 

W zakładach Saint-Gobain Glass powstaje zatem prawdziwie proekologiczne szkło – czego dowodzą certyfikaty, jakie otrzymują wypuszczane przez markę na rynek rozwiązania szklane.


Varso 1 i 2 w Warszawie. Inwestycja posiada certyfikat BREEAM na poziomie „Outstanding” oraz WELL Core&Shell na poziomie Gold. Fot. Saint-Gobain Glass

 

 

Certyfikowane szkło? Naturalnie!

Dzięki umiejętnemu zarządzaniu procesami produkcyjnymi oraz sukcesywnemu wdrażaniu innowacji technologicznych, Saint-Gobain Glass może pochwalić się wyjątkowo nowoczesnym i ekologicznym modelem działania. Dość powiedzieć, że większość rozwiązań szklanych marki objętych jest Deklaracją Środowiskową Produktu EPD. Certyfikat ten stanowi gwarancję tego, że cały cykl życia szkła (LCA) ma minimalny wpływ na planetę. Warto wspomnieć, iż deklaracja EPD ma wpływ na ilość punktów przyznawanych budynkom w certyfikacji zielonego budownictwa, jak LEED, WELL czy BREEAM. Wraz z rosnącą świadomością ekologiczną zwiększa się liczba inwestorów zainteresowanych jedynie takimi, przyjaznymi środowisku, komponentami.

 

Na wdrażanie zasad zero waste decyduje się dziś nie tylko statystyczny Kowalski, który zastępuje plastikowe torby płóciennymi, rezygnuje z samochodu na rzecz komunikacji miejskiej czy roweru i wybiera odpowiedzialnie produkty z recyclingu, lecz przede wszystkim – branża budowlana oraz wiodący producenci materiałów budowlanych. Poprzez takie właśnie inicjatywy możemy wspólnymi siłami czynić nasz świat lepszym, bardziej zielonym i przyjaznym miejscem do życia.

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.