W obliczu postępujących zmian klimatu toczy się obecnie gra o najwyższą stawkę – powstrzymanie globalnego ocieplenia i zapewnienie komfortu życia obecnym i przyszłym pokoleniom. Reguły wyznacza zrównoważony rozwój, a czołowi zawodnicy opracowują i wdrażają strategie, które prowadzą do wygranej całej ludzkości.
Tak oto jesteśmy świadkami innowacyjnych osiągnięć w wielu dziedzinach na rzecz ochrony środowiska, na naszych oczach rodzi się również nowa era branży szklarskiej, a pionierem w tej kategorii jest firma Saint-Gobain, której właśnie udało się uzyskać zerową emisję dwutlenku węgla przy produkcji szkła płaskiego.
Ten technologiczny triumf miał miejsce na początku maja w zakładzie produkcji szkła płaskiego Saint-Gobain Glass w Aniche, w północnej Francji. O sukcesie zadecydowało wykorzystanie w 100% szkła z recyklingu (stłuczki) i 100% zielonej energii, produkowanej z biogazu i zdekarbonizowanej energii elektrycznej.
Mobilizując sieć partnerów firmy Saint-Gobain, położono nacisk na koncepcję cyrkularności, wykorzystując całkowicie odpad szklany pochodzący ze szkła wycofywanego z użycia (remonty, modernizacje, rozbiórki budynków) i z odpadów produkcyjnych.
Zespołom przemysłowym i badawczym Grupy udało się dostosować wszystkie parametry techniczne pieca szklarskiego do podwójnego wyzwania, jakim było wykorzystanie materiału z recyklingu oraz biogazu, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej jakości optycznej szkła. Ta pilotażowa produkcja jest dowodem potencjału Saint-Gobain do wprowadzania innowacji na wszystkich etapach łańcucha wartości.
Stłuczka szklana wykorzystywana do produkcji szkła płaskiego. Fot. Saint-Gobain Glass
– Dekarbonizacja procesu produkcji szkła płaskiego jest rezultatem wielu miesięcy przygotowań i prac badawczo-rozwojowych skoncentrowanych na dążeniu Grupy Saint-Gobain do uzyskania neutralności klimatycznej – mówi Benedykt Korduła, Dyrektor Marketingu Saint-Gobain Glass.
– To uzupełnienie ogłoszonej w ubiegłym roku przez Grupę długoterminowej strategii Grow&Impact, która umacnia naszą pozycję na globalnym rynku, jako kluczowego gracza sektora budowlanego i wzorca inspirującego inne przedsiębiorstwa do wprowadzania innowacji z zakresu zrównoważonego rozwoju.
Produkcja rozwiązań szklanych w poszanowaniu środowiska i przy jak najmniejszym wykorzystaniu zasobów naturalnych to idea przyświecająca marce Saint-Gobain Glass już od kilku lat.
Dzięki gospodarce cyrkularnej marka znacząco zmniejsza ślad węglowy i czyni proces bardziej „zielonym”, bowiem 1 tona stłuczki szklanej pozwala zmniejszyć ilość emisji dwutlenku węgla do atmosfery nawet o 300 kg, zaś zużycie energii przez piece szklarskie o ponad 30%. Ponadto, wykorzystanie każdej tony odpadów szklanych pozwala na zastąpienie do 1,2 tony surowców, w tym 850 kg piasku. Dbanie o planetę na okrągło? Dosłownie!
Wśród nowych, fundamentalnych eko-innowacji Saint-Gobain Glass na przestrzeni ostatnich lat znalazła się także inwestycja w nowoczesne linie produkcyjne w zakładzie w Dąbrowie Górniczej, gdzie w 2018 r. zmodernizowano linię FLOAT 1 dla szkła płaskiego oraz linię Magnetron, służącą do wytwarzania szkła powlekanego (2020 r.). Na czym polega ich wyjątkowość?
Linia FLOAT 1 w zakładzie produkcyjnym Saint-Gobain Glass w Dąbrowie Górniczej. Fot. Saint-Gobain Glass
Linia FLOAT 1 wyposażona jest w nowoczesny system redukcji emisji tlenków azotu (NOx) i zużywa o 20% mniej energii niż przed modernizacją, zaś jej wydajność przekłada się na produkcję aż 900 ton szkła płaskiego PLANICLEAR dziennie.
Inwestycja ta pozwoliła koncernowi zwiększyć o 25% potencjał produkcji szkła płaskiego w Dąbrowie Górniczej, zarówno dla sektora budownictwa, jak i przemysłu motoryzacyjnego.
Z kolei linia Magnetron wykorzystuje najnowocześniejszą technologię nakładania cienkich powłok na szkło. Modernizacja tej linii podniosła możliwości produkcyjne zakładu zarówno w zakresie wytwarzanych rozwiązań powlekanych, jak i wydatnego zwiększania ilości produkowanych metrów kwadratowych. Co równie istotne, projekt i wykonanie linii zapewniają znaczącą redukcję zużycia energii oraz emisji hałasu do środowiska.
Linia Magnetronowa w zakładzie produkcyjnym Saint-Gobain Glass w Dąbrowie Górniczej. Fot. Saint-Gobain Glass
– Inwestycje tej rangi w zakładzie w Dąbrowie Górniczej pozwalają nam stale rozwijać portfolio produktowe z myślą o nieustannym podnoszeniu jakości życia użytkowników budynków oraz z zachowaniem pełnego poszanowania dla środowiska naturalnego, zgodnie z naszym celem nadrzędnym „Making the World a Better Home” – dodaje Jerzy Zacharewicz, Dyrektor ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska Saint-Gobain Glass.
Szerokie wdrożenie zeroemisyjnej produkcji szkła płaskiego float w zakładach produkcyjnych Saint-Gobain Glass będzie momentem przełomowym dla całego rynku budowlanego i milowym krokiem na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej.
Tym historycznym wręcz dokonaniem zarówno ta marka, jak i cała Grupa Saint-Gobain, umacniają swoją pozycję światowego lidera w dziedzinie lekkiego i zrównoważonego budownictwa, świadomie i odpowiedzialnie kreującego lepszą przyszłość planety i całego społeczeństwa.