Niezwykle popularnym trendem w aranżacji wnętrz – szczególnie biurowych – jest stosowanie transparentnych izolatorów przestrzeni. Szklane ścianki działowe sprawiają, że siedziba firmy staje się wyjątkowo przestronna i doświetlona, co wzmaga jej nowoczesny i elegancki charakter.

 

Transparentne przegrody są jednak nie tylko efektowne, ale również bardzo praktyczne. Fenomen ich funkcjonalności polega na tym, że można umieścić je w każdym wnętrzu – bez względu na kształt i rozmiar pomieszczenia – a w razie przeprowadzki – przenieść w nowe miejsce.

 

2014-02-06-1

 

Ścianki działowe to wyjątkowo reprezentacyjne rozwiązanie, które nie tylko wycisza stanowisko pracy, ale i znakomicie sprawdza się w biurach z systemem organizacji przestrzeni typu „open space”.

Rozwiązanie to umożliwia bowiem izolację stanowisk roboczych, przy jednoczesnym zachowaniu transparentności oraz swobody kontaktu i komunikacji między pracownikami. Jest więc nie tylko reprezentacyjne, ale i niezwykle komfortowe. Dzięki ściankom działowym architekci oraz projektanci wnętrz mogą w dowolny sposób aranżować powierzoną im przestrzeń.

 

Modułowe tafle zamknięte w aluminiowych profilach to doskonała propozycja dla osób, które chcą stworzyć jasne, gustowne, przestronne i nowoczesne – wnętrza biurowe, pokoje gościnne, sale konferencyjne, hale produkcyjne, salony sprzedaży, pomieszczenia socjalne, zabudowy powierzchni wystawowych lub przestrzenie do spotkań z klientami.

 

2014-02-06-2

 

Izolacja bez utraty światła i prywatności

Modułowe ścianki zbudowane ze szkła bezpiecznego o grubości od 4 do 6 mm (lub szyby zespolonej 24 mm) oraz profili aluminiowych (w których można montować gniazdka i przełączniki) sprawiają, że każda powierzchnia biurowa nabiera indywidualnego charakteru.

Taka konstrukcja to bardzo praktyczne i elastyczne rozwiązanie. Można bowiem wybrać pomiędzy całkowitym a częściowym przeszkleniem, a w razie uszkodzenia jednego z elementów nie ma konieczności ponownego inwestowania w całość, wystarczy bowiem wymienić konkretny moduł.

 

Dodatkowym plusem jest możliwość wyboru optymalnej wysokości ścianek. Mogą one wypełniać całą przestrzeń od podłogi do sufitu lub tylko jej część (np. 2/3). Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Jeśli zależy nam na maksymalnym wyciszeniu oraz odizolowaniu stanowiska pracy, w zabudowie nie może być żadnych luk, przez które przedostawałby się hałas. W takim przypadku należy zamontować tafle sięgające od podłogi do sufitu.

 

2014-02-06-3

 

Dowolność aranżacji

Ścianki działowe dają też szerokie możliwości jeśli chodzi o aranżacje wnętrza. Umieszczone w nich tafle zdobione są folią, sitodrukiem lub drukiem na szkle. Mogą być zarówno proste, nachylone, jak i ustawione w kształcie łuku. Godny uwagi jest system bezramowy, który bardzo upraszcza organizację przestrzeni.

W przeciwieństwie do tradycyjnych ścianek gipsowo- kartonowych, szklane konstrukcje dają możliwość demontażu i ponownego ustawienia. Dzięki temu w prosty sposób można zmienić wygląd pierwotnego wnętrza. Ponadto ścianki działowe charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a właściwość tę zawdzięczają szkłu hartowanemu, z którego są wykonane.

 

Niezwykle dekoracyjne są ścianki działowe wykonane ze szkła termoformowanego lub fusingowego. Technologia fusingu umożliwia tworzenie szklanych elementów architektonicznych, które pod względem wizualnym przypominają prawdziwe dzieła sztuki.

Co prawda, stosowane podczas produkcji materiały nie należą do najtańszych, a cały proces pochłania bardzo dużo czasu i energii, ale efekt jest na prawdę niepowtarzalny.

 

2014-02-07-1

Ścianki i drzwi ze szkła fusingowego

 

Do termoformowania szkło zostaje ułożone na ceramicznej lub metalowej formie. Tafle poddaje się działaniu wysokiej temperatury (ok. 800°C) aby zmiękły, przybierając kształt formy, w której zostały umieszczone. Potem następuje schłodzenie gorącego szkła do temperatury pokojowej, dzięki czemu utrwala się pożądany kształt oraz faktura przedmiotu.

 

Faktura i wzór na powierzchni tafli szklanej mogą być modyfikowane również techniką fusingu. Polega ona na ułożeniu na podstawowej szybie elementów z innego, barwnego szkła, a następnie stopienie ich w piecu w jedną całość. Zaletą fusingowych ścian działowych jest wyjątkowy charakter, jaki nadają one każdemu wnętrzu oraz niepowtarzalność wzoru.

 

Nawet kilka kolejnych egzemplarzy tafli szklanej, wykonywanej wg takich samych parametrów, będzie się między sobą różniło szczegółami. Ponadto technika fusingu daje nieograniczone możliwości aranżacji wnętrza. Klienci mogą samodzielnie dostarczyć wybrany obraz lub fotografię, który chcą „przenieść” na szkło lub wybrać spośród ogromnej ilości standardowych wzorów.

 

2014-02-07-2

Ścianka działowa z fusingiem

 

Gładkie czy fusingowe?

Całoszklane ścianki działowe wykonuje się zazwyczaj w kilku podstawowych wariantach: ze szkła fusingowego, ze szkła gładkiego z elementami fusingu, ze szkła płaskiego (gładkiego lub matowego) z elementami dekoracyjnymi oraz ze szkła płaskiego (gładkiego lub matowego).

 

Szkło fusingowe jest jedną z najbardziej efektownych form podziału przestrzeni. Zapewnia dużą separację pomieszczeń, przy jednoczesnym zachowaniu optymalnego doświetlenia. Możliwe jest stworzenie na szybach dowolnego motywu (np. loga firmy) oraz utrzymanie szkła w dowolnej kolorystyce (np. odpowiadającej barwom charakterystycznym dla firmy). Należy jednak wiedzieć, że takie szkło stosuje się biurach bardzo rzadko, głównie ze względu na koszty.

 

2014-02-07-3

Szkło gładkie z aplikacjami fusingowymi

 

Znacznie częściej w siedzibach firm spotkać można szkło gładkie z elementami fusingowymi. Największą wadą szklanych ścianek działowych jest ich niedostateczna widoczność, co może prowadzić do niezamierzonego zderzenia się ze szkłem.

 

Umieszczenie na transparentnej ścianie poziomych pasów lub dekoracyjnych aplikacji z kolorowego szkła, pozwala zaakcentować szklaną „przeszkodę”, podnosząc tym samym poziom bezpieczeństwa w biurze. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się również w przypadku szklanych drzwi.

 

Stosunkowo tanim sposobem na uatrakcyjnienie biurowego wnętrza jest umieszczenie w nim ścianek działowych wykonanych ze szkła płaskiego – gładkiego lub matowego – z elementami dekoracyjnymi. W takim przypadku zastosować można naklejanie elementów ozdobnych ze szkła (beweli) za pomocą kleju UV, a także piaskowanie, drukowanie na szkle, jak i laminowanie przy użyciu różnobarwnych folii.

 

Dzięki prostym zabiegom dekoracyjnym można zindywidualizować wnętrze, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich funkcji szkła – lekkości, przepuszczalności dla światła oraz umiejętności otwierania (szkło bezbarwne) lub przeciwnie – separowania (szkło matowe) pomieszczeń.

 

2014-02-08-1

Ścianka szklana ze szkła gładkiego, zdobiona piaskowaniem

 

Jednak najczęściej we wnętrzach biurowych stosuje się ścianki działowe wykonane ze szkła płaskiego – gładkiego lub matowego – bez zdobień. Główną zaletą rozwiązania jest przystępna cena oraz idealna czystość formy. Jeśli szklana przegroda zawiera również drzwi, warto – ze względu na bezpieczeństwo użytkowania – wykonać je ze szkła matowego.

 

Niezwykle rzadko we wnętrzu biurowym spotkać można ścianki działowe ze szkła giętego. Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim szkło gięte jest znacznie droższe od tradycyjnego. Wykorzystując ten sam budżet można zaprojektować zdobienia, które będą wyglądać dużo atrakcyjniej niż szkło gięte.

 

Poza tym, wnętrza biurowe projektuje się zazwyczaj tak, by były jak najprostsze w formie, co ułatwia późniejsze zagospodarowanie przestrzeni. Przy szkle giętym występuje też problem stricte techniczny. Okazuje się bowiem, że wszystkie standardowe profile do mocowania szkła są proste. Zatem postawienie łuków ogranicza gamę możliwych do zastosowani okuć, podnosząc tym samym łączne koszty konstrukcji.

 

2014-02-08-2

Szkło laminowane: z folią o wzorze „rafia”, podświetlonym diodami LED oraz zalaminowana w szkło reprodukcja starej mapy

 

Bezproblemowy montaż

Montaż szklanych ścianek działowych nie jest skomplikowany. Z reguły odbywa się w prosty i szybki sposób, bez ingerencji w sąsiednie moduły. Polega bowiem na rozpięciu konstrukcji między podłogą a sufitem (często podwieszanym). Sposób montażu uzależniony jest też od wysokości ścianki, która najczęściej nie może przekroczyć 3 m. System mocowania nie wymaga wykonywania dodatkowych prac budowlanych.

 

Dostępne są również systemy wyposażone w profile przeznaczone do mocowania szkła na całym obwodzie. Takie rozwiązanie gwarantuje nie tylko funkcjonalny podział przestrzeni, ale również lepszą akustykę.

 

Profile mogą łączyć szklane moduły pod różnymi kątami m.in. 90, 135 oraz 180o. Do ustawiania ścianek stałych oraz wzmacniania niektórych konstrukcji na pionach tafli stosuje się okucia o prostej, klasycznej linii, które cechuje wysoka jakość wykonania (np. UNIVERSAL-DORMA).

 

2014-02-08-3

Stała ścianka szklana z drzwiami systemu UNIVERSAL

 

Izolacja akustyczna

Doskonałą propozycją dla wszystkich tych, którzy chcą cieszyć się transparentnością szkła przy jednoczesnym zachowaniu ciszy i spokoju, jest dźwiękoszczelny system szklanych drzwi oraz ścianek działowych CLIP-IN SILENCE (firma GLASSOLUTION).

 

System korzysta z dwuwarstwowego szkła laminowanego STADIP SILENCE firmy SGG, połączonego bezbarwną, akustyczną folią PVB. Warto przy tym dodać, że folia w żaden sposób nie zakłóca przejrzystości szkła. Co więcej – gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania, ponieważ w przypadku rozbicia szkła ścianka nie rozpada się na drobne, ostre kawałki, tylko w dalszym ciągu tworzy spójną całość.

 

2014-02-08-4

System CLIP-IN SILENCE firmy GLASSOLUTION SAINT-GOBAIN

 

W zależności od potrzeb klienta, producent oferuje kilka wariantów dźwiękoszczelności – od 32 dB do 47 dB. Umożliwia to tworzenie wyciszonych pomieszczeń o wysokim poziomie prywatności (szkło wypełnia wówczas przestrzeń od podłogi do sufitu), takich jak studia nagrań, biura dyrektorów czy sale konferencyjne.

A wszystko to bez zbędnej utraty transparentności, światła i przestrzeni. Nowoczesny charakter dźwiękoszczelnych systemów działowych podkreśla całkowity brak profili pomiędzy poszczególnymi partycjami szkła. Tym razem zastąpiono je mlecznymi, silikonowymi uszczelkami, które nie tylko pomagają w redukcji hałasów, ale również ułatwiają zachowanie nieskazitelnej czystości i umożliwiają atrakcyjne wykończenie konstrukcji.

 

2014-02-09-1

System MANET firmy DORMA

 

System CLIN-IN korzysta z trzech rodzajów uszczelek. Pierwsze (Detal C, CLIP-IN X) łączą ze sobą dwie równolegle przylegające do siebie tafle szklane; drugie (Detal D, CLIN-IN H) stosowane są na narożach w miejscu zejścia ścianek pod kątem 90°; oraz trzeci model (Detal E, CLIN-IN T) służący do podziału pomieszczenia.

Całoszklane ścianki działowe mogą być laminowane nie tylko przejrzystą, ale również kolorową folią. Możliwe jest też wykonanie szklanej konstrukcji z tafli piaskowanych, trawionych kwasem lub zdobionych określonym wzorem. Również metalowe profile i okucia mogą być wykonane w dowolnym wariancie kolorystycznym. Wówczas wykończenie wnętrza nabiera bardzo indywidualnego charakteru.

 

2014-02-09-2

System MICRA. Ściany szklane w profilach

 

W ścianach działowych można umieścić drzwi przesuwne lub uchylne o różnej skali przezierności i dźwiękoszczelności. Zazwyczaj wykonuje się je z szyby hartowanej o grubości 8 mm lub szyby bezpiecznej o grubości 6 mm. Istnieją jednak pewne ograniczenia, co do wysokości i szerokości drzwi zamkniętych w ściance działowej. Zwykle ich szerokość nie może przekraczać 110 cm, a wysokość 3 m. Warto też wspomnieć, że istnieje możliwość montażu samozamykacza lub blokady przesuwu drzwi.

Systemy całkowicie pozbawione ościeżnic charakteryzuje wyjątkowa estetyka wykończenia. Doskonale sprawdzają się one w nowoczesnych, innowacyjnych wnętrzach. Okucia drzwi produkuje się zazwyczaj ze stali nierdzewnej, co wzbogaca całość o nutę nieskazitelnej szlachetności. Istnieje też możliwość dodatkowego podświetlenia konstrukcji.

 

2014-02-09-3

System HSW-G. Ściany szklane z funkcją składania BHS

 

Innowacyjne systemy okuć

Dla tych, którym zależy na idealnie czystej i transparentnej formie szklanych ścianek, stworzono moduły oraz drzwi mocowane okuciami punktowymi – z systemem MANET firmy DORMA. System MANET wykonano ze stali nierdzewnej, co nie tylko podkreśla wyjątkową transparentność szkła, ale również dodaje pomieszczeniom innowacyjnego charakteru. Dzięki temu nowoczesnemu rozwiązaniu możliwa jest separacja wnętrza przy jednoczesnym zachowaniu naturalnego doświetlenia. Okucia MANET dają architektom wiele możliwości projektowania szklanych konstrukcji bezramowych. Godną uwagi propozycją jest mechanizm przeznaczony do drzwi osiowych, montowanych w szklanych ściankach lub bezpośrednio do muru. System jest bardzo elastyczny, co sprawia, że – niezależnie od zastosowanego rozwiązania – wykorzystuje się identyczne mocowania punktowe, zlicowane ze szkłem.

Równie interesującym rozwiązaniem jest cechujący się ponadprzeciętną estetyką oraz uniwersalnym charakterem system MICRA, który umożliwia optymalne wykorzystanie światła dziennego. W tym przypadku zastosowanie folii dekoracyjnych znacząco uatrakcyjnia wystrój przestrzeni. Z kolei piaskowane szklane ściany podkreślają wizualny wizerunek gospodarza, podnosząc tym samym prestiż danego miejsca. Poziome pasy ułatwiają orientację w przestrzeni. Możliwe jest też zastosowanie drzwi pełnych, o dowolnym wykończeniu (np. fornir, kolor, imitacja metalu). Ujednoliceniu aranżacji sprzyjają drewniane listwy oraz wypełnienia.

 

2014-02-09-4

System OMEGA 100 umożliwia łączenie elementów przeszklonych i nieprzeziernych

 

Wykonanie szklanych, składanych ścianek działowych jest możliwe dzięki systemowi HSW-G (DORMA). Główne elementy konstrukcji to: parking, szyna prowadząca oraz profil o wysokości 100 mm (górny i dolny). Po złożeniu skrzydło składa się na parking. Możliwe jest zastosowanie różnego rodzaju parkingów – od równoległych, poprzez prostopadłe aż do skośnych. W tym systemie każdy ruchomy panel umieszczony przy złożonej ściance może pełnić funkcję drzwi. Maksymalne wymiary panelu to 1250 mm szerokości oraz 4000 mm wysokości. System HSW-G przeznaczony jest do szkła o gr. 10 i 12 mm, przy czym maksymalny ciężar skrzydła nie może przekroczyć 150 kg.

Z kolei system OMEGA 100 umożliwia tworzenie optymalnych i estetycznych pomieszczeń biurowych, które stanowią kombinację elementów pełnych oraz przeszklonych. Wartością dodaną ścianek jest izolacja akustyczna, która w zależności od zastosowanych materiałów wynosi od 45 do 47 dB. W wyjątkowych przypadkach możliwe jest uzyskanie dźwiękoszczelności na poziomie 49 dB.

(...)

 

Magdalena Prokop-Duchnowska

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i >elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacj: Świat Szkła 02/2014

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.