Współczesna, przeszklona architektura posiada bardzo nowoczesny, często nawet wizjonerski charakter. Podstawowym problemem projektowym jest zapewnienie odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Nowe, wysokotransparentne szkło przeciwsłoneczne SGG COOL-LITE SKN 176 II, o doskonałej selektywności 1,89, z podwójną warstwą srebra, wyznacza nowe standardy w swojej klasie.

 

Fasady z wielkopowierzchniowymi przeszkleniami to znak rozpoznawczy współczesnej architektury komercyjnej. Często uzyskują finezyjne formy i struktury, jednak o atrakcyjności inwestycji nie decyduje już tylko sam design. Wyznacznikiem wysokich standardów jest zastosowanie energooszczędnych i zrównoważonych technologii. Świadczy o tym chociażby wzrastająca liczba certyfikacji w programach LEED czy BREEAM.

 

Duża powierzchnia przeszkleń może jednak wpłynąć negatywnie na bilans energetyczny budynku i komfort cieplny, z uwagi na ryzyko przegrzewania pomieszczeń w okresie letnim. Dlatego projektanci muszą często stosować przesłony w postaci lameli czy rolet, które ograniczają emisję światła do pomieszczeń.

 

Doskonałym rozwiązaniem tego problemu jest nowe szkło przeciwsłoneczne SGG COOL-LITE SKN 176 II, cechujące się najlepszym na rynku stosunkiem transmisji światła LT do solar factor g. 

 

Szkło przepuszcza aż 70% światła, zatrzymując jednocześnie promieniowanie cieplne na zewnątrz budynku, dzięki niskiemu współczynnikowi solar factor g na poziomie zaledwie 37%.

 

 

2014 12 20 1

Przeszklenia fasadowe ze szkła selektywnego Saint-Gobain Glass (fot. Saint-Gobain)

 

 

Jaśniejsze i bardziej komfortowe wnętrza

 

Szkło SGG COOL-LITE SKN 176 II powstało z myślą o zrównoważonych projektach wymagających rozwiązań łączących ochronę przeciwsłoneczną, wysoką przepuszczalność światła i termoizolacyjność.

 

W odróżnieniu od innych szkieł przeciwsłonecznych SGG COOL-LITE SKN 176 II jest niemal niewidoczne dla światła słonecznego – do wnętrz przenika aż 70% energii świetlnej. Pomieszczenia wydają się jaśniejsze i przestronniejsze, dzięki czemu lepiej sprzyjają pracy i odpoczynkowi. 

 

Równocześnie szkło stanowi efektywną barierę dla promieniowania cieplnego – doskonały współczynnik g na poziomie 0,37 oznacza, że na zewnątrz pozostaje aż 63% ciepła słonecznego, a we wnętrzach panuje przyjemny mikroklimat. 

 

Dzięki tak doskonałym właściwościom produkt ten jest przeznaczony do stosowania zwłaszcza w nasłonecznionych fasadach od stron: południowej, południowo-zachodniej czy południowo- wschodniej.

 

Znika konieczność stosowania przesłon przeciwsłonecznych, dzięki czemu koszty inwestycji ulegają zmniejszeniu, a elewacja budynku zyskuje harmonijną, niczym niezakłóconą estetykę.

 

(...)

 

 

 

 

Składnik zrównoważonej architektury

 

SGG COOL-LITE SKN 176 II to szkło przeznaczone do hartowania, dlatego może być z powodzeniem stosowane do produkcji pakietów szybowych używanych do realizacji wielkopowierzchniowych przeszkleń – w szczególności fasad, ale także świetlików. 

 

Ze względu na bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła na poziomie Ug=1,0 W/m2K dla jednokomorowej szyby zespolonej szkło SGG COOL-LITE SKN 176 II znajduje doskonałe zastosowanie jako wypełnienie termoizolowanych fasad, skutecznie zapobiegając przed ucieczką energii cieplnej w sezonie jesienno-zimowym.

 

Aby osiągnąć optymalne właściwości szkła, powinno być stosowane w szybach zespolonych z powłoką na pozycji drugiej, skierowaną do wnętrza przestrzeni międzyszybowej.

 

Finalne parametry produktu są uzyskiwane w procesie obróbki termicznej według zaleceń producenta. Szkło SGG COOL-LITE SKN 176 II jest dostępne w taflach o standardowym wymiarze 600x3210 mm i w grubościach 6 oraz 8 mm. 

 

Dodatkowo, na życzenie klienta, istnieje możliwość produkcji szkła w niestandardowych formatach i grubościach.

 

 

2014 12 21 1

Fasada ze szkła selektywnego Saint-Gobain Glass (fot. Saint-Gobain)

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 12/2014 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.