Wykorzystanie wielkoformatowych przeszkleń trudno obecnie rozpatrywać w kategoriach chwilowego trendu. Już od wielu lat duże tafle szkła systematycznie zyskują na popularności wśród inwestorów i projektantów, którzy nie tylko doceniają ich walory estetyczne, ale także fakt, iż są w stanie aktywnie kreować korzystny klimat panujący we wnętrzach. Jak zatem wybrać najlepsze rozwiązania szklane, aby kompleksowo spełniały swoje funkcje?

 

2022 08 18 1

 Tom Patterson Theatre © Scott Norsworthy

Poszczególne parametry szkła warunkują jego określone walory użytkowe. Od nich będzie zależało, w jakich miejscach sprawdzi się najlepiej, a tym samym zagwarantuje doskonałe warunki do życia, nauki czy pracy. Na co jednak zwrócić szczególną uwagę przy doborze przeszklenia do danego projektu?

 


Komfort wizualny, czyli dostęp do światła dziennego
Podstawową rolą przeszkleń jest zapewnienie dostępu naturalnego światła do wnętrz. Te najwyższej jakości nierzadko wywołują wrażenie… braku szyby. Jak je zidentyfikować? Odpowiedzią jest współczynnik przepuszczalności światła LT – im jest on wyższy, tym wnętrze będzie bardziej doświetlone światłem dziennym.

 

– W związku z obecnymi możliwościami produkcyjnymi, przeszklenia charakteryzują się wartością współczynnika przepuszczalności światła na poziomie co najmniej 75% – mówi Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Glass. – Przykładem jest szkło ECLAZ® z portfolio Saint-Gobain, którego współczynnik LT wynosi 77% dla szyby dwukomorowej oraz 83% dla jednokomorowej. Przekłada się to na 15 minut więcej naturalnego światła we wnętrzu dziennie, co w skali roku zapewnia 100 godzin więcej słońca.

 

2022 08 18 4

 Villa Ola ©Saint-Gobain

Właśnie z tego powodu wyższa wartość współczynnika LT jest tak istotna. Wpływa bowiem bezpośrednio na nasz komfort wizualny i pozwala zredukować wykorzystywanie sztucznego oświetlenia, umożliwiając niezakłócone podziwianie widoków za oknem.

 

Poza wysoką wartością współczynnika przepuszczalności światła, przeszklenia powinny również odpowiednio zatroszczyć się o kolejny aspekt, którego znaczenie dla komfortu i samopoczucia osób przebywających w pomieszczeniach jest niewątpliwie kluczowe. Mowa oczywiście o temperaturze.

 


Bariera czy źródło ciepła?
Zarządzanie temperaturą we wnętrzach to kolejne zadanie do wykonania, które znajduje się na liście nowoczesnych przeszkleń.

 

Niezależnie, czy mówimy o przeszkleniach XXL, czy standardowych oknach – powinny one gwarantować komfort termiczny użytkowników budynków. Warto zwrócić uwagę, że większe nakłady finansowe poniesiemy w związku z chłodzeniem niż dogrzaniem pomieszczeń. Należy o tym pamiętać przy doborze odpowiednich szyb.

 

2022 08 18 5

 Villa Ola ©Saint-Gobain

– Podstawowym parametrem szkła określającym to, ile energii słonecznej przepuszcza przeszklenie, jest współczynnik całkowitej przepuszczalności energii słonecznej solar factor g – mówi Monika Naczeńska.

 

– Im niższa jego wartość, tym mniej ciepła dostaje się do wnętrza. Jest on istotny w okresie letnim, kiedy szkło powinno stanowić naturalną barierę dla promieniowania podczerwonego i eliminować konieczność wykorzystywania energochłonnych klimatyzatorów do chłodzenia pomieszczeń.

 

2022 08 18 6

 Szervita Square Building ©Sz. Nagy Judit

Optymalna wartość współczynnika g dla komfortu termicznego latem to 20-40%. Właśnie takie wartości zapewniają przeszklenia wysokoselektywne z rodziny COOL-LITE®, w tym np. COOL-LITE® XTRME 61/29 (II), znajdujące się w ofercie Saint-Gobain.

 


Jak natomiast przeszklenia są w stanie dbać o nasz komfort termiczny w chłodniejszych miesiącach? – W przypadku okresu zimowego należy zatrzymać jak najwięcej darmowego ciepła wewnątrz budynku i ochronić go przed jego utratą – tłumaczy Monika Naczeńska.

 

– Tu pomocnym okaże się współczynnik przenikania ciepła Ug , który określa właściwości termoizolacyjne szyby. W uproszczeniu – im niższa jest jego wartość, tym mniej ciepła tracimy przez przeszklenie. To niezwykle istotne kontekście spełnienia nowych Warunków Technicznych, które od 2021 roku nakładają na inwestorów określone wymogi.

 

Dla nowo powstałych budynków – według normy – wartość współczynnika Uw dla okien i drzwi balkonowych powinna być na poziomie 0,9 W/m2K co oznacza, że żeby spełnić te wymagania dla szyby, wartość Ug powinna wynosić przynajmniej 0,6 W/m2K.

 

2022 08 18 3

 Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Glass

Takie kryteria spełniają szyby termoizolacyjne ECLAZ®, zapewniające komfort termiczny wewnątrz pomieszczeń, redukcję potrzeb grzewczych, a także lepszy bilans energetyczny okna.

 


Skuteczna bariera dla decybeli
Mówiąc „izolacja akustyczna pomieszczenia”, najczęściej przychodzi nam na myśl wyciszenie ścian. Często nie zdajemy sobie jednak sprawy, jak ważną rolę w tłumieniu hałasu odgrywają okna z odpowiednio dobranymi szybami. Odpowiednie ich wyciszenie bezpośrednio przełoży się na polepszenie jakości naszego życia, a nawet stanu zdrowia – wszak hałas powoduje nadmierną produkcję hormonu stresu.

 

Podobnie jak w przypadku Warunków Technicznych określających poziom zapotrzebowania energetycznego budynków, natężenie hałasu regulowane jest przez normy znajdujące się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa. W myśl ustaleń nie powinno ono przekraczać 40 dB w dzień i 30 dB w nocy w przypadku budynków mieszkalnych. Tu kluczową rolę odgrywa współczynnik izolacyjności akustycznej Rw.

 

– Poziom izolacyjności akustycznej to efekt wielu zmiennych, takich jak grubość szkła, rodzaj wypełnienia przestrzeni międzyszybowych, szerokość tzw. ramek dystansowych czy też zastosowanie specjalnych folii – mówi Monika Naczeńska.

 

– W przypadku szkła ECLAZ® STADIP® PROTECT SILENCE, między taflami szkła znajduje się folia PVB SILENCE, która skutecznie obniża poziom hałasu przedostającego się przez zamknięte okna. W zależności od konstrukcji okna, gdzie zamontowano szkło laminowane akustycznie, mogą osiągać poziom Rw w przedziale od 32 dB do nawet 53 dB. Są zatem skuteczną barierą dla nadmiernych decybeli, które docierają do nas z każdej strony, a jednocześnie pozostają źródłem komfortu dla jego użytkowników.

 

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w pomieszczeniach spędzamy 90% naszego czasu. Gwarancja komfortu to jeden z najważniejszych aspektów wpływających na jakość czasu spędzanego wewnątrz budynku, a w tym kontekście kluczową rolę ogrywają również przeszklenia.

 

Dzisiejsze rozwiązania technologiczne wykorzystywane na etapie produkcji szkła pozwalają nadać mu wiele funkcji przynoszących wymierne korzyści dla użytkownika, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i zdrowotnym, a także pozytywnie wpływać na całą planetę. Prognozy są jednoznaczne – znaczenie szkła w architekturze systematycznie wzrasta i nic nie wskazuje, by miało się to zmienić dlatego bardzo ważne jest, aby wykorzystywać je umiejętnie i dostosować parametry przeszkleń do potrzeb użytkowników budynków.

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.