Po przeprowadzonej w maju br. pilotażowej, zeroemisyjnej produkcji szkła płaskiego, Saint-Gobain Glass nie zwalnia tempa, po raz kolejny pisząc historię branży szklarskiej. Rozwinięcie nowatorskiej technologii pozwoliło na stworzenie pierwszego na świecie szkła fasadowego o niezwykle niskim śladzie węglowym.

 

2022 08 38 1

Low-carbon glass, fot. Saint-Gobain Glass

 

Fasady stanowią nawet 20% wbudowanego śladu węglowego budynku. Wdrożenie nowej technologii pozwoli znacząco obniżyć ten parametr, co będzie kolejnym krokiem w celu wyeliminowania emisyjności w produkcji materiałów budowlanych. Pionierskie rozwiązanie firmy Saint-Gobain Glass łączy wykorzystywanie nawet 70% stłuczki szklanej jako surowca, z zastosowaniem maksymalnej ilości odnawialnej, zielonej energii w procesie produkcyjnym.

 

Efekt? Szkło o przybliżonej wartości śladu węglowego na niezwykle niskim poziomie 7 kg CO2 eq/m2 dla szkła bazowego typu float o grubości 4 mm, co stanowi ok. 40% mniej niż dotychczas. Choć marka opiera swój model biznesowy na zasadach gospodarki cyrkularnej nie od dziś, tak imponujący wynik otwiera zupełnie nowe możliwości przed całą branżą.

 

– Regularna już produkcja szkła o najniższym na rynku śladzie węglowym, to bez wątpienia historyczne osiągnięcie, będące nowym otwarciem nie tylko dla przemysłu szklarskiego, ale i dla całego sektora budowlanego, dążącego do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

 

 2022 08 38 2

Stłuczka szklana, fot. Saint-Gobain Glass

 

 

Chcemy być jednym z liderów zrównoważonego rozwoju w Polsce i na świecie, a zatem dokładamy wszelkich starań, aby inspirować całą branżę budowlaną do wdrażania tak oczekiwanych prośrodowiskowych zmian w technologii – mówi Benedykt Korduła, Dyrektor Marketingu Saint-Gobain Glass w Polsce.

 


Na początek COOL-LITE® XTREME
Pierwszą rodziną produktów, gdzie znajdzie zastosowanie nowa technologia, będzie linia szkieł fasadowych COOL-LITE® XTREME. Wykorzystanie pochodzącej z recyklingu stłuczki szklanej jako głównego surowca do wytworzenia szkła tzw. „low-carbon” w żaden sposób nie wpłynie na walory estetyczne czy właściwości użytkowe szkła.

 

Wysokoselektywne szkło fasadowe będzie nadal imponowało wysoką przepuszczalnością światła dziennego, a równolegle niską transmisją energii słonecznej i wysoką termoizolacyjnością. To oznacza, że latem ochroni wnętrza budynków przed przegrzaniem, a zimą zapewni dobrą izolację, zaś optymalne doświetlenie będzie zagwarantowane przez cały rok. – Zastosowanie szkła o niskim śladzie węglowym w linii COOL-LITE® XTREME podniesie o kolejny stopień komfort użytkowników budynków.

 

Dzięki tej technologii fasady staną się jeszcze bardziej przyjazne środowisku, co pozwoli inwestorom uzyskać lepszy wynik w otrzymanych certyfikatach środowiskowych, jak BREEAM, LEED, WELL, które są dziś bezsprzecznie potwierdzeniem prowadzenia odpowiedzialnych inwestycji – podkreśla Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Glass w Polsce.

 

 

Ogrom korzyści
Wdrożenie nowatorskiej technologii produkcji szkła o niskim śladzie węglowym przyniesie wymierne i wielowymiarowe korzyści. Konsumentom umożliwi przede wszystkim podejmowanie świadomych decyzji, mających na celu zredukowanie wpływu budynku na klimat.

 

Przeszklenia o znacznie obniżonej emisji dwutlenku węgla wykorzystane na fasadach, spowodują zmniejszenie śladu węglowego całego obiektu, a to kolejny krok do dekarbonizacji sektora budowlanego, zgodnie z polityką klimatyczną Unii Europejskiej i dążeniem do osiągnięcia neutralności środowiskowej.

 

 2022 08 38 3

Saint-Gobain Tower, siedziba firmy w Paryżu. Fasada wykonana ze szkła przeciwsłonecznego COOL-LITE® ST BRIGHT SILVER. Obiekt posiada certyfikat BREEAM, LEED oraz HQE, fot. Saint-Gobain Glass

 

Istotne dla środowiska będzie też ograniczenie wykorzystania zasobów naturalnych przez szeroką implementację gospodarki o obiegu zamkniętym – stawiającej na recykling, czyli ponowne użycie szkła pochodzącego z rozbieranych lub modernizowanych obiektów.

 


Pierwsze zastosowania
Deklaracja Środowiskowa Produktu EPD na podstawie analizy cyklu życia produktów COOL-LITE® XTREME z zastosowaniem szkła o niskim śladzie węglowym zostanie wydana w 2023 roku, kiedy zakończy się proces weryfikacji przez niezależnych ekspertów, natomiast już teraz rynek z entuzjazmem przyjął informację o tej nowatorskiej technologii.

 

Linia nowego szkła w przeszkleniach fasadowych znajdzie zaś zastosowanie w planowanych trzech inwestycjach:
- Bouygues Immobilier w nowoczesnym budynku biurowym Kalifornia w Hauts-de-Seine,
- Icade Santé w szpitalu Polyclinique de Parc w Caen,
- Nexity w projekcie rehabilitacyjnym Carré Invalides w Paryżu.

 

Ambitne z prośrodowiskowego i prospołecznego punktu widzenia inwestycje, które powstaną w ścisłej współpracy z Saint-Gobain Glass i przy zastosowaniu opatentowanych przez firmę, rewolucyjnych rozwiązań potwierdzają, że naczelne hasło Grupy Saint-Gobain „Making The World a Better Home” niesie za sobą realne działania prowadzące do osiągnięcia zeroemisyjności sektora budowlanego w 2050 roku. Dla dobra planety. Dla dobra nas wszystkich.

 

 


Więcej szczegółow na filmie: https://youtube.com/embed/BNNSJoE5K-U

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.