Jeszcze kilkanaście lat temu traktowane z przymrużeniem oka, a nawet całkowicie spychane na margines dyskursu społecznego. Dla jednych będące po prostu znakiem czasów, dla innych tematem na pograniczu trendu, który miał być jedynie tymczasową modą.

 

Żyjemy w czasach, gdy zmiany klimatu, bo o nich mowa, przyspieszają na naszych oczach, a ich konsekwencje – stopniowy wzrost temperatury czy występowanie ekstremalnych zjawisk meteorologicznych to już nie tylko problem czysto ekologiczny, ale również społeczno-ekonomiczny.

 

2022 09 28 1

Siedziba główna SAS w Sztokholmie, fot. Saint-Gobain Glass

 

Walka ze zmianami klimatu oraz działania adaptacyjne warunkują rozwój praktycznie całej gospodarki. Jedną z branż, której rola w całym spektrum działań na rzecz ochrony środowiska jest kluczowa, stanowi sektor budowlany, a jego najważniejszym zadaniem stało się ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery – zarówno poprzez zrównoważony rozwój, eko-produkcję, jak i edukację inwestorów.

 

Budynki odpowiadają za niemal 40% emisji dwutlenku węgla, co w skali światowej jest wynikiem bardziej niż alarmującym. Jakie zatem rozwiązania architektoniczne realnie mogą przyczynić się do polepszenia kondycji naszej planety? Z czego wynika ich skuteczność i dlaczego proekologiczne działania to nie tylko możliwość, ale prawdziwa konieczność?

 

 

2022 09 28 3

Budynek Varso 1 i 2 w Warszawie, fot. Saint-Gobain Glass

 

Ograniczyć emisyjność i zmniejszyć ślad węglowy
W dzisiejszych czasach inwestorzy i projektanci starają się maksymalnie zredukować wpływ inwestycji na otoczenie. Dotyczy to zarówno prac inżynieryjnych, implementacji proekologicznych technologii (np. odnawialnych źródeł energii), jak i wyboru odpowiednich materiałów budowlanych.

 

Obecnie to one odgrywają kluczową rolę podczas wznoszenia niskoemisyjnych, energooszczędnych budynków, które są w stanie kumulować i przetwarzać energię, a także pozyskiwać ją z naturalnych źródeł i nie generować jej niepotrzebnych strat.

 

– Architekturze służącej poprawie kondycji planety, często towarzyszy pojęcie „wbudowanego śladu węglowego”. To energia, która została zużyta do wytworzenia produktów oraz rozwiązań przeznaczonych do danej inwestycji.

 

Niezwykle istotne z punktu widzenia zrównoważonego budownictwa jest zminimalizowanie jego poziomu, a to wiąże się z koniecznością dostosowania technologii produkcyjnej do nowych realiów, np. poprzez inwestowanie w nowoczesne, innowacyjne technologie czy wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. W cyklu życia produktu proces wytworzenia jest nadal niezmiernie energochłonny, dlatego to właśnie na producentach spoczywa niemała odpowiedzialność za stan środowiska.

 

Wbudowany ślad węglowy jest źródłem ok. 11% całkowitej emisji CO2 na świecie – mówi Benedykt Korduła, Dyrektor Marketingu Saint-Gobain Glass w Polsce. Materiałem, którego rozwój okazał się przełomowy dla branży architektonicznej, jest bez wątpienia szkło.

 

To efekt stałego doskonalenia technologii jego produkcji, która idzie w parze ze wzrostem wymagań inwestorów i architektów co do zastosowania rozwiązań energooszczędnych, dbających o planetę. Dostępne na rynku nowoczesne przeszklenia wyróżniają się doskonałymi właściwościami użytkowymi, umożliwiając uzyskanie dodatniego bilansu energetycznego budynku, z kolei właściwości termoizolacyjne szkła niskoemisyjnego pozwalają na zatrzymanie ciepła we wnętrzach.

 

Dzięki temu przestrzeni nie trzeba dodatkowo dogrzewać, co przekłada się na niższe rachunki oraz oczywiście pozytywnie wpływa na środowisko naturalne. – Jednym z przykładów szkła niskoemisyjnego z naszego portfolio są szyby ECLAZ®. Mają one doskonałe właściwości termoizolacyjne (Ug=0.6 W/m2K dla szyby dwukomorowej) i spełniają z nawiązką wymagania Warunków Technicznych 2021 – mówi Monika Naczeńska, Marketing Manager rynku fasad, Saint-Gobain Glass.

 

Szkło jest materiałem chętnie wykorzystywanym do tworzenia nowoczesnej i inteligentnej architektury. Jego walory estetyczne idealnie łączą się z korzyściami dla użytkowników. W ostatnich latach przeszklenia stają się kluczowe w dziesiątkach projektów – pozwalają bowiem kreować nowoczesny design oraz korzystną atmosferę panującą we wnętrzach.

 

Technologia produkcji szkła umożliwia skuteczną redukcję jego wpływu na środowisko, co potwierdziło Saint-Gobain Glass, wprowadzając w ostatnim czasie do oferty szkło o najniższym śladzie węglowym na rynku.

 

2022 09 28 4

Saint-Gobain Tower, siedziba firmy w Paryżu. Fasada wykonana ze szkła przeciwsłonecznego COOL-LITE® ST BRIGHT SILVER. Obiekt ma certyfikat BREEAM, LEED oraz HQE. Fot. Saint-Gobain Glass

 

Eko-produkcja
Badania dowodzą, iż szkło fasadowe odpowiada nawet za 20% wbudowanego śladu węglowego budynku. Wdrożenie nowatorskiej technologii produkcji szkła „low-carbon” stanowi kolejny krok na drodze do ograniczenia emisyjności w produkcji materiałów budowlanych. – Technologia produkcji szkła „low carbon” zakłada zastosowanie ponad 70% stłuczki szklanej jako surowca przy jednoczesnym wykorzystaniu maksymalnej ilości energii odnawialnej – tłumaczy Benedykt Korduła.

 

– Dzięki temu możemy zaoferować szkło o przybliżonej wartości śladu węglowego na poziomie 7 kg CO2 eq/m2 dla szkła bazowego typu float o grubości 4 mm. To ok. 40% mniej niż dotychczas. Nowatorski sposób produkcji naszych przeszkleń to także element strategii rozwoju marki, która zakłada uzyskanie zeroemisyjności oraz dekarbonizację budownictwa i przemysłu, zgodnie z celem nadrzędnym Grupy Saint- Gobain „Making the World a Better Home”.

 

W pierwszej kolejności nowa technologia zostanie wykorzystana do produkcji szkieł fasadowych z rodziny COOL-LITE® XTREME. Wykorzystanie pochodzącej z recyklingu stłuczki szklanej, jako głównego surowca do wytworzenia szkła tzw. „low-carbon”, w żaden sposób nie wpłynie na walory estetyczne czy właściwości użytkowe szkła.

 

 2022 09 28 2

Fot. Saint-Gobain Glass

 

Na straży środowiska i wellbeingu
Zastosowanie szkła o niskim śladzie węglowym w linii COOL-LITE® XTREME podniesie o kolejny stopień komfort użytkowników budynków, przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego. Dzięki tej technologii fasady staną się jeszcze bardziej przyjazne środowisku, co pozwoli inwestorom uzyskać lepszy wynik w otrzymanych certyfikatach środowiskowych, jak BREEAM, LEED, WELL, które są dziś bezsprzecznie potwierdzeniem prowadzenia odpowiedzialnych inwestycji.

 

Saint-Gobain Glass od lat rozwija ofertę szkieł, które mają na celu zredukowanie wpływu budynku na przyrodę. Przykładem jest wprowadzone w tym roku wysokoselektywne szkło fasadowe COOL-LITE® XTREME 61/29 (II), charakteryzujące się wysoką przepuszczalnością światła dziennego, równolegle niską transmisją energii słonecznej i wysoką termoizolacyjnością, co oznacza, że latem ochroni wnętrza budynków przed przegrzaniem, zimą zapewnia dobrą izolację, a optymalne doświetlenie jest gwarantowane przez cały rok.

 

– COOL-LITE® XTREME 61/29 (II) to rozwiązanie doskonale wpisujące się w ideę zrównoważonego budownictwa – mówi Monika Naczeńska. – Selektywność na poziomie S>2,1 gwarantuje użytkownikom przestrzeni doskonały poziom nasłonecznienia.

 

Dzięki potrójnej warstwie srebra stanowi barierę dla promieniowania podczerwonego odpowiedzialnego za przegrzewanie się wnętrz. Jest tym samym w stanie odfiltrować 2/3 energii promieni słonecznych, co pozwala zredukować konieczność stosowania klimatyzacji, a jednocześnie przepuszcza aż 63% światła dziennego, doskonale doświetlając wnętrza.

 

Wykorzystanie tego typu rozwiązania w nowoczesnych inwestycjach daje szansę na otrzymanie certyfikatów zrównoważonego budownictwa, stanowiących obecnie przewagę konkurencyjną oraz będących świadectwem symbiozy architektury i środowiska naturalnego.

 

Szczególnie istotnym aspektem jest tu deklaracja środowiskowa produktu (EPD), szczegółowo opisująca wpływ danego materiału na kondycję planety. Przyznawana jest ona na podstawie tzw. LCA – oceny cyklu życia produktu i potencjalnych zagrożeń, jakie może stanowić dla klimatu na każdym etapie: od momentu produkcji, przez eksploatację, aż po ponowne wykorzystanie.

 

Nowoczesna architektura to wypadkowa wyjątkowego designu i zastosowanych materiałów silnie osadzonych na fundamentach proekologicznych. Projektowanie i budowanie na zasadach zrównoważonego budownictwa jest przejawem odpowiedzialności i troski o losy naszej planety.

 

2022 09 28 5

 (kliknij na zdjęcie aby je powiększyć)

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.