Walka z postępującymi zmianami klimatu toczy się na wielu frontach. Jednym z nich jest szeroko rozumiany sektor budowlany, odpowiadający za niemal 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych.

 

Odpowiedzialny i systematyczny rozwój przyjaznych środowisku rozwiązań architektonicznych, które w równym stopniu co o użytkowników, dbają także o planetę to wyzwanie, przed którym stoi dzisiaj cała branża. W tym kontekście istotną rolę odgrywają nowoczesne przeszklenia.

 

2023 04 12 1

Saint-Gobain Tower, siedziba firmy w Paryżu. Fasada wykonana ze szkła przeciwsłonecznego COOL-LITE® ST BRIGHT SILVER. Obiekt ma certyfikat BREEAM, LEED oraz HQE. Fot. Saint-Gobain Glass

 

W jaki sposób wykorzystać je do kreowania architektury przyszłości? Jak w spełnianiu restrykcyjnych wymogów prawnych i oczekiwań inwestorów mogą pomóc narzędzia cyfrowe, opracowane na potrzeby nowoczesnej architektury?

 

Na straży zrównoważonego budownictwa
Rozwój rozwiązań architektonicznych, które sprostają wymaganiom środowiskowym, wynika nie tylko z rosnącej świadomości ekologicznej inwestorów, ale również restrykcyjnych przepisów – zarówno tych lokalnych, jak i międzynarodowych.

 

Mają one za zadanie przygotowanie prawnych fundamentów, które ułatwią wdrożenie mapy drogowej do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

 

2023 04 12 2

Siedziba główna SAS, Frösundavik, Szwecja. Szkło COOL-LITE XTREME 70/33 na szkle DIAMANT. Fot. Lasse Olsson

 

Przykładem jest Europejski Zielony Ład, czy pakiet regulacji Fit for 55, który obejmuje szereg rozporządzeń i dyrektyw związanych z reformami dotyczącymi m.in. zredukowania emisyjności na każdym możliwym polu, zwiększenia do 40% produkcji energii z odnawialnych źródeł do 2030 roku czy niemal dwukrotnego ograniczenia ogólnego zużycia energii. Szczególnie ten ostatni aspekt bezpośrednio odwołuje się do przyszłości architektury.

 

To obiekty budowlane odpowiadają za znaczący odsetek emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, a z tego powodu Fit for 55 zakłada renowację ok. 3% budynków użyteczności publicznej rocznie, tworząc tym samym „remontową koniunkturę”. Jak zatem wspierać rozwój zrównoważonego budownictwa?

 

Wspólny cel – proekologiczne rozwiązania
Konieczność dostosowania inwestycji budowlanych do wymagań środowiskowych, w tym znaczącego ograniczenia ich emisyjności, bezpośrednio wpływa na rozwój oferty rozwiązań dla zrównoważonego budownictwa.

 

Mówiąc o szkle, jednym z najważniejszych elementów działań mających na celu ograniczenie jego wpływu na środowisko, jest stały wzrost udziału stłuczki szklanej wykorzystywanej w procesie produkcji.

 

2023 04 12 3

 Stłuczka szklana. Fot. Saint-Gobain Glass

 

Podejmowane są działania, które w dłuższej perspektywie rozwiną proces pozyskiwania stłuczki szklanej z obiektów, które ulegają rozbiórce. Ponowne zawrócenie jej do procesu produkcji szkła będzie miało korzystny wpływ na ograniczenie zużycia surowców – z 1 tony stłuczki powstanie 1 tona szkła (do wyprodukowania 1 t szkła z surowców naturalnych potrzeba 1200 kg mieszanki szklarskiej, w tym 750 kg piasku).

 

Pozwoli to także zmniejszyć zapotrzebowanie na energię nawet o 30% w stosunku do szkła wytwarzanego wyłącznie z zasobów naturalnych. Co więcej, każda tona stłuczki to oszczędność nawet 300 kg CO2 emitowanego to atmosfery, wynikająca m.in. z możliwości zredukowania ilości spalanego w procesie wytwórczym paliwa.

 

Rozwój i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań i procesów, które umożliwiają komfortowe życie w zgodzie z troską o losy planety to również nadrzędny cel Grupy Saint-Gobain „Making the World a Better Home”, czyli wyraz ambicji, by czynić świat piękniejszym i bardziej zrównoważonym miejscem do życia.

 

Nowoczesna architektura
Szkło fasadowe odgrywa istotną rolę w architekturze – nadaje bryle lekkości, gwarantując nowoczesny design i trwałość budynku. Przyczynia się do poprawy warunków wewnątrz obiektu poprzez dostęp do naturalnego światła dziennego czy też dbając o odpowiednią temperaturę.

 

Równie ważne, co efektywność energetyczna budynku, jest ograniczenie jego śladu węglowego, a więc koncentracja na jak najmniejszym negatywnym wpływie na środowisko naturalne – od wydobycia surowców po rozbiórkę.

 

Fasady mogą stanowić nawet 20% wbudowanego śladu węglowego inwestycji, z czego 12% generuje samo przeszklenie. W celu zmniejszenia tego poziomu marka Saint-Gobain Glass – jako pierwsza na świecie – wdrożyła na skalę przemysłową szkło bazowe ORAÉ® o zredukowanym śladzie węglowym.

 

– Szkło ORAÉ® wyróżnia o 40% niższy ślad węglowy w porównaniu do rozwiązań stosowanych do tej pory – dla szkła o grubości 4 mm wynosi on jedynie 7 kg CO2eq/m2. Tak doskonały wynik to rezultat zastosowania 70% stłuczki szklanej (w tym 55% stłuczki pochodzącej z rynku pre-consumer) oraz całkowicie zielonej energii w całym procesie produkcji szkła – tłumaczy Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Glass.

 

W pierwszej kolejności szkło ORAÉ® zostało zastosowane w linii szkła przeciwsłonecznego COOL-LITE® XTREME, które wyróżnia się doskonałą selektywnością, czyli stosunkiem ilości światła widzialnego, jaka przechodzi przez szybę do ilości promieniowania podczerwonego, które jest odbijane na zewnątrz. Im wyższa jest jego wartość, tym jaśniejsze są wnętrza przy jednoczesnym „zablokowaniu” ciepła, które nie przechodzi przez przeszklenie.

 

Dla wariantu COOL-LITE® XTREME 70/33 ORAÉ® parametry techniczne wynoszą: g=0,33, Lt=70%, S=2,12. Gwarantują zatem użytkownikom ochronę przed przegrzaniem latem oraz wyższy komfort termiczny zimą, pozwalając zatroszczyć się o idealną temperaturę we wnętrzach, a także zapewnić niezakłócony dostęp naturalnego światła dziennego do pomieszczeń, co bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynku i obniżenie jego operacyjnego śladu węglowego.

 

Obecność szkła o zredukowanym śladzie węglowym na elewacji podniesie prestiż projektów budowlanych i przyczyni się do uzyskania lepszej punktacji w zielonych certyfikacjach środowiskowych Well, BREEAM czy LEED. Już teraz potwierdzone zostały trzy inwestycje we Francji, gdzie to szkło znajdzie swoje zastosowanie.

 

Dzięki kompleksowemu podejściu do zagadnienia ochrony środowiska – od wykorzystania energii odnawialnej, po zdecydowaną redukcję zapotrzebowania na surowce, nowa propozycja staje się znakomitym filarem działań zmierzających ku obniżeniu wbudowanej i operacyjnej emisyjności budynków, a tym samym przybliża sektor budowlany do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

 

Projekty przyszłości z aplikacją Calumen®
Szkło może stanowić nawet 60% powierzchni elewacji. Dobór odpowiedniego rozwiązania przy zachowaniu najwyższych standardów, jeżeli chodzi o wpływ na otoczenie oraz wysoką jakość czasu spędzanego we wnętrzach, jest wyzwaniem dla wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego.

 

2023 04 12 4

 Calumen®. Fot. Saint-Gobain Glass

 

W celu skrócenia czasu poszukiwania optymalnego przeszklenia dla projektu spełniającego założenia zrównoważonego budownictwa, opracowany został internetowy konfigurator przeszkleń Calumen®.

 

Dzięki tej aplikacji dobór szkła jest jeszcze szybszy i możliwy na dwa sposoby: własnoręcznie, za pomocą intuicyjnego konfiguratora lub dzięki specjalnej opcji „Reverse”, która pozwala aplikacji zrobić to za nas. Użytkownik poprzez stały podgląd parametrów technicznych może na bieżąco sprawdzać wydajność energetyczną wybranych rozwiązań ze szkła oraz porównać ich parametry i walory estetyczne. A wszystko to w zaciszu własnego biura.

 

– Calumen® to darmowy konfigurator do specyfikacji przeszkleń typu „all in one” – mówi Monika Naczeńska. – Jego odświeżona wersja to odpowiedź na precyzyjne oczekiwania architektów, inżynierów i konsultantów fasadowych czy przetwórców szkła. Pozwala wgrywać własne projekty, porównywać dane w czasie rzeczywistym, a dzięki możliwości zapisywania prac na osobistym pulpicie, wrócić do nich w dogodnym momencie.

 

2023 04 12 5

 Calumen®. Fot. Saint-Gobain Glass

 

Calumen® oferuje również możliwość obliczenia śladu węglowego przeszklenia oraz wizualizacji zespoleń, co ogranicza konieczność produkcji próbek, w myśl ideologii „zero waste”.

 

Aplikacja jest dostępna z poziomu przeglądarki internetowej na komputerach czy tabletach. Została także kompleksowo przetestowana pod kątem walorów użytkowych jeszcze przed jej oficjalnym debiutem i łączy w sobie funkcjonalność, łatwość oraz intuicyjność obsługi.

 

Odpowiedzialna, zrównoważona architektura to nie chwilowy trend, a przyszłość całego sektora budowlanego. Zmiany klimatu bez wątpienia wyznaczą kierunki rozwoju różnych sektorów gospodarki, gdzie wspólnymi mianownikami będą ograniczenie efektu cieplarnianego, ochrona zasobów naturalnych czy rozwój gospodarki obiegu zamkniętego.

 

Kolejne lata z pewnością wzmocnią trend budownictwa energooszczędnego, przejawiającego się w znaczącej redukcji wbudowanego i operacyjnego śladu węglowego budynków. To właściwy moment, aby już dzisiaj zadbać o odpowiednie rozwiązania i narzędzia, które pozwolą kreować architekturę jutra. Dla dobra nas wszystkich i całej planety.

 

2023 04 12 6

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.