To potężny i rozłożysty budynek o przeznaczeniu biurowo-handlowym, który pomieści także sale koncertowe i kinowe. Budynek o wysokości 5 kondygnacji naziemnych dobrze wkomponowuje się w otoczenie. Wyróżnia się szklaną fasadą wykonaną w technologii szklenia strukturalnego, dużymi, wyraźnie zarysowanymi białymi (kamień syntetyczny) i granatowymi (taflami szklenia strukturalnego) płaszczyznami.

 

2003 12 10 1

 

Od strony technicznej fasada budynku i jego dachy to bardzo zróznicowane rozwiazania: szklenie strukturalne z podparciem dwu- i czterostronnym, z szybami mocowanymi punktowo.


Budowa tego obiektu, a szczególnie dachu i kopuły, to takze koniecznosc skomplikowanych rozwiazan: montazu, podawania elementów (czesto o wadze około 300 kg) bezposrednio na dach, mozliwosci przejazdu rusztowan na poszczególne segmenty pracy, dostepnosc poszczególnych miejsc montazu punktowego paneli szklanych do precyzyjnej regulacji.

 

Szklane dachy, o łukowatych kształtach i najwieksza obecnie budowana w Polsce kopuła szklana, widoczne z daleka, podkreslaja miekkie linie fasady. Te same miekkie linie pojawiaja sie w rozwiazaniach przestrzeni wewnatrz budynku.

 

 

2003 12 10 2

 

Najciekawszym elementem tej budowli, widocznym z daleka i budzacym podziw swoim ogromem, jest przeszklony dach i kopuła.

 

Konstrukcja dachu jest wykonana z elementów stalowych. O rozmiarach zadania niech swiadczy powierzchnia dachu wynoszaca 16 000 m2, z czego 4200 m2 to czesc przezierna, reszta to szkło nieprzezroczyste,silikonowane w kolorze niebieskim. Kopuła ma srednice 36,30 m, wysokosc 15,60 m.

 

Szczyt kopuły znajduje sie 51 m nad poziomem terenu. Została zaprojektowana i wykonana przez Mostostal Zabrze z dokładnoscia ±1,5 mm, która zagwarantowała i umozliwiła szybki i precyzyjny montaz wypełnienia przez ALUGLASS.

 

2003 12 12 1

 

Projekt przeszklenia wykonała włoska firma ARCHIGLAZE z Florencji. Wiele jednak zagadnien technicznych zaprojektowali i wykonali polscy specjalisci z firmy Aluglass International, realizujacy całosc skomplikowanej szklanej struktury dachu. Szkło na budowe dostarczyła firma PRESS-GLAS.


Przeszklone elementy to system ciepły. Szyby zespolone sa przykrecane punktowo, bez przejscia sworznia na zewnatrz, za pomoca tzw. rotul i krzyzaków ze stali nierdzewnej systemem SADEV. Złacza sa uszczelnione silikonem Dow Corning.

 

2003 12 12 2

 


Szyby zespolone składaja sie:
- w pierwszej warstwie wewnetrznej ze szkła laminowanego 6.6.2 (złozonego z dwóch tafli szkła float o grubosci 6 mm, sklejonego dwoma warstwami folii PVB),
- 16 mm pustki powietrznej,
- zewnetrznej szyby hartowanej grubosci 10 mm ze szkła hartowanego COOL LITE PB 135 N mm w kolorze niebieskim (pastel blue).

 

Elementy szklane kopuły miały kształt trapezu, najwieksza tafla miała wymiary 2291x2118x2352x2118 mm i wazyła 273 kg.

 

Montaz prowadzono równoleznikowo z uzyciem dzwigów

 

2003 12 12 3

 

W czesci nieprzeziernej dach jest pokryty elementami typu spandrel. Sa to kasety z blachy ocynkowanej, ocieplone wewnatrz wełna mineralna.

 

Warstwe zewnetrzna stanowi szkło hartowane niebieskie od spodu silikonowane czarnym silikonem, w celu nadania nieprzezroczystosci.

 

Jadwiga Wrzesinska


Zdjecia: ALUGLASS i K. Zielinski

 

Dziekujemy dyr. T. Adamczykowi z firmy ALUGLASS za pomoc przy opracowywaniu niniejszego artykułu.
Redakcja

 

 

 

 

 

 


 Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 12/2003
  

 

  

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.