Potrzeba stworzenia fasady łukowej o zwiększonej przezierności w dowolnym kierunku stała się bodźcem do opracowania ściany kurtynowej typu ''szklane żebro''.
Dzięki ścisłej współpracy projektantów budynku Saski Crescent w Warszawie, Działu Technicznego firmy REYNAERS Polska oraz specjalistów firmy DOW CORNING powstało rozwiązanie, które podoba się architektom i inwestorom, zarówno w kraju jak i za granicą.
Istotą rozwiązania jest uczynienie pionowej tafli szklanej elementem konstrukcyjnym, przejmującym obciążenia spowodowane parciem lub ssaniem wiatru. W istocie pionowy pas szkła laminowanego zamocowany jest w szczątkowym słupie aluminiowym, zakończonym od dołu i od góry uchwytami dolnej i górnej krawędzi tafli szklanej. Ograniczenie wysokości żebra szklanego wynika z aktualnie dostępnych maksymalnych wymiarów szkieł laminowanych, czyli około 4 metrów.
Główka szczątkowego słupa wywodzi się z systemu fasadowego CW50, co pozwala na pełne wykorzystanie możliwości funkcjonalnych tego bardzo rozbudowanego systemu fasad słupowo-ryglowych.
Aktualnie istnieje możliwość wykonywania ścian kurtynowych typu ''szklane żebro'' w następujących wariantach:
- klasycznym,
- pozioma linia,
- pionowa linia,
- strukturalnym z mocowaniem mechanicznym,
- strukturalnym ramowym.
Opracowano narożniki całoszklane wklęsłe i wypukłe, z klipsowaniem zewnętrznym lub bez (strukturalne).
Znakomitą większość fasad typu „szklane żebro” wykonuje się w wariancie bez podziałów poziomych w obszarze międzykondygnacyjnym, wykorzystując w maksymalnym stopniu transparentność tego rozwiązania.
Dolny uchwyt żebra wpuszczony jest zwykle w podłogę lub parapet. Tylna krawędź żebra jest oczywiście szlifowana i polerowana.
Rozwiązanie chronione jest wzorem użytkowym będącym własnością firmy REYNAERS Polska Spółka z o.o. Projektowanie i wykonawstwo fasad tego typu podlega ścisłej procedurze, co gwarantuje ich należytą trwałość i wytrzymałość.
Pierwszym obiektem, w którym zastosowano „szklane żebra” jest budynek biurowy Saski Crescent w Warszawie, przy ulicy Grzybowskiej. Posiada on wielokondygnacyjną fasadę łukową, a także fasady płaskie z narożnikami wklęsłymi i wypukłymi. Kolejne obiekty powstały w Krakowie. Są to budynek firmy LINDE Gaz oraz apteka przy ulicy Krowoderskich Zuchów.
Wariant strukturalny (z mocowaniem mechanicznym) zastosowano w fasadzie marketu firmy LECLERC w Lublinie. Aktualnie trwają prace nad zastosowaniem „szklanego żebra” w kolejnych obiektach w kraju i za granicą.
Krzysztof Wiśniakowski
Reynears
więcej informacji: Świat Szkła 7-8/2006
Fot. 2. Fasada łukowa na budynku Saski Crescent
Fot. 1. Model ''szklanego żebra'' w wariancie klasycznym
Fot. 3. Narożnik wklęsły (Saski Crescent)
Fot. 4. Narożnik wypukły (Saski Crescent)
Fot. 5. Strukturalna fasada marketu w Lublinie
Fot. 6. Narożnik całoszklany fasady marketu w Lublinie
Fot. 7. Witryna krakowskiej apteki w technologii „szklane żebro”