Nieszklane elementy przegród całoszklanych

Konstrukcje i ściany całoszklane to, wbrew nazwie, nie tylko szkło. Ich integralnym i równie ważnym elementem są okucia. Bez nich taka konstrukcja nie miałaby racji bytu. To one umożliwiają zamocowanie szkła oraz łączenie go w dowolnych konfiguracjach, już nie tylko stałych, ale także przesuwnych. Coraz chętniej sięgamy po takie rozwiązania. Dzięki nim możemy w wygodny i prosty sposób uzyskać kompromis między potrzebą przestrzeni, a chwilową koniecznością jej ograniczenia w określonych sytuacjach.

W takich przypadkach doskonale sprawdzają się systemy przesuwne firmy CASMA S.p.A. Wieloletnie doświadczenie na tym polu, zaowocowało opracowaniem wielu bardzo ciekawych rozwiązań. Możemy je podzielić w zależności od sprawowanych funkcji, czyli efektów, jakie pozwalają uzyskać.

     Obszerną grupę tworzą systemy drzwi przesuwnych. W jej skład wchodzą takie produkty jak: Praktica, Pico, Evo oraz Variant. Mimo iż stosując je możemy uzyskać podobny efekt, to jednak każdy ma trochę inną specyfikę.

● System Praktica umożliwia zamocowanie stałych naświetli bocznych oraz górnych, o praktycznie nieograniczonej długości. Pomiędzy nimi możemy zainstalować drzwi jedno- lub dwuskrzydłowe o wadze nawet do 150 kg. Umożliwia to uzyskanie naprawdę szerokiego światła przejścia. Dużą zaletą tego systemu jest prosty montaż, a także łatwość regulacji, dzięki zdejmowanej maskownicy, zakrywającej elementy jezdne oraz zaciski do szkła.

 ● Bardzo podobne rozwiązanie konstrukcyjne możemy znaleźć w systemie Pico. Zasada działania oraz montażu jest praktycznie taka sama, ale jego niewątpliwym atutem jest to, że wysokość profilu jezdnego została zmniejszona do 60 mm. Dzięki temu system sprawia wrażenie rzeczywiście „całoszklanego”.

● W przypadku systemu Evo mamy możliwość wyboru między zastosowaniem samej szyny jezdnej, którą możemy np. zabudować lub ukryć w suficie, a zakryciem jej (oraz elementów jezdnych) maskownicą. Tak jak w przypadku poprzednich systemów możemy zainstalować tu drzwi jedno- lub dwuskrzydłowe oraz naświetla stałe.

● Niezwykle ciekawym produktem w tej grupie jest system Variant. Przy jego pomocy możemy zamocować boczne naświetla stałe, a także aż do trzech elementów przesuwnych, które składają się teleskopowo – jeden za drugim. Wymagają one zastosowania niezależnej szyny jezdnej dla każdego z nich, ale dzięki możliwości zamocowania osłony, są one doskonale zamaskowane. Niewątpliwym atutem tego systemu jest brak, często kłopotliwych w montażu oraz użytkowaniu, szyn czy też prowadnic w podłodze. Zostały one zastąpione punktowymi prowadnikami przymocowanymi do tafli szklanych.

● Do systemów przesuwnych możemy również zaliczyć system Fluxo, chociaż dzięki swojej nowoczesnej i oryginalnej stylistyce, różni się on znacznie wizualnie od wcześniej przedstawionych. Jego instalacja oraz transport, są maksymalnie ułatwione dzięki temu, że szyna jezdna nie stanowi całości, ale została podzielona na odcinki, które można dowolnie łączyć. Ciekawostką jest też fakt, że Fluxo możemy stosować nie tylko w pomieszczeniach biurowych, mieszkalnych itp. ale także w kabinach prysznicowych. W łazienkach oszczędność miejsca zazwyczaj ma niebagatelne znaczenie, a to właśnie umożliwia nam ten system, zwłaszcza w porównaniu z drzwiami przymykowymi, do których otwarcia potrzebujemy dużo więcej przestrzeni.

● Kolejnym typem przeszkleń są ściany z parkingiem. Możemy tu zaproponować system Junior, składający się z niezależnych skrzydeł przesuwnych. Ich ilość może być praktycznie nieograniczona. Jest to doskonałe rozwiązanie do pomieszczeń, które niekiedy trzeba czasowo podzielić czy też pomniejszyć. Parking można zainstalować w dowolnym miejscu pomieszczenia – takim, aby zsunięte tafle szklane nie utrudniały korzystania z niego. System nie wymaga instalowania prowadzeń podłogowych, a jedynie niewielkich tulei, w których blokuje się skrzydła, gdy ściana szklana jest rozsunięta. Możliwość wyboru między zastosowaniem okuć punktowych, a profilami owocuje tym, że system Junior możemy stosować także do bardzo wysokich przeszkleń – nawet do 4 m wysokości.

● Całkowicie inną specyfiką działania, aczkolwiek podobnym efektem, charakteryzuje się system Invisible Connection, który należy do grupy systemów składanych. W jego przypadku skrzydła są połączone jak w parawanie lub harmonijce. Sprawną pracę zapewniają dwie szyny prowadzące – górna oraz dolna. Długość jednej ściany jest ograniczona do 9 m, ale spory zakres zastosowań oraz łatwość montażu, powodują wielką popularność także i tego systemu.

    Przesuwne systemy całoszklane są uniwersalne. Mnogość dostępnych typów powoduje, że można je dostosować do wszelkich potrzeb. Dzięki różnorodnym rozwiązaniom, nowoczesnej stylistyce oraz szerokiej gamie wykończeń, każdy znajdzie coś adekwatnego do swoich oczekiwań.

Dzięki tym systemom możemy znacznie zaoszczędzić przestrzeń w pomieszczeniach, dowolnie regulować jej podział, stwarzać wrażenie że jest ona nieograniczona i, co obecnie jest coraz częściej priorytetem, nie umniejszać dostępu naturalnego światła. To rozwiązania na miarę przyszłości.

Joanna Chabowska

więcej informacji: Świat Szkła 10/2007

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.