45 lat stosowania w Polsce szyb zespolonych |
W dzisiejszym budownictwie trudno sobie wyobrazić oszklenie budynków bez zastosowania i obecności szyb zespolonych. Ten element techniki budowlanej miał swoje narodziny, początkowy, trudny okres stosowania, czas doskonalenia i dzisiejszy szeroki zakres stosowania.
Od Vilaplexu...
Pierwszy ze znanych elementów, który można nazwać szybą zespoloną, to wprowadzony pod koniec lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku wyrób belgijskiej firmy Glaverbel o nazwie „Thermopane”. Produkt ten wzbudził duże zainteresowanie wśród architektów i technologów budowlanych.
Wprowadzenie nowego oszklenia w postaci dwóch szyb w stałym zespoleniu i w układzie hermetycznym stanowiło przełom w dotychczasowym sposobie oszklenia stolarki i ślusarki budowlanej, w postaci podwójnego oszklenia szybami pojedynczymi.
Odpowiedzią na ten stan rzeczy było podjęcie prac badawczych i wdrożeniowych nad możliwościami produkcyjnymi podobnego zestawu szklanego w Polsce. Promotorem prac był ówczesny kierownik Zakładu Instalacji Sanitarnych Katedry Budownictwa na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej prof. Eugeniusz Kostewicz. Katedra Budownictwa w porozumieniu i współpracy oraz przy finansowaniu prac przez ówczesne Sosnowieckie Zjednoczenie Przemysłu Szklarskiego przyjęła do realizacji na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku plan badań wraz z opracowaniem technologii produkcji szyb zespolonych o krajowej konstrukcji.
Badania cieplne na modelach prowadzone były w oparciu o opracowane wcześniej teoretyczne podstawy dotyczące termodynamiki przepływu ciepła przez takie oszklenia oraz rozważania dotyczące szczelności połączeń szyb na kształtce przegrodowej wraz z wynikającymi stąd przesłankami technologicznymi. Po wykonaniu badań i ocenie wyników podjęto działania mające na celu próbną produkcję niewielkich partii szyb zespolonych w oparciu o uzyskane rezultaty teoretyczne i pomiarowe. Pierwsze partie takich szyb zespolonych zostały wykonane w Hucie Szkła Okiennego „Szczakowa”. Produkcja partii doświadczalnych szyb zespolonych oraz ich montaż w konstrukcjach przeszkleń prowadzone były pod nadzorem pracowników Katedry Budownictwa.
Rys. 1. Budowa pierwszej polskiej szyby zespolonej „Vilaplex” 1. Szyby okienne gr. 4-5-6 mm, 2. Kształtownik przegrodowy z neoprenu, 3. Spoina z kleju Butapren, 4. Szczelina powietrzna wypełniona suchym azotem, 5. Okucie obrzeża szyby blachą aluminiową gr. 0,6 mm |
Budowa pierwszej polskiej szyby zespolonej przedstawiała się następująco: dwie szyby okienne, ówczesnej produkcji HSO „Szczakowa”, zespolone zostały na płaskowniku neoprenowym przy połączeniu klejem „Butapren”. Z wnętrza szczeliny międzyszybowej zostało usunięte powietrze i w jego miejsce wprowadzono azot.
Stosowano grubości szyb od 4–6 mm, a grubość szczeliny (rozstaw szyb) wynosiła 12 mm jako optymalna w świetle wykonanych badań cieplnych. Szyba zespolona nosiła nazwę firmową „Vilaplex”, co stanowiło odzwierciedlenie zastosowanych materiałów (lamina, plexus). Szyby zespolone o takiej budowie zostały zastosowane (jako partie próbne) w kilku budynkach z rozwiązaniami przeszkleń o konstrukcji drewnianej, aluminiowej i stalowej, dostosowanych do tego wyrobu.
Na rys. 1 przedstawiono budowę pierwszej polskiej szyby zespolonej, a na rys. 2 niektóre z pionierskich zastosowań tych szyb zespolonych.
Rys. 2. Przykładowe realizacje z doświadczalnym zastosowaniem szyb zespolonych „Vilaplex”: 1. Hala sportowa w Zakopanem. Zastosowana czteroszybowa szyba zespolona „Vilaplex” w ramiaku aluminiowym. 2. Hotel „Orbis” w Krakowie. Zastosowana dwuszybowa szyba zespolona „Vilaplex” w ramiaku aluminiowym, obecnie wymieniona na nowe przeszklenie. 3. Budynek Urzędu Rady Ministrów w Zakopanem-Antałówce. Zastosowana szyba zespolona „Vilaplex” w ramiaku aluminiowym, ze szczeliną międzyszybową gr. 6 mm. 4. Przeszklenie pawilonu handlowego w Krakowie. Zastosowana trójszybowa szyba zespolona „Vilaplex” w ramiaku stalowym. |
Po pierwszym okresie obserwacji montażowych i eksploatacyjnych, uzyskane wyniki badań teoretycznych, produkcyjnych i montażowych zostały przedstawione w zbiorze referatów, wygłoszonych na Sympozjum Naukowym „Izolacyjne przegrody szklane jako przegrody zewnętrzne w nowoczesnej architekturze i budowie” w 1962 r.
Były to referaty traktujące o zagadnieniach dotyczących szczelności złącz obrzeżnych szyb zespolonych, wyniki badań cieplnych, rozważania dotyczące sposobów wymiany powietrza w szczelinie międzyszybowej na suchy gaz, sposoby mocowania i podparcia szyb zespolonych w ramiakach okiennych oraz cały szereg zagadnień towarzyszących produkcji i montażu tych elementów. W realizacjach prototypowych, przedstawionych na rys. 2, zostały zastosowane zestawy dwuszybowe, trójszybowe a nawet czteroszybowe, dla uzyskania najszerszego zakresu obserwacji eksploatacyjnych.
Podstawiony zestaw badań cieplnych, technologii wytwarzania i dotyczących eksploatacji, a także próbne, doświadczalne realizacje, zostały wykonane w 1961 r., stąd za początek okresu stosowania szyb zespolonych w Polsce należy uznać tę datę.
...do Termizolu
Po pierwszym okresie stosowania w budynkach szyb zespolonych typu „Vilaplex” pojawiają się następne jego modyfikacje, powstające w oparciu o doświadczenia płynące z obserwacji eksploatacyjnych i produkcyjnych. Jednym z efektów wprowadzenia zmian, podjętych przez krajowych producentów szyb zespolonych było wprowadzenie nowego typu złącza szyb z zastosowaniem listwy przegrodowej z blachy aluminiowej (antikorodal) i wypełnionej sorbentem wilgoci.
Wprowadzono również nowe szczeliwa i kleje bazujące na bitumach. Jest to następny typ krajowej szyby zespolonej o nazwie „Termizol”, wykorzystujący nowe opracowania teoretyczne, a także wyniki badań nad eksploatacją pierwszych, próbnych partii szyb zespolonych. Partie tych szyb, zastosowane jako doświadczalne, przetrwały w niektórych budynkach do dzisiaj, inne zostały wymienione na bardziej doskonałe techniczne w następnych wersjach produkcyjnych. Na rys. 3 pokazano budowę tej szyby.
Rys. 3. Budowa szyby zespolonej „Termizol” 1. Szyby okienne gr. 4-5-6 mm 2. Kształtka przegrodowa z blachy aluminiowej gr. 0,55 mm, 3. Przetłoczenia w półce górnej kształtki przegrodowej dla umożliwienia wymiany powietrza, 4. Granulowany sorbent wilgoci, 5. Szczelina miedzyszybowa wypełniona osuszonym powietrzem, 6. Szczeliwo bitizol, 7. Ochronna folia aluminiowa |
Przedstawiając pierwsze typy krajowych szyb zespolonych należy wspomnieć o ich modyfikacjach już wtedy istniejących. Były to rozwiązania stosujące szyby antyinsolacyjne, bazujące na stosowaniu szyb absorpcyjnych oraz takie, które wprowadzały w szczelinę międzyszybową wypełnienie z włókna szklanego, mające na celu uzyskanie lepszych własności termoizolacyjnych (wersja szyby zespolonej nieprzejrzystej).
Należy wspomnieć również o towarzyszącym wprowadzaniu szyb zespolonych do budownictwa krytycznym i nieprzychylnym działaniu części ówczesnych środowisk inżynierskich a nawet szklarskich, bazujących na opiniach i działaniach negujących stosowanie szyb zespolonych w budownictwie.
Z dzisiejszego punktu widzenia działania te wydają się całkowicie nieuzasadnione, jednak na początku lat sześćdziesiątych wyrządziły one wiele szkód i przyczyniły się do opóźnień w propagowaniu tego nowego rodzaju oszklenia.
Dzisiejszy rozwój oszklenia termoizolacyjnego, nowej techniki w tym oszkleniu, rozwój techniki szklarskiej w dziedzinie szyb budowlanych z powłokami nie przywodzi niestety na myśl, że u podstaw tej techniki leży również nasza polska myśl techniczna. Współczesna technika budowlana zawdzięcza krajowym działaniom badawczym i eksploatacyjnym znaczący wpływ na rozwój i doskonalenie tego rodzaju nowoczesnych przekształceń w budownictwie.
Andrzej Bojęś
Politechnika Krakowska
patrz też:
- Architektura budynków przeszklonych szybami giętymi , Andrzej Bojęś, Świat Szkła 5/2009
- Oszklenia bezpieczne w budynkach sportowych , Andrzej Bojęś, Świat Szkła 12/2008
- Przeszklone ściany osłonowe - prognozy rozwoju , Andrzej Bojęś, Świat Szkła 9/2008
- Nowe technologie oszkleń w budynkach zabytkowych , Andrzej Bojęś, Anna Bojęś-Białasik Świat Szkła 5/2008
- Lekkie ściany osłonowe z oszkleniem strukturalnym - architektura, konstrukcja, estetyka , Andrzej Bojęś, Świat Szkła 11/2007
- Między klockiem a rzeźbą , Andrzej Bojęś, Świat Szkła 9/2007
- Oszklenia bezpieczne w przegrodach budowlanych a obowiązujące wymagania , Andrzej Bojęś, Świat Szkła 6/2007
- 45 lat stosowania w Polsce szyb zespolonych , Andrzej Bojęś, Świat Szkła 12/2006
inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
więcej informacji: Świat Szkła 12/2006