W budynkach wysokoenergooszczędnych wszystkie przegrody zewnętrzne muszą spełniać rygorystyczne kryteria dotyczące izolacyjności termicznej oraz szczelności. Dotyczy to również okien i drzwi zewnętrznych. Współczynnik przenikania ciepła stolarki powinien być o około połowę niższy od normowego i dlatego w budynku GREEN POWER zastosowane zostały jedne z najcieplejszych okien na rynku Winergetic Premium firmy Oknoplast.

 

20130928Montowanie balkonowych okien Winergetic

 Balkonowe okna Winergetic zastosowane w budynku GREEN POWER są tak duże, że dla bezpieczeństwa wnoszenia zastosowano mały dźwig.

 

Okna i drzwi zewnętrzne to przegrody, których izolacyjność termiczna jest 5-9 razy gorsza od ścian, czy dachu. Zatem „ucieka” przez nie bardzo dużo ciepła. Ograniczenie tych strat jest szczególnie ważne w budynkach energooszczędnych i pasywnych. Na izolacyjność cieplną okna wpływają trzy elementy, z których jest ono zbudowane: przeszklenie, rama okienna i ramka dystansowa. Każdy z nich charakteryzuje się innym poziomem przewodzenia ciepła i dopiero biorąc pod uwagę każdy z tych parametrów można określić współczynnik Uw dla całego okna. W Domu Zeroenergetycznym GREEN POWER zastosowane zostały okna Winergetic Premium, których współczynnik Uw wynosi 0,80 W/m2K.

 

Okno Winergetic Premium charakteryzuje się znakomitą izolacyjnością termiczną. Współczynnik przenikania ciepła tego modelu wynosi zaledwie Uw=0,8W/m²K. Tak wysokie parametry udało się osiągnąć dzięki specjalnej konstrukcji okna. W oknie zastosowano system uszczelek środkowych, który w znacznym stopniu poprawia właściwości energooszczędne okna i jego szczelność.

 

Winergetic Premium zostało wyposażone w standardzie w dwukomorowy pakiet szybowy zbudowany z tafli o grubości 3mm i współczynniku przenikania ciepła Ug na poziomie 0,6 W/m²K. Zmniejszona grubość tafli szybowych obniża ciężar szyby o około 30 %/m2 w stosunku do zespoleń z taflami 4 mm. Pozwala to na wykonanie skrzydeł rozwiernych o większych rozmiarach w porównaniu z zespoleniami klasycznymi przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej statyki i energooszczędności okna.

 

20130928Autoryzowana przez firme Oknoplast ekipa montazowa

 

Autoryzowana przez firmę Oknoplast ekipa montażowa zamontowała okna Winergetic w ciągu dwóch dni. Fot. Przewodnik Budowlany

 

Winergetic Premium zostało wyposażone w standardzie w aż 6 uszczelek poprawiających właściwości energooszczędne okna oraz parametry szczelności i akustykę. Innowacją jest tu dodanie dodatkowej uszczelki we wrębie szybowym, podnoszącej szczelność okna oraz ograniczającej powstawanie mostka termicznego przy szybie. Oprócz właściwości termoizolacyjnych Winergetic Premium charakteryzuje się także subtelną, zaokrągloną na zewnątrz linią profilu. Kształt skrzydła to autorski projekt, dostępny wyłącznie pod marką OKNOPLAST.

 


W domu Green Power zastosowano okna Winergetic Premium z dwukomorowymi szybami Energy i Warm o Ug=0,6 W/m2K. Na parterze budynku znajdują się duże przeszklenia o szerokości skrzydeł m.in. 747,5 mm, 990 mm i 1010,33 mm. Wysokość większości okien to 2280 mm. Model zamontowano również na pierwszym piętrze domu. Łącznie w inwestycji znajduje się 17 okien modelu Winergetic Premium, z których większość stanowią właśnie drzwi tarasowe.


Przez nieszczelną stolarkę może uciekać z domu nawet 30% ciepła. Dlatego tak ważne jest zastosowanie odpowiednich okien. Dzięki nim możemy zminimalizować te straty. Aby w pełni wykorzystać właściwości systemu, montaż okien powinien być wykonany w warstwie ocieplenia. Winergetic Premium to również zaokrąglony od zewnętrznej strony autorski kształt profilu, dzięki czemu okno stanowi ozdobę budynku – mówi Grzegorz Bułat, Kierownik Działu Technologii, OKNOPLAST.

 

Organizator akcji: Przewodnik Budowlany sp. z o.o.
Partnerzy akcji: ZCB Owczary, Zehnder, Selena, Rockwool, Oknoplast, Ekoklinkier, Fermacell, Lindab, Matizol, Schöck, USTM, Boryszew ERG, Aquael, Onninen, Kopos, AFRISO, Ground-Therm, Pfleiderer, Tyvek, Izodom 2000 Polska, Cemex Polska, Stropex, VBH Polska, Winkhaus, Atrium System, Bekaert, Leovac, Sonel, Termocent, RDbud.

Więcej informacji www.domzeroenergetyczny.waw.pl

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.