Centrum konferencyjno-koncertowe Harpa (Harpa Concert Hall and Conference Centre) w Rejkiaviku wygrało prestiżowy konkurs Mies van der Rohe Award 2013 na najlepszy nowy budynek w Europie. Olbrzymi wkład w realizację tego wyjątkowego budynku miała niemiecka firma PRINZ OPTICS – producent szkła dichroicznego, powlekanego metodą zol-żel.

 

2013-10-22-1

 

Jego charakterystyczna, porowata fasada wygląda jakby ciągle toczyła się na niej gra świateł. Wspiera dialog pomiędzy miastem i życiem wnętrza budynku – uzasadniało wybór jury konkursu. Ta charakterystyczna fasada, z powodu której budynek nazywany jest „islandzkim plastrem miodu”, mogła powstać między innymi dzięki specjalnie dla tego projektu opracowanym filtrom świetlnym, wyprodukowanym przez PRINZ OPTICS.

 

Na życzenie projektantów firma przygotowała filtry: FM Green – zielona emisja i różowe odbicie; FM orange – pomarańczowa emisja i niebiesko-zielone odbicie oraz FM yellow – żółta emisja i niebieskie odbicie. Powleczone filtrami szkła zostały ochronnie zalaminowane szkłem niepowleczonym, a następnie wspólnie przetworzone w element izolacyjny. Następnie elementy te zostały osadzone w stalowych, przestrzennych ramach. 1000 takich zespoleń tworzy szklany front elewacji budynku.

 

Architekci ze studia Henning Larsen Architects oraz, należący obecnie do najbardziej znanych i cenionych artystów na świecie, Olafur Eliasson inspirację do projektu znaleźli w „zorzy polarnej i dramatycznych krajobrazach Islandii”. Stąd budynek nie ma równoległych ścian, jest zaskakujący i bardzo oryginalny. Najważniejszym jego elementem są transparentne fasady, których geometryczna struktura nawiązujące do, charakterystycznych dla wulkanicznego pejzażu Islandii, kolumn bazaltowych.

 

Co więcej, dzięki zastosowaniu filtrów świetlnych, Harpa niemal o każdej porze wygląda inaczej – w dzień szkło dichroiczne odbija obraz nieba i pobliskiego portu, a po zmroku tworzy błyszczącą, mieniącą się milionami świateł kompozycję. Poza tym efekty kolorystyczne zależą od miejsca, w którym akurat stoi obserwator, ponieważ barwa odbitego przez szkło dichroiczne światła uzależniona jest nie tylko od powłoki naniesionej na to szkło, ale również od kąta padania na nią promieni słonecznych, które częściowo są przez nią rozpraszane, a częściowo odbijane.

 

Budynek centrum Harpa położony jest na granicy lądu i morza, dzięki czemu rozciąga się z niego wspaniały widok na morze i otaczające Rejkiavik góry. Na czterech piętrach i powierzchni 28 tys. m2 znajdują się trzy duże sale koncertowe, olbrzymie centrum konferencyjne, zaplecze administracyjne, sala prób oraz wielofunkcyjne pomieszczenie do bardziej kameralnych spektakli i bankietów. Foyer ze schodami rozciąga się na całą wysokość budynku. Dzieło Henning Larsen Architects, Batteríið Architects i Olafura Eliassona to dziś najatrakcyjniejszy i najbardziej ekspresyjny obiekt w całej Islandii.

 

Marcin Grzebulski

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

Więcej informacj: Świat Szkła 10/2013

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.