2013-11-50-2Wszyscy mamy do czynienia z plamami i smugami powstającymi na powierzchni szkła. Jest to szczególnie ważne, gdy istnieje wysoki stopień polaryzacji światła, podczas instalacji blisko morza lub też dwie do trzech godzin przed zachodem słońca.

Dzięki szeroko zakrojonym badaniom firm GLASTON i niemieckiej ARKON, poświęconym eliminacji tego zjawiska, możliwe jest teraz po raz pierwszy zmniejszenie opalizowania występującego przy hartowaniu szkła.

Wykorzystując Glaston IriControL™ przetwórcy mogą produkować hartowane szkło o wysokiej jakości, w której mieniące się znaki są niewidoczne gołym okiem.

Opalizacja lub anizotropia

Przemysł hartowania szkła boryka się z problemami plam oraz smug powstających na powierzchni szkła od samego początku. W zależności od regionu świata zjawisko to jest znane jako opalizacja, anizotropia, bądź wzór odkształcenia. Niezależnie też od używanej nazwy, ta wada optyczna jest bardzo dobrze znana również osobom niezwiązanym z przemysłem zajmującym się hartowaniem szkła. Plamki lub paski w oknach wysokiej klasy hotelu, położonego wzdłuż wybrzeża, odwracają całą uwagę od piękna otoczenia za oknem i psują estetykę budynku.

GLASTON IriControL1™ – technologia redukcji opalizacji

Zastosowanie najnowszej technologii znanej jako GLASTON IriControL1™ pozwala na hartowanie szkła przy najmniejszym możliwym poziomie opalizacji. Umożliwia to wykorzystanie szkła tam, gdzie opalizacja nie jest tolerowana lub gdzie może zostać podkreślona przez wysoki stopień polaryzacji światła.

Najnowsza technologia zmniejsza opalizację dla wielu rodzajów szkła, szczególnie dla tych, które są najbardziej narażone na opalizację, w tym to o grubości 8-15 mm oraz wzmacniane termiczne, czy też szkło czyste.

 

2013-11-50-1

Fot. 1. GLASTON IriControL™- podnoszenie jakości szkła z zastosowaniem najnowocześniejszej technologii. Pomiar oraz redukcja opalizacji szkła hartowanego.

 

GLASTON IriControL2™ – pomiar wartości izotropowości

Po raz pierwszy wartości opalizacji mogą być mierzone i przedstawione w rzeczywistych wartościach liczbowych, znanych jako wartość izotropowości. Liczba ta wskazuje, jak widoczne lub niewidoczne jest zjawisko opalizacji, na każdej przetworzonej szybie. Wartość od 0-50% uznawana jest za nie do przyjęcia. Wartości między 50-70% są zjawiskiem powszechnym, jednak znaki opalizowania można łatwo zauważyć. Szkło, dla którego wartość izotropowości mieści się w zakresie 70-85% uznawane jest na rynku jako szkło wysokiej jakości. Dla porównania – GLASTON IriControL ™ osiąga wartości stałe ponad 95%.

GLASTON IriControL2™ w połączeniu z GLASTON IriControL1™ tworzą nowy system pomiaru opalizacji w trybie offline, który pokazuje wartości izotropowości, jako liczby rzeczywiste. Dostarcza on punktu odniesienia dla poprawy procesu produkcji lub stanowi informację dla klientów, że każde standardowe szkło przekracza normy jakości, jeśli chodzi o aspekt opalizacji.

System analizuje powierzchnię szkła przez indywidualnie określone i zdefiniowane punkty pomiarowe, a następnie oblicza wartość procentową opalizacji. Następnie system dokumentuje wyniki w postaci wzorów graficznych w pełnokolorowym raporcie. Obszary zaznaczone kolorem czerwonym wskazują miejsca, w których zachodzi zjawisko opalizacji, natomiast kolor niebieski określa obszary wolne od wad.

Czas potrzebny na sprawdzenie tafli szkła przez system IriControL™ wynosi od pół godziny dla mniejszych rozmiarów szkła do czterech godzin dla dużej tafli. System pozwala analizować wszystkie produkowane typy szkła.

 

 2013-11-56-1

Fot. 2 - 4

 

Wyniki testów

Wyniki testów udowadniają wyższość nowej technologii w rzeczywistych warunkach produkcyjnych. Fot. 3 przedstawia wyniki analizy lewej strony tafli szklanej przedstawionej na fot. 2.

Fot. 4 przedstawia wyniki analizy tafli szkła poddanej procesowi hartowania w standardowym piecu hartowniczym. Uzyskany wynik wartości izotropowości na poziomie 61,8% stanowi aktualnie najczęściej uzyskiwaną wartość wśród dostępnych na rynku tafli szkła o średniej jakości.

W niedalekiej przyszłości może okazać się niezbędne połączenie technologii oraz systemu pomiarowego, aby podnieść jakość wyrobów i móc produkować szkło praktycznie wolne od zjawiska opalizacji.

 

Aktualizacje istniejących pieców GLASTON

Technologia i system pomiarowy GLASTON IriControL™ mogą być stosowane jako rozszerzenie możliwości dla istniejących pieców GLASTON. Pozwoli to ustalić wyższe standardy na rynku oraz oferować szkło nieposiadające widocznych wad optycznych wynikających z fenomenu opalizacji powstającego podczas procesu hartowania. Unikatowy system pomiarowy daje możliwość certyfikacji wartości izotropowości dla architektów, firm budowlanych oraz innych wymagających klientów końcowych.

 

Daniel Rosani
Q-GLASSTECH

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

Więcej informacj: Świat Szkła 11/2013

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.