Żaluzje poziome zawsze były najpopularniejszym sposobem na ograniczenie nadmiaru słońca w pomieszczeniu. Regulowanie ilości światła poprzez podnoszenie i przechylanie pozwalają na dostosowanie nie tylko natężenia światła, ale i ograniczenia widoczności wnętrza nawet przy pełnym nasłonecznieniu.
Zastosowanie żaluzji wewnątrzszybowych jako ochrony przed przegrzewaniem pomieszczeń pozwala poprawić komfort cieplny w upalne dni oraz zaoszczędzić wiele energii zużywanej na klimatyzowanie pomieszczeń. W zimie, gdy chcemy zachować jak najwięcej energii ogrzewania pomieszczeń, ograniczenie konwekcji gazów przez żaluzję między szybami ogranicza przepuszczanie ciepła o około 0,1 W/m2K.
Niezmiernie pozytywne rezultaty we wspomożeniu oszczędności energetycznych, w szczególności dla domów pasywnych można uzyskać poprzez zamontowanie żaluzji w pakietach wieloszybowych.
Najważniejsze zalety:
- nie wymagają czyszczenia,
- nie zakłócają mycia i czyszczenia szyb,
- są chronione przed mechanicznym uszkodzeniem,
- będąc poza pomieszczeniem nie dają efektu „kaloryfera”,
- zapobiegają konwekcji poprzez tworzenie w przestrzeni międzyszybowej wielu komór,
- obniżają współczynnik przenikania ciepła,
- mogą być napędzane i sterowane elektrycznie,
- są wdzięcznym architektonicznym elementem,
- mogą służyć do ograniczenia kontaktu wzrokowego przez szklane ścianek działowych,
- niezawodne przez wiele lat
Współczynnik „g”
Instytut Fizyki Budowlanej Frauenhofera w Stutgarcie określił dla pakietu szyb 4- 24-LE4 (low-E 0,04 Optirerm-S) bez żaluzji: g=0,27, a z zamkniętą żaluzją g=0,08.
Polecamy napęd elektryczny
Do napędu żaluzji stosowane są silniki elektryczne prądu stałego. Niezawodne; szwajcarskie silniki produkowane są przez firmę specjalizującą się w silnikach dla NASA, montowanych w satelitach i statkach kosmicznych. Silnik pracuje w warunkach dużych różnic temperatury. DC 12V, 1,2W, 60 obr./min po planetarnej przekładni. Zastosowanie silnika wymaga obsługi pod wzrokowym nadzorem człowieka lub za pośrednictwem dedykowanego sterownika.