Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej – powiedzenie to prowokuje do zastanowienia się nad tym, czy zawsze czujemy się w pełni komfortowo w swoich domach. Gorące lato lub mroźne zimowe wieczory powodują, że temperatura wewnątrz budynku może stać się dokuczliwa. Aby chronić się przed uciążliwymi warunkami należy zastosować odpowiednie materiały izolacyjne i ochronne. Osłony na okna mogą okazać się nieocenione w walce ze zbytnim nagrzaniem lub wyziębieniem wnętrza budynku.

 

Przeciwdziałanie przegrzaniu pomieszczeń

 

W dzisiejszych czasach problem izolacyjności okien staje się coraz częściej poruszanym tematem w kontekście budownictwa mieszkalnego. Powodem jest fakt, iż przez nieszczelne okna może uciec nawet 100% energii zużywanej na ogrzewanie. Jednakże nie tylko zimą stolarka okienna jest ważnym czynnikiem, który wpływa na atmosferę panującą w budynku. Latem duże nasłonecznienie powoduje zbyt wysoką temperaturę wewnątrz, a w rezultacie stwarza niekorzystne warunki dla mieszkańców. Rozwiązaniem tych problemów mogą być osłony okienne w postaci rolet, żaluzji czy też okiennic, które nie tylko pomogą w walce o lepsze warunki wewnątrz budynku, ale dodatkowo będą stanowić estetyczne urozmaicenie wyglądu naszego domu.

 

Rolety zewnętrzne 

 

Rolety zewnętrze spełniają kilka ważnych funkcji, które pomogą stworzyć optymalny klimat niezależnie od pory roku. Po pierwsze, wypełniają rolę osłonową okna, dzięki czemu nawet najbardziej ciekawska para oczu nie zdoła zakłócić naszego spokoju i poczucia prywatności. Po drugie, osłona okienna w postaci rolety ograniczy ilość promieni słonecznych wpadających do wnętrza budynku. Ma to szczególne znaczenie podczas lata i wczesną jesienią, gdy temperatury wynoszą powyżej 20oC. Ograniczymy tą drogą zużycie energii, którą wykorzystalibyśmy do ochłodzenia pomieszczeń za pomocą wiatraków lub klimatyzacji. Zamknięte rolety również minimalizują hałas dochodzący z zewnątrz, dzięki czemu zapewnimy sobie spokojny sen w nocy. Dodatkowo osłony okienne w postaci rolet mogą stanowić barierę antywłamaniową przed potencjalnymi złodziejami. Zagwarantuje to spokój ducha w przypadku zarówno codziennych wyjść z domu, jak również dłuższych nieobecności związanych z wczasami i wyjazdami świątecznymi. 

 

 

2014 12 30 1

Rolety zewnętrzne Aluprof

 

 

(...) 

 

 

Nie można również zapomnieć o funkcji estetycznej rolety, która będzie stanowić atrakcyjne wykończenie naszej elewacji. Należy w tym celu poświęcić czas by zorientować się, jakie produkty oferują poszczególni producenci. W zależności od preferencji rolety mogą być montowane na kilka różnych sposobów, tj. w systemie podtynkowym, adaptacyjnym, nadprożowym jak i nadstawnym. W systemie podtynkowym rolety są wkomponowane w elewację budynku. Konstrukcja skrzynki rolety stanowi jednocześnie podkład pod dowolny materiał elewacyjny, dzięki czemu staje się niezauważalnym elementem fasady. Natomiast montaż rolety w systemie adaptacyjnym zapewnia, że skrzynia rolety jest detalem dekoracyjnym dopasowanym do wyglądu budynku. Rozwiązanie to pasuje w szczególności do istniejących budynków. 

 

 

2014 12 30 2

Rolety zewnętrzne Aluprof

 

 

Innym rodzajem systemów są rolety nadprożowe, które dzięki gotowym elementom budowlanym do wykorzystania gwarantują bezproblemowe wykończenie elewacji budynku. Jest to możliwe również za sprawą zastosowania twardego styropianu, który zapewnia zadowalający stopień izolacji termicznej oraz odpowiednio dobranego nośnika tynku. Ostatnie rozwiązanie to zastosowanie rolety w systemie nadstawnym, które umożliwia montaż skrzynki bez zabudowy, z zabudową częściową lub całkowitą. Przemyślana konstrukcja pozwala na wykonanie pojedynczej rolety, a także zestawu rolet w jednej skrzynce. 

 

Równie ważne dla ogólnego wyglądu rolety jest budowa pancerza. Obecnie producenci systemów roletowych oferują szeroki wybór profili w bogatej ofercie kolorystycznej. Pancerz rolet ma największy wpływ na cały jej wygląd, a w konsekwencji na wygląd elewacji naszego domu. Należy pamiętać, że roleta w trakcie użytkowania będzie musiała wytrzymać działanie warunków atmosferycznych. Większość profili aluminiowych posiada powłokę lakierniczą, dzięki czemu kolor jest bardzo odporny na ścieranie i blaknięcie. Za ich pomocą możemy podkreślić indywidualny charakter domu, dlatego też np. firma ALUPROF posiada w ofercie szeroką gamę kolorystyczną, zbliżoną do palety RAL. Daje to możliwość wyboru rolety w kolorze i o profilu odpowiadającym naszemu gustowi. 

 

W przypadku dużych przeszkleń możemy zastosować systemy żaluzji fasadowych, dzięki którym ograniczymy przepływ promieni słonecznych do wnętrza budynku, nie rezygnując przy tym z naturalnego oświetlenia pomieszczenia. Ze względu na swoje właściwości żaluzje stanowią nie tylko element dekoracyjny i funkcjonalny, ale także wpływają na oszczędność energii, co w konsekwencji pozwoli na zmniejszenie rachunków za zużycie energii. Rozwiązanie to przystosowane jest do dużych budynków biurowych, ale możemy je również wykorzystać w obiektach jednorodzinnych, wykorzystujących nowoczesny styl architektoniczny. Za ich sprawą dom zyskuje niepowtarzalny wygląd i odznacza się na tle innych budowli nowoczesnym wykonaniem.

 

Okiennice zwieńczeniem elewacji

 

Innym rodzajem osłon okiennych, dzięki którym nadamy niepowtarzalny charakter fasadzie budynku, są okiennice. Zazwyczaj pasują do budynków o tradycyjnym kształcie, podkreślając ich klasyczną architekturę, ale są również i takie, które harmonijnie współgrają z modernistyczną bryłą obiektu. Mogą być wykonane z drewna, PCW lub też aluminium. Zarówno te drewniane i z PCW są mniej odporne na warunki atmosferyczne od okiennic wykonanych z aluminium. Dzięki swojej lekkości okiennice te mogą być stosowane również na drzwiach tarasowych.

 

 

2014 12 31 1

Okiennice Aluprof

 

 

Okiennice ALUPROF to propozycja dla osób szukających rozwiązań praktycznych, a jednocześnie estetycznych. Można je kolorystycznie dopasować do elewacji lub do okien, a także zastosować jako akcenty wyróżniające się na tle elewacji. Ze względu na szerokie możliwości, jakie daje aluminium, okiennice MB-SUNSHADES nadają się doskonale do wykorzystania w różnych rodzajach budownictwa. W budynkach o tradycyjnej budowie bardzo dobrze wyglądać będą konstrukcje imitujące drewno, natomiast w nowoczesnej architekturze optymalne może okazać się kolorystyczne połączenie konstrukcji o stonowanych barwach, identycznych z oknami. Niezwykle efektowny rezultat daje połączenie stolarki okiennej i drzwiowej, gdy obie wykonane są z aluminium.

 

2014 12 31 2

Żaluzje fasadowe Aluprof

 

 

Bożena Ryszka
ALUPROF S.A.

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 12/2014

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.