Badania akustyczne na dźwiękoizolacyjność okien i drzwi na tzw. dźwięki powietrzne wykonywać można zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak i po ich zamontowaniu w budynku. Dobra praktyka inżynierska pokazuje, że dla zachowania wymaganej izolacyjności po montażu w budynku, wartości uzyskane dla wyrobu w laboratorium muszą być co najmniej 2-3 dB wyższe niż wartości przyjęte w projekcie, z uwagi na występujące poza laboratorium tzw. przenoszenie boczne oraz mniej dokładny montaż.
Jakie parametry mają znaczenie dla izolacyjności akustycznej?
Podstawowym parametrem, jakiego oczekuje klient zamawiając badania w laboratorium akustycznym jest tzw. jednoliczbowy laboratoryjny wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw. Ponadto, dla obiektów montowanych wewnątrz budynków, takich jak drzwi wewnętrzne lub na klatkę schodową, istotny jest też współczynnik RA1, który niesie ze sobą informację o izolacyjności głównie dla dźwięków tzw. bytowych (oraz od lotnisk, tras szybkiego ruchu, szybkich kolei). Podobnie, w odniesieniu do okien i drzwi zewnętrznych istotniejszy staje się parametr RA2, uwzględniający przewagę hałasów komunikacji śródmiejskiej (oraz np. od dyskotek). RA1 i RA2 mierzone są zawsze razem z parametrem podstawowym Rw i zwykle są o kilka decybeli od niego niższe.
Parametr izolacyjności akustycznej nie jest wielkością fizyczną ale użytecznym dla nas wskaźnikiem oceny produktu, w pewnym uproszczeniu można jednak powiedzieć, że okno o izolacyjności 40 dB zmniejszy hałas zewnętrzny o 40 dB, czyli np. z poziomu 90 dB do 50 dB.
Badania akustyczne na dźwiękoizolacyjność okien i drzwi na dźwięki tzw. powietrzne wykonywać można zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak i po ich zamontowaniu w budynku. Dobra praktyka inżynierska pokazuje, że dla zachowania wymaganej izolacyjności po montażu w budynku, wartości uzyskane dla wyrobu w laboratorium muszą być co najmniej 2-3 dB wyższe niż wartości przyjęte w projekcie, z uwagi na występujące poza laboratorium tzw. przenoszenie boczne oraz mniej dokładny montaż. Opisują to odpowiednie procedury obliczeniowe ze stabelaryzowanymi wartościami poprawek dla różnych typów przegród.
Dla ewidentnych błędów montażowych, czy wadliwej wibro-akustycznie konstrukcji budynku różnica ta będzie dużo większa.
Pomiary laboratoryjne są wolne od błędów związanych z przenoszeniem bocznym (niepewność pomiaru jest zwykle rzędu 1 dB), natomiast pomiary terenowe (mierzony wskaźnik oznaczamy wówczas jako R’w) służą weryfikacji zastosowanych rozwiązań w konkretnym budynku i zawsze niosą informację o przegrodach, w jakich zostały zamontowane. Do pełnego rozstrzygnięcia kwestii spornych trzeba czasem powtórzyć badania w laboratorium w celu zweryfikowania zamontowanej próbki.
Badania akustyczne drzwi przesuwnych w laboratorium
Wybór produktu do badań
Ponieważ coraz częściej dostępna jest informacja o izolacyjności akustycznej elementów składowych (tj. profili, zestawów szybowych, płyt drzwiowych, a nawet uszczelek), na jej podstawie można samodzielnie szacować izolacyjność akustyczną gotowego obiektu, przed jego przebadaniem. Jeśli rzecz dotyczy okien, największy wkład w izolacyjność ma zestaw szybowy, najlepiej więc dobieramy pakiet szyb o izolacyjności nie mniejszej, jak oczekiwana izolacyjność całego okna.
Przy wyborze wypełnienia drzwi, końcowy wynik nie jest sumą izolacyjności elementów składowych, tzn. nie zawsze „więcej znaczy lepiej”, należy bowiem zwrócić uwagę na to, aby drzwi nie były „przesztywnione”.
(...)
Magdalena Kuśmirek
Laboratorium Akustyczne
CTO S.A.
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacji: Świat Szkła 2/2015