W wąskim korytarzu lub niewielkim pomieszczeniu, gdy nie ma miejsca, aby zapewnić wygodne przejście za pomocą drzwi rozwieranych, korzystniejsze będzie zamontowanie drzwi przesuwnych. Stosowane są one również w przypadkach, gdy drzwi z tradycyjne szeroko rozwieranymi skrzydłami utrudniają aranżację wnętrz. 

 

 

Jak porusza się skrzydło?
Prowadzone górą
     Większość dostępnych obecnie drzwi przesuwnych to systemy z prowadnicą (szyną) górną, po której poruszają się wózki (fot. 1), do których z kolei podwieszone jest skrzydło drzwiowe. Nie styka się ono z podłogą, którą można dowolnie wykończyć. W systemie tym nie potrzebne są też progi, więc jest to rozwiązanie przyjazne dla osób starszych i niepełnosprawnych. Ponadto stosując takie samo wykończenie podłogi w sąsiednich pomieszczeniach otrzymujemy wrażenie większej przestronności mieszkania (fot. 2).

 

 
 
 

Prowadzone dołem
     Dostępne są również drzwi z prowadzeniem dolnym. Są one korzystniejsze przy dużej powierzchni skrzydła i jego dużym ciężarze – prowadzenie dolne jest bowiem bardziej stabilne (fot. 3). Prowadnica dolna oparta na podłożu może mieć mniej skomplikowaną konstrukcję – jest więc zwykle tańsza. Najbardziej „ekonomiczna” jest prowadnica dolna w kształcie litery „U”, wewnątrz której porusza się skrzydło na rolkach jezdnych. Ponieważ jednak może ona łatwo ulec zabrudzeniu, jest stosowana w miejscach, gdzie takie zagrożenie jest minimalne np. w szafach wnękowych (fot. 6, 7, 8).

 

 
 
 
 
  
 

     Na ciągach pieszych, jak np. wyjście z salonu na taras, stosowane są szyny jezdne z wypukłym torem, po którym porusza się wózek z wklęsłymi kółkami.Jak otwierane są drzwi?
     Najbardziej popularne drzwi przesuwne mogą otwierać się:
jednostronnie – gdy jedno skrzydło przesuwa się otwierając lub zasłaniając otwór drzwiowy (są to drzwi jednoskrzydłowe) (fot. 9);
dwustronnie – gdy dwa skrzydła drzwiowe rozsuwają się na boki (są to drzwi dwuskrzydłowe) (fot. 10).


     Gdy mamy mało miejsca na przesuwające się skrzydło drzwiowe możemy zastosować:
drzwi teleskopowe – jedno skrzydło drzwiowe chowa się za drugie a następnie razem przesuwane są na bok odsłaniając w pełni otwór drzwiowy (fot. 11);
drzwi przesuwno-łamane – jedno skrzydło przesuwa się, a drugie, przymocowane do niego na zawiasach, otwiera się jak drzwi tradycyjne rozwierane, otwierając przejście.

 
 
 
 

Jak zamontowane są drzwi?
Na ścianie

     Drzwi poruszają się wzdłuż ściany na prowadnicy zamocowanej do ściany lub do sufitu. Jest to najprostsze rozwiązanie jednak ma swoje wady. Drzwi tak zamontowane nie pozwalają na ustawienie w ich pobliżu mebli, a na ścianie nie można wieszać półek czy obrazów. Ponadto w pobliżu tych drzwi nie powinny się bawić małe dzieci, ponieważ mogłyby być uderzone poruszającym się skrzydłem drzwiowym (fot. 12).

 

 

W otworze drzwiowym
     Gdy mamy szeroki otwór drzwiowy możemy zamontować drzwi przesuwne poruszające się na prowadnicy zamontowanej do nadproża, a ruchome skrzydło drzwiowe zachodzi na naświetle boczne lub na zamknięte sąsiednie skrzydło rozwieralne (fot. 13).

 

 

Chowane w ścianie
     Drzwi poruszają się w specjalnej kasecie chowanej w ścianie – drzwi po otwarciu „znikają” w ścianie, umożliwiając całkowite wykorzystanie powierzchni w mieszkaniu (fot. 14). Możemy kupić gotową kasetę przystosowaną do montażu do ścian gipsowo-kartonowych lub ścian murowanych. Najczęściej dostępne są kasety o grubościach 10 lub 12,5 cm, dostosowane do najpopularniejszych grubości ścianek działowych.

 

Drzwi chowane w ścianie powinny być przewidziane już na etapie projektowania nowego domu lub remontu mieszkania, gdyż wymagają wykonania odpowiednio dłuższego nadproża w przypadku otworu drzwiowego w ścianie konstrukcyjnej lub pozostawienia odpowiedniej przerwy w ścianie działowej, która będzie zabudowana kasetą z ewentualnym uzupełnieniem z konstrukcji gipsowo-kartonowej. Zamiast gotowej kasety można wykonać samodzielnie odpowiednią konstrukcję z płyt gipsowo-kartonowych na stelażu z kształtowników aluminiowych (jest ona zwykle tańsza od gotowej kasety o ok. 30 %) (fot. 15, 16, 17).

 

Gotową kasetę do chowania drzwi przesuwnych możemy również dostawić do istniejącej ściany – ale w ścianie powstaje wtedy uskok i zabierana jest pewna powierzchnia pomieszczenia. Na kasecie lub wykonywanej samodzielnie konstrukcji z płyt gipsowo kartonowych możemy wieszać obrazy lub lekkie półki, ale aby wieszać cięższe półki lub umieszczać puszki do instalacji elektrycznej muszą być one odpowiednio wzmocnione. W kasetach chowanych w ścianę możliwe jest zamontowanie systemu zapewniającego automatyczne zamykanie się drzwi po ich otwarciu - umożliwia to podwieszona przeciwwaga (jak w windzie) lub silnik elektryczny.

 

Jest to wygodne rozwiązanie szczególnie dla osób niepełnosprawnych. Można również regulować głębokość chowania się drzwi w ścianę – drzwi mogą całkowicie wjeżdżać w kasetę lub otwierać się na pewną ustaloną szerokość. Możliwe jest też sprzężenie obu skrzydeł w drzwiach dwuskrzydłowych tak, że poruszając jedno z nich przesuwane są obydwa. Nowością są kasety do chowania w ścianę drzwi łukowych.

 

 
 
 
  
 

Zalety drzwi przesuwnych:
- umożliwiają otwarcie szerokiego przejścia, a podczas otwierania zajmują mniej miejsca w pomieszczeniu niż rozwierane
- można je pozostawić częściowo otwarte – nie zatrzaskują się same w wyniku przeciągu
- pozwalają powiększać przestrzeń w mieszkaniu łącząc dwa sąsiednie pomieszczenia np. pokój dzienny z jadalnią
- mogą byś elementem domowej scenografii którą można zmieniać w zależności od potrzeb, mogą odsłaniać fragmenty pomieszczeń zmieniając nastrój i klimat wnętrza, lub odpowiednio wkomponowane w ścianę, zasłaniać wejście do znajdujących się za nimi pomieszczeń
- otwierają się łatwiej i są łatwiejsze w obsłudze przez osoby starsze i niepełnosprawne, zwykle są też szersze i zapewniają więcej miejsca na poruszanie się wózkiem inwalidzkimWady drzwi przesuwnych:
- w najczęściej stosowanych rozwiązaniach drzwi wewnętrznych są mniej szczelne niż rozwieralne – nie zapewniają dobrej ochrony przed ucieczką ciepła – więc nie są zalecane do wiatrołapu lub do spiżarni, a ponadto słabiej izolują akustycznie – nie są więc zalecane także do pomieszczeń które chcemy chronić przed przenikaniem hałasów
- nie można w nich zamontować standardowych zamków
- drzwi naścienne – blisko ściany, na którą się odsuwają nie możemy stawiać mebli lub wieszać na niej obrazów
- drzwi chowane w ścianie: zainstalowanie kasety musi byc już przewidziale na etapie projektu budowlanego, gdyż kaseta stawiana przy istniejącej ścianie zajmuje część powierzchni pomieszczenia
- jeśli nie zamontowaliśmy uchwytów czołowych – skrzydła nie mogą się całkowicie schować do kasety zamontowanej w ścianie ponieważ musimy mieć dostęp do pochwytów bocznych służących do ich otwierania – więc światło przejścia zawęża się o ok. 5-10 cm.

 

Drzwi we wnękach
     Drzwi suwane w szafach wnękowych mogą z powodzeniem stać się atrakcyjnym elementem wystroju wnętrza i to zarówno pokoju dziennego, jak i biurowego. Wzornictwo proponowanych profili oraz szeroki wybór kolorów płyty oraz szyby daje szansę na efektowne połączenia, które dodadzą fasadzie drzwi niepowtarzalnego charakteru i sprawią, że pomieszczenie będzie nowoczesne i stylowe (fot. 18).

 

 

     Proponowane rozwiązania są szczególnie korzystne w małych pomieszczeniach, gdzie zabudowa od ściany do ściany i od podłogi do sufitu daje możliwość wykorzystania całej zabudowanej powierzchni według własnych potrzeb i projektów. Systemy drzwi przesuwnych w meblach są propozycją, dla tych, którzy marzą o wnętrzach XXI wieku, którym chcą nadać indywidualny i niepowtarzalny charakter. Dzięki nim możliwe jest bowiem osiągnięcie jak największej neutralności i elegancji wnętrz, pamiętając o takich cechach, jak: ergonomia, wygoda i elegancja.

 

 

     Często, aby uzyskać wymarzony efekt końcowy warto skupić się też na elementach wykończeniowych, detalach czy akcesoriach. Są one niezmiernie ważne, gdyż to od nich często zależy, czy szafa lub zabudowa uzyska wygląd tradycyjny, czy zupełnie awangardowy. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom i potrzebom klienta oferowany jest bogaty wybór elementów wykończeniowych, aby szafa była nie tylko wygodna, ale również sprostała oczekiwaniom nowoczesności.

 

 

 W jakich miejscach idealne są drzwi przesuwne wewnętrzne     Między kuchnią a pokojem dziennym. Są idealnym rozwiązaniem dylematu – kuchnia otwarta czy zamknięta. Zależnie od potrzeby – po otwarciu drzwi – kuchnia wchodzi w skład dużej przestrzeni strefy dziennej, w której odbywa się codzienne życie domowników, a po zamknięciu – kuchnia jest wydzielona jako osobne zamknięte pomieszczenie (dzięki temu nie zawsze przyjemne zapachy z gotowania nie rozchodzą się po całym mieszkaniu)


     Między dwoma pokojami. Dzięki szerokim drzwiom przesuwnym możemy zmieniać wymiary, proporcje i funkcje pomieszczeń. Otwierając drzwi między sąsiednimi pokojami otrzymujemy jedno wielkie pomieszczenie. Pokój dzienny połączony z jadalnią tworzy reprezentacyjne miejsce na rodzinne przyjęcie. W połączonych ze sobą pokojach dziecięcych – młodsze dzieci mogą się wspólnie bawić, a starsze przyjmować znajomych i robić tzw prywatki, a po zamknięciu każde z nich ma swój oddzielny pokój.


     W przedpokoju, gdzie w zwykle małym pomieszczeniu odbywa się intensywna komunikacja – mijają się domownicy lub witani są przychodzący goście. Drzwi przesuwne mogą służyć do zamknięcia szaf wnękowych, które nie zabierają przestrzeni tak jak tradycyjny wieszak na ubrania czy szafka na buty. Są też wygodniejsze gdy drzwi do sąsiednich pomieszczeń są blisko siebie – drzwi przesuwne otwierają się bezkolizyjnie, szczególnie jeśli są chowane w ścianę, podczas gdy zwykłe drzwi rozwieralne w tej sytuacji zwykle zderzają się ze sobą i ulegają szybkiemu zniszczeniu.


     W spiżarni lub garderobie, zapewniają oszczędność miejsca szczególnie cennego w małych pomieszczeniach. Umożliwiają one łatwy dostęp do schowanych rzeczy, które często są używane, a jednocześnie pozwalają zakryć miejsca gdzie nie zawsze panuje idealny porządek.


     W pomieszczeniach wielofunkcyjnych. Drzwi przesuwne są świetnym pomysłem gdy część pomieszczenia chcemy wydzielić do innych zadań. Tym sposobem w części sypialni możemy utworzyć aneks do ćwiczeń, fragment pokoju dziennego przeznaczyć na miejsce do pracy, a w części łazienki urządzić pralnię.


     W pomieszczeniach dla niepełnosprawnych. Drzwi przesuwne zapewniają szerokie przejście i nie zabierają przestrzeni potrzebnej dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Dodatkową zaletą jest łatwe dołączenie napędu do drzwi przesuwnych i automatyczne otwieranie ich za pomocą przycisku na ścianie lub sterowanie pilotem.

 
 

Co wchodzi w skład systemu drzwi przesuwnych?


Skrzydła

     Skrzydła mogą mieć budowę:
płytową i składać się z płyty drewnopochodnej (sklejka lub płyta wiórowa) oklejonej folią ozdobną lub z naklejonym na wierzchu lustrem, lub wykonanej z tafli szkła bezpiecznego: hartowanego albo laminowanego;
ramową – z ramą drewnianą, metalową (stalową lub aluminiową) lub z tworzywa sztucznego. W drzwiach wewnętrznych rama wypełniona jest kasetonami z drewna lub sklejki albo taflą szkła, w drzwiach zewnętrznych wypełnienie pięta specjalna tkanina lub papier bibułkowy (popularne we wnętrzach stylizowanych na wzór japoński).

 

 

     Wszystkie rodzaje drzwi mogą być lakierowane lakierami bezbarwnymi lub koloryzującymi, malowane farbami w różnych kolorach, oklejane foliami jednobarwnymi lub drewnopodobnymi albo ozdabiane przez naklejenie cienkiej warstwy forniru z różnych gatunków drewna np. dębu, buku, orzecha, akacji itp.


     Na krawędziach skrzydeł mocowane są elastyczne nakładki, ograniczające hałas przy zamykaniu oraz zapobiegające przytrzaskiwaniu palców. Na brzegach skrzydeł mocowane są również uszczelki szczotkowe zapobiegające przenikaniu kurzu do zamykanej przestrzeni oraz zwiększające nieco izolacyjność cieplną i akustyczną drzwi przesuwnych.Przeszklenie
     Drzwi wewnętrzne – mogą być zaprojektowane jako pełne lub przeszklone. W zależności od potrzeb przeszklenie może być wykonane ze szkła przejrzystego (rozwiązanie stosuje się gdy chcemy mieć możliwość oglądania przestrzeni za drzwiami – głownie we wnętrzach użyteczności publicznej) lub nieprzejrzystego (rozwiązanie to stosuję się we wnętrzach mieszkalnych i biurowych, gdy chcemy aby drzwi stanowiły barierę wzrokową i zapewniały intymność domownika przebywającego w danym pomieszczeniu). Szkłem przejrzystym jest przeważnie szkło float bezbarwne lub kolorowe.

 

Jeśli mamy małe dzieci wskazane jest zastosowanie szyb bezpiecznych zapewniające ochronę przed zranieniem nawet w przypadku ich rozbicia. Można również zastosować szyby o zwiększonej odporności na włamanie. Przeszklenie nieprzejrzyste najczęściej wykonuje się ze szkła ornamentowego lub matowego, ale może też być nim witraż lub różnokolorowa kompozycja ze szkła stapianego. Przeszklenie wykonane ze zwykłego szkła float albo ze szkła ornamentowego lub matowego może być podzielone za pomocą szprosów. Szkło może też być zdobione przez malowanie np. metodą sitodruku lub nanoszenie wzorów metodą piaskowania lub grawerowania.

 

Przesuwne skrzydło drzwiowe może stanowić również tafla ze szkła hartowanego grubości 8 lub 10 mm lub ze szkła laminowanego, w którego strukturze znajduje się folia. Folia ta może być bezbarwna (wtedy jest całkowicie niewidoczna), lub mleczna (dla zapewnienia intymności – jak w przypadku szkła matowego), a nawet z nadrukowanymi wzorami z dokładną, fotograficzną wiernością obrazu. Nowością są przeszklenia laminowane, wewnątrz których umieszczono świecące w różnych kolorach diody LED – mogą one stanowić element dekoracyjny lub informacyjny.

 

 
  
 

     Drzwi zewnętrzne – są przeszklone szybami zespolonymi, które oprócz oświetlania pomieszczenia i zapewnienia kontaktu z otoczeniem mają do spełnienia inne, równie ważne, role.


     Izolacyjność cieplna. Ponieważ większą powierzchnię skrzydeł stanowi szyba, przez którą może w zimie uciekać nam ciepło należy używać szkła zespolonego, o odpowiednich wartościach współczynnika przenikania ciepła U. Popularne jest tu wypełnianie powierzchni międzyszybowej gazem szlachetnym (argonem) oraz napylanie tlenkami metalu, co podnosi termoizolacyjność szyb. Szyby takie osiągają współczynnik U=1,1 W/m2K. W lecie natomiast przez powierzchnie szklane może do wnętrza przenikać zbyt wiele promieniowania słonecznego, które może nas oślepiać i znacznie podnosić temperaturę w pomieszczeniu – zamiast ogrodu zimowego możemy otrzymać szklarnię.

 

Aby temu przeciwdziałać musimy zapewnić oczywiście sprawną wentylację, ale ważną rolę może tu pełnić szkło przeciwsłoneczne, które nie dopuszcza do przegrzania pomieszczenia odbijając promienie słoneczne (szkło refleksyjne) lub je pochłaniając (szkło absorbcyjne). Dostępne na rynku jest też szkło dwufunkcyjne, które łączy w sobie zalety szkła termoizolacyjnego i przeciwsłonecznego, ale ze względu na swoją wyższą cenę nie jest jeszcze zbyt popularne w budownictwie jednorodzinnym. Rosnące koszty energii, a co za tym idzie ogrzewania i klimatyzacji, mogą jednak skłonić właścicieli domków do sięgnięcia po to właśnie rozwiązanie.

 

 
  
 

     Bezpieczeństwo. Szkło, przy ewentualnym stłuczeniu, nie powinno stanowić zagrożenia dla zdrowia czy życia przebywających w pobliżu osób. Dlatego przy produkcji drzwi balkonowych czy tarasowych należy stosować tzw. szkło bezpieczne: hartowane i warstwowo klejone. Obydwa rodzaje szkła bezpiecznego mają zwiększoną wytrzymałość i odporność na uderzenia w porównaniu ze szkłem zwykłym, a w przypadku rozbicia nie robią krzywdy ludziom znajdującym się w pobliżu.

Szkło hartowane rozpada się na małe kawałki o nieostrych krawędziach, a szkło klejone pomimo spękania, jest przyklejone do folii wzmacniającej i nie rozsypuje się. W ofercie wielu producentów szkło bezpieczne nie jest jednak w wyposażeniu standardowym, można zamówić je za odpowiednią dopłatą.

     Przeszklenie drzwi zewnętrznych powinno wypełniać także inne zadanie z zakresu bezpieczeństwa. Dostępne są też tzw. szyby antywłamaniowe, które choć nie zawsze oprą się złodziejowi, to opóźnią jego dostęp do mieszkania. Złodziej w trakcie włamania może być więc zauważony – co powoduje, że najczęściej rezygnuje z włamania. Spowodowany przez niego hałas może też wzbudzić zainteresowanie sąsiadów i skłonić ich do wezwania policji.

 

Szyby mogą być podłączone również do systemu alarmowego, np. przez czujniki zbicia szyby, które reagując na specyficzny dźwięk pękania szyby włączają alarm. Należy wspomnieć, że szkło – chociaż optycznie jest bardzo lekkie – charakteryzuje się dużym ciężarem właściwym, szczególnie grube tafle ze szkła klejonego. Przykładowo popularna w budownictwie jednorodzinnym szyba zespolona ze szkłem antywłamaniowym klasy P3 o budowie 44.3/16Ar/4 charakteryzuje się ciężarem 1 m2 równym ok. 30 kg, czyli sama tafla szkła o wymiarach 200x200 cm ma ciężar 120 kg.


     Izolacyjność akustyczna. Kwestia bezpieczeństwa jest priorytetem dla właścicieli domów wybudowanych na odludziu. Natomiast użytkownicy domów zbudowanych w miastach, szczególnie przy ruchliwych ulicach, powinni się zastanowić czy nie powinni zamówić drzwi z szybami, które chronią przed hałasem – osłabiają natężenie dźwięków docierających z zewnątrz do pomieszczenia.

Są to szyby zespolone, w których szyba zewnętrzna jest szybą klejoną, składająca się zwykle z dwóch tafli szkła połączonych tzw. folią akustyczną. Wnętrze szyby zespolonej jest wypełnione gazem ciężkim, co dodatkowo wzmacnia ochronę przed hałasem.


     Estetyka. Duże powierzchnie przeszklone stosowane na elewacjach mają swoich zwolenników, ale są również osoby, które nawiązując do tradycji zamawiają okna podzielone na mniejsze pola za pomocą szprosów. Takie rozwiązanie jest możliwe również dla drzwi tarasowych. Najczęściej wybierane są szprosy metalowe, umieszczone wewnątrz szyby zespolonej. Zależnie od życzenia, mogą mieć one różną szerokość, różną kolorystykę i być ułożone w różne wzory. Drzwi drewniane natomiast mogą być wyposażone w szprosy drewniane w postaci otwieranej ramki ułatwiającej mycie zewnętrznej strony.


     Wygoda. Duże powierzchnie szklane wymagają wysiłku, aby utrzymać je w czystości. Receptą na to może być szkło samoczyszczące. Od zewnątrz pokryte jest ono specjalną powłoką o własnościach katalitycznych, dzięki czemu rozkładane są wszelkie zabrudzenia organiczne szyby, np. tłuste plamy – i hydrofilowych, dzięki którym w czasie deszczu woda rozpływa się równomiernie po powierzchni szyby, zmywając wszelkie zabrudzenia i nie dając tzw. efektu wyschniętych kropli.

 

 

Prowadnice
     Szyny górne – stalowe lub aluminiowe, mocowane do ścian lub sufitów. Od sztywności i wytrzymałości prowadnic zależy dopuszczalna waga skrzydła drzwiowego (najlżejsze są skrzydła z wypełnieniem z papieru ozdobnego, a najcięższe szklane – tafla szklana grubości 10 mm o powierzchni 2 m2 waży 50 kg). Mniej ozdobne prowadnice schowane są za listwami maskującymi, ale prowadnice wykonane ze stali nierdzewnej mogą stanowić również element dekoracyjny we wnętrzu.


     Szyny dolne – są zwykle również metalowe, ale mogą być również wykonane z tworzywa sztucznego tylko z torem jezdnym metalowym. Mogą być montowane na istniejącej posadzce (np. w szafach wnękowych) lub „wtopione” w warstwy posadzki, aby nie przeszkadzały w komunikacji (np. drzwi tarasowe)
Prowadnice jednotorowe umożliwiają zamontowanie jednego lub dwóch skrzydeł, które po zamknięciu stykają się ze sobą. Prowadnice te powinny mieć długość równą co najmniej podwójnej szerokości skrzydeł, tak aby drzwi można było swobodnie otwierać.
Prowadnice dwutorowe stosowane są w drzwiach teleskopowych, gdy dwa skrzydła drzwi mogą zachodzić na siebie. Jest to rozwiązanie często stosowane w przypadku drzwi chowanych w ścianie, bo pozwala zmniejszyć długość prowadnicy i szerokość kasety, a także wymaganą długość nadproża.

 

 

Wózki
     Umożliwiają przesuwanie się skrzydła po szynie, każde skrzydło mocowane jest zwykle do dwóch wózków za pomocą regulowanych uchwytów, łożyskowane kółka zapewniają cichą oraz długą i bezawaryjną pracę. Najlżej i najciszej przesuwają się drzwi, w których kółka jezdne mają osie osadzone w łożyskach lub kółkami obracającymi się na trzpieniu teflonowym. Kółka natomiast mogą być wykonane ze stali (niepowlekanej lub pokrytej teflonem albo z obręczą ze specjalnej gumy lub silikonu) lub z tworzywa sztucznego (najczęściej z twardego nylonu). Wózki najczęściej poruszają się na dwóch lub czterech kółkach.Ograniczniki
wychylenia: utrzymują skrzydło (poruszające się po szynie górnej) w pozycji pionowej i zabezpieczają skrzydło przed „huśtaniem się na boki” w czasie otwierania, mogą prowadzić skrzydło obejmując krawędzie boczne (np. w drzwiach całoszklanych) lub w szczelinie wyciętej pośrodku dolnej krawędzi skrzydła (np. w drzwiach drewnianych);
otwarcia: zapewniają łagodne wyhamowanie skrzydła przy końcu otwierania – stosowane są w tym celu różne materiały elastyczne, sprężyny metalowe lub „sprężyny gazowe” najbardziej ciche i efektywne. Umieszcza się je na końcach prowadnicy (z jednej i drugiej strony). Nazywane są również odbojnikami lub ogranicznikami przesuwu.Okucia
     W pomieszczeniach, które wymagają zamknięcia możemy zastosować drzwi wyposażone w zamki z ryglem hakowym. Do otwierania drzwi mogą służyć klamki, gałki lub pochwyty. Ostatnio pojawiły się też uchwyty służące do otwierania drzwi umiejscowione na czole skrzydła – umożliwiające schowanie całkowicie skrzydła do kasety.

 

 

Wymiary
     Skrzydła drzwi przesuwnych dostępne są w wielu wymiarach (np. o szerokości 80, 90, 100 cm). Możemy również zamówić skrzydła o nietypowych wymiarach i drzwi składające się z kilku skrzydeł – ich układ zależy oczywiście od rozmiaru otworu drzwiowego, który mamy wypełnić. Najczęściej stosujemy drzwi jedno lub dwuskrzydłowe, chociaż spotyka się również drzwi trzy- lub czteroskrzydłowe. Przy większych otworach często praktycznym rozwiązaniem są stałe naświetla boczne lub górne.

 

Tadeusz Michałowski

 

 Sunące po szynach – drzwi tarasowe

     Najbardziej popularne obecnie są drzwi tarasowe przesuwne. Umożliwiają one montowanie drzwi o dużych rozmiarach skrzydeł odsłaniających szerokie przejście, jednocześnie nie zabierając zbyt wiele przestrzeni w pomieszczeniu. Szerokość skrzydła może przekraczać 300 cm, wysokość 250 cm a waga dochodzić do 300 kg. Najczęściej są zamawiane drzwi jedno- lub dwuskrzydłowe. Skrzydła przesuwne zwykle w trakcie otwierania przesuwają się na przeszklone skrzydła stałe, ale mogą również przesuwać się za inne skrzydło przesuwne lub za zamknięte skrzydło rozwieralne.


     Wózki na których porusza się skrzydło drzwi mogą jeździć po szynie górnej lub dolnej. Szyna górna nie ulega zabrudzeniu i łatwo jest zamontować napęd automatyczny. Drzwi automatycznie rozsuwające się, które znamy z supermarketów, w przyjaźniejszej stylistyce oferowane są już do domów jednorodzinnych.


     Dla cięższych drzwi polecany jest jednak bardziej ruch po szynie dolnej. Tym bardziej, że obecnie kółka nie poruszają się zwykle w zagłębionej prowadnicy, która może ulec zabrudzeniu, co przeszkadza w ruchu skrzydła, ale wklęsłe kółko porusza się po wypukłym elemencie jezdnym. Ponadto coraz bardziej popularne są szyny dolne w rozwiązaniu niskoporogowym, które nie stanowią bariery dla wózków dziecinnych czy inwalidzkich oraz osób mających problemy z poruszaniem się.


     W przypadku drzwi niskoprogowych instalowanych montowanych przy niezadaszonych tarasach zaleca się, aby miały one zainstalowane gumowe uszczelki na całym obwodzie skrzydła, a szczególnie na jego spodzie. Zapobiegać mają przenikaniu rozpryskującej się wody opadowej. Aby uszczelka ta nie uległa zniszczeniu podczas przesuwu drzwi opracowano dwa sposoby: w trakcie ustawiania klamki do położenia umożliwiającego przesuw podnoszone jest całe skrzydło drzwiowe wraz z uszczelką lub klamka przygotowana do przesuwu podnosi nie całe drzwi, ale tylko uszczelkę. Systemy te określane są jako podnośnoprzesuwne lub unośno-przesuwne.

 
 
 
 

Drzwi uchylno-przesuwne
     Innym rodzajem drzwi przesuwnych są drzwi, w które oprócz przesuwania mogą zostać uchylone – określane są one jako uchylno-przesuwne. Drzwi te umożliwiają uchylenie do wietrzenia pomieszczenia i ruch przesuwny równolegle do płaszczyzny ościeżnicy. W drzwiach tych wyłącznie za pomocą klamki sterujemy działaniem okucia obwiedniowego. W położeniu zamkniętym następuje ryglowanie na całym obwodzie - dzięki czemu zapewniona jest absolutna szczelność, doskonała izolacja cieplna i akustyczna. Rolki ryglujące w kształcie grzybka i zaczepy antywyważeniowe zamontowane w określonych miejscach zapewniają odpowiednią klasę bezpieczeństwa antywłamaniowego.


     Wyróżniamy dwie wersje sterowania ruchem skrzydła:
- standardowa, gdzie ryglowanie po obwodzie i centralny zamek działają niezależnie od mechanizmu uchylno-przesuwnego skrzydła (wymagają więcej manipulacji klamką)
- zautomatyzowana gdzie wszystkie ruchy skrzydła sterowane są centralnie przez ustawienie klamki w odpowiednim położeniu (tzw sterowanie wymuszone)

 
 

wszystkie części artykułu:

Skrzydła, które jeżdżą na rolkach (całość) , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła  

Skrzydła, które jeżdżą na rolkach Cz. 2, Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 10/2007 

Skrzydła, które jeżdżą na rolkach Cz. 1, Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 09/2007

 

 

Inne artykuły tego autora:

Samozamykacze a komfort i bezpieczeństwo Część 1 , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 05/2014

Nowe drzwi automatyczne wg PN EN 16005 , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 02/2014

Szkło o zmiennej przezierności, Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 4/2013

Raport na temat balustrad ze szkła Część 3 , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 11/2012

Nowe wymagania wobec mas do szyb zespolonych , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 06/2012

Raport na temat balustrad ze szkła Część 2 , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 05/2012

Raport na temat balustrad ze szkła Część 1 , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 05/2012

Dobór szkła na balustrady wg przepisów polskich i niemieckich , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 05/2012

-  Okna w oddymianiu grawitacyjnym, Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 1/2010

Kolorowe okna wzbudzają emocje. Część 2, Tadeusz Michałowski Świat Szkła 10/2008   

-  Naczepy inloader - profesjonalny sposób transportu szkła , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 9/2008

Pustaki szklane - w mieszkaniach, apartamentach i rezydencjach , Tadeusz Michałowski, Szklane inspiracje 9/2008  

Kolorowe okna wzbudzają emocje. część 1, Tadeusz Michałowski,  Świat Szkła 6/2008  

Drzwi tarasowe. Część 2 , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 6/2008

Drzwi tarasowe. Część 1 , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 5/2008

Szklenie dekoracyjne drzwi wewnątrzlokalowych , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 
 
Okna żaluzjowe – idealna wentylacja i oddymianie, Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 4/2008
 
Szyby z zastosowaniem aerożeli , Tadeusz Michałowski , Świat Szkła 2/2008  
 
Rozwój zastosowań szkła laminowanego z diodami LED , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 1/2008   

Skrzydła, które jeżdżą na rolkach Cz. 2, Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 10/2007 

Skrzydła, które jeżdżą na rolkach Cz. 1, Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 09/2007

-  Klamki , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 7-8/2007

Wejście we władaniu automatu , Tadeusz Michałowsk, Świat Szkłai 04/2007

Zadaszenia wejściowe , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 3/2007

Szklenie dekoracyjne drzwi wewnątrzlokalowych ,  Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 01/2007

Nowe reguły w ochronie przeciwpożarowej, Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 11/2006

Okna lamelowe , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 1/2006  

Wstępne badania typu wyrobu wg PN-EN 12150-2 , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 11/2005

Wymagania normowe dla szkła hartowanego Cz. 1 ,  Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 10/2005

AquaDom - największe akwarium cylindryczne , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 5/2005

 

 

patrz też:

Samozamykacz przepisowy czyli zgodny z PN-EN 1154 , Robert Sienkiewicz, Świat Szkła 05/2011 

Kurtyny dymowe , Robert Sienkiewicz, Świat Szkła 03/2011 

Dlaczego warto stosować samozamykacze? , Robert Sienkiewicz, Świat Szkła 2/2011

Transparentna architektura – przeszklone fasady aluminiowe Część 2 , Robert Sienkiewicz, Świat Szkła 2/2011

Transparentna architektura – przeszklone fasady aluminiowe Cz.1 , Robert Sienkiewicz, Świat Szkła 12/2010

Okna z wklejanymi szybami , Robert Sienkiewicz, Świat Szkła 12/2010

Samozamykacze a ochrona przeciwpożarowa , Robert Sienkiewicz, Świat Szkła 11/2010

Wymagania i badania luster wg PN-EN 1036-1:2008 , Robert Sienkiewicz, Świat Szkła 10/2010 

-  Specjalność: oddymianie , Robert Sienkiewicz, Świat Szkła 4/2010

Niezwykłe szyby zespolone , Robert Sienkiewicz, Świat Szkła 2/2010 

- Okucia do drzwi rozwieranych przeszklonych i całoszklanych. Część 1. Zamykacze , Robert Sienkiewicz, Świat Szkła 2/2010

Szkło + LED = nowa estetyka , Robert Sienkiewicz, Szklane Inspiracje 9/2008

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.