banner konferencja 2022 11c2

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Kurtyny dymowe – bezpieczeństwo którego nie widać
Data dodania: 06.02.17

We współczesnych budynkach użyteczności publicznej wiele elementów architektonicznych, których wygląd jest dość niepozorny, pełni bardzo ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa jego użytkowników.

Przykładem tego są choćby szklane kurtyny dymowe, które dla „zwykłego” obserwatora kojarzyć się mogą z funkcją dekoracyjną. Jednakże ich zadaniem jest magazynowanie oraz ukierunkowanie dymu powstałego na skutek pożaru do odpowiednich stref technicznych.

 

 

2017 2 40 1

 

 

Do bezpieczeństwa przeciwpożarowego w budynkach użyteczności publicznej z roku na rok przykłada się coraz większą wagę. Elementy architektoniczne stosowane w nich mają być już nie tylko atrakcyjne wizualne, ale również pełnić ważną rolę w ochronie zdrowia i życia ludzi znajdujących się wewnątrz. Szczególnie ważne w tej materii są rozwiązania przeciwpożarowe. Od ich kompleksowej aranżacji zależy droga i czas ewakuacji ludzi oraz szybkość rozprzestrzeniania się dymu w trakcie pożaru.

 

Wytworzony na skutek ognia dym może osiągać temperaturę dochodzącą do ponad 600oC, a w połączeniu z trującymi wyziewami palonych materiałów tworzy bardzo szkodliwą dla zdrowia mieszankę gazów. Stąd też tak ważne jest na etapie projektowania obiektu poprawne rozplanowanie kurtyn dymowych. Ich wysoka skuteczność pozwoli na odpowiednie skanalizowanie niebezpiecznego czadu do specjalnie przygotowanych otworów oddymiających.

 

Przegrody dzielą się na dwa podstawowe typy: stałe (statyczne) oraz ruchome (aktywne), które różnią się jak sama nazwa wskazuje sposobem ich funkcjonowania i instalacji. Ruchome określane również jako ASB (active smoke barriers) w przypadku pożaru aktywują się i przechodzą do pozycji działania. Natomiast statyczne bariery nazywane SBS (static barriers smoke) są instalowane trwale już w pozycji finalnej.

 

Powoduje to, że stają się one również integralnym elementem wystroju, który musi się komponować z zamysłem architekta nakreślonym w projekcie budynku. Mogą one być wykonywane z różnych materiałów, które powodują nieprzepuszczalność dymu, jak choćby z tkanin z włókien szklanych, blachy metalowej, wełny mineralnej czy też specjalnie przygotowanego szkła.

 

Kurtyny stałe w przeciwieństwie do ruchomych nie wymagają szczegółowych przeglądów czy konserwacji, które wykonuje się aby mieć pewność że zadziałają w razie pożaru. Ponadto, w przypadku statycznych przegród nie musimy montować silników czy też zasilania energią elektryczną. Te wykonane ze szkła w codziennym użytkowaniu są niemal niewidocznym elementem budynków dzięki swojej naturalnej przezierności. Wyróżniają się one również znacznie większą estetyką niż inne materiały wykorzystywane w tym celu.

 

(...)

 

Kurtyny dymowe w przypadku wybuchu pożaru pełnią bardzo ważne rolę w budynkach, ponieważ tworzą zbiornik, który uniemożliwia rozprzestrzenianie się i gromadzenie czadu w obszarach zagrażających ludziom. Dzięki czemu unoszące się gazy pozostają w wydzielonej strefie, w której pojawił się ogień nie mogąc się swobodne przemieszczać. W ten sposób opóźniany jest napływ dymu do pozostałych części obiektu pozwalając na skuteczną oraz bezpieczną ewakuacje osób znajdujących się wewnątrz oraz przyjazd służb ratowniczych. Ponadto, pozwalają na skanalizowanie czadu do specjalnie przygotowanych otworów, które transportują go na zewnątrz. Dlatego też, ich wytrzymałość oraz dymoszczelność musi być zgodna z normami które określa ustawodawca w danym kraju. W Polsce stałe i ruchome bariery muszą spełniać normę techniczną PN-EN 12101-1 z 2007 r. Określa ona wymagania stawiane przegrodom wraz z procedurami badawczymi i kryteriami klasyfikacyjnymi.

 

Ze względu na newralgiczną rolę, jaką pełnią przegrody dymowe oraz zróżnicowanie budynków, elementy systemów przeciwpożarowych niekiedy muszą być projektowane pod indywidualny projekt. Jednym z takich przykładów jest Galeria Mokotów w Warszawie. Skonstruowano tam bariery o wysokości ponad 3 m, złożone z dużej, jednolitej tafli szkła, mocowanej za pomocą zaczepów w ośmiu punktach. Równie ciekawym przykładem indywidualnego rozwiązania są kurtyny zamontowane na wszystkich stacjach drugiej linii warszawskiego metra. 

 

 

2017 2 40 2

 

 

W chwili wjazdu i wyjazdu pociąg działa jak tłok strzykawki wytwarzając duże ciśnienie na stacji, któremu poddane są bariery dymowe. Dlatego też zastosowano tam konstrukcję o wysokiej wytrzymałości. Należy pamiętać że konstrukcja przegród zamontowana w metrze miejscami dochodzi do wysokości 3 m, przez co momentami zachowuje się, jak żagiel na silnym wietrze. Tym ważniejsze było rozwiązanie, które wytrzyma duże napory mas powietrza na nie.

 

Poza właściwościami przeciwpożarowymi stałe kurtyny dymowe przy okazji mogą być ozdobą budynków. Dlatego też ich wykonanie musi być nie tylko wysokiej jakości ale wpisywać się we współczesne trendy architektoniczne.

 

Szklenie Pyroswiss SBS daje duże pole wyboru dla architektów. Ponadto, na szkło mogą zostać naniesione elementy informacyjne lub zdobnicze wykonane metodą sitodruku, do połowy całkowitej jego powierzchni. W celu lepszego dopasowania kurtyn do indywidualnych preferencji dajemy do wyboru również dwa standardy wykończenia elementów mocujących: Design ze stali kwasoodpornej oraz Eco ze stali zwykłej pokrytej powłokami galwanicznymi ¬– mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor oddziału, Vetrotech Saint-Gobain International AG w Polsce.

 

Z budynków użyteczności publicznej dziennie korzystają tysiące osób. W tychże obiektach zastosowanie znajduje szereg elementów konstrukcyjnych, pełniących specjalistyczne funkcje, od których zależy między innymi bezpieczeństwo ludzi. Dlatego też, rozwiązania które są w nich stosowane powinny spełniać najbardziej rygorystyczne normy, aby w newralgicznym momencie spełnić swoją rolę.

 

 

Artur Cheba

 

patrz też:

Kurtyny dymowe – bezpieczeństwo którego nie widać , Świat Szkła - portal

Kurtyny dymowe , Robert Sienkiewicz,  Świat Szkła 3/2011 

Świetliki dachowe, okna fasadowe i kurtyny dymowe – a ochrona przed zadymieniem , Grzegorz Krajewski, Wojciech Węgrzyński, Świat Szkła 7-8/2015

Specjalność: oddymianie , Robert Sienkiewicz, Świat Szkła 4/2010

Klapy dymowe ESCO NRWG , Grzegorz Sawicki ESCO, Świat Szkła 4/2010

Wymagania dla okien oddymiających , Magdalena Mazur D+H, Świat Szkła 4/2010

Certyfikowane okna oddymiające, Marcin Pielaszek Colt International, Świat Szkła 4/2010

Okna oddymiające - skuteczność działania, Marta Grunwald BSH KLIMA, Świat Szkła 4/2010

System oddymiający WRA 518 H/K 4, ROTO, Świat Szkła 4/2010

Okna oddymiające FSP i FSJ, FAKRO, Świat Szkła 4/2010

-  Okna w oddymianiu grawitacyjnym, Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 1/2010

Nowoczesne rozwiązania przeciwpożarowe w obiektach, Magdalena Mazur D+H, Świat Szkła 6/2009

Przekrycia dachowe i naświetla z tworzyw sztucznych , Andrzej Kolbrecki, Bartłomiej Papis, Kamil Perzyna, Świat Szkła 4/2009

Bezpiecznie w czasie pożaru , Jan Kubalewski UNIMA-TECH, Świat Szkła 2/2009 

Atria i pasaże handlowe a ochrona przeciwpożarowa. Część 2, Paweł Królikowski, Świat Szkła 10/2008

Atria i pasaże handlowe a ochrona przeciwpożarowa. Część 1, Paweł Królikowski, Świat Szkła 9/2008

Okno oddymiające Euro-SHEV wg nowej normy EN 12101-2, D+H, Świat Szkła 5/2008

Okna żaluzjowe – idealna wentylacja i oddymianie, Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 4/2008

Właściwy kurs, ELERO, Świat Szkła 4/2008

Automatyka do okien żaluzjowych, D+H, Świat Szkła 4/2008

Zastosowanie świetlików dachowych i okien fasadowych jako urządzeń oddymiających, Piotr Głąbski, Świat Szkła 6/2007

Doświetlanie, wentylacja i oddymianie, ALUCO, Świat Szkła 6/2007

Świetlik wielofunkcyjny, Wojciech Jaroch ROBELIT, Świat Szkła 6/2007

Systemy sterowania elementami elewacji obiektów, Jan Kubalewski UNIMA, Świat Szkła 6/2007

Parametry oddymiających okien fasadowych, D+H, Świat Szkła 6/2007

Okno oddymiającew Euro-SHEV wg nowej normy EN 12101-2, Magdalena Mazur D+H, Świat Szkła 12/2006

Klapy dymowe i świetliki dachowe, Piotr Kapuściński HEXADOME, Świat Szkła 12/2006

Nowe reguły w ochronie przeciwpożarowej, Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 11/2006

Okno oddymiające FSP , M. Hajduga FAKRO, Świat Szkła 11/2006

Okna lamelowe , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 1/2006  

Wymagania stawiane urządzeniom do usuwania dymu oraz zapobiegającym zadymieniu, Paweł Królikowski, Świat Szkła 12/2005

Mechanizm automatycznego otwierania świetlików dachowych i klap dymowych, Zbigniew Czajka, Świat Szkła 11/2005

Systemy sterowania oddymianiem grawitacyjnym, Jan Kubalewski UNIMA, Świat Szkła 11/2005

Napędy systemów oddymiania i naturalnej wentylacji, Magdalena Mazur D+H, Świat Szkła 11/2005


  

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 02/2017
 

 

 

 

01 chik
          sec