Czytaj także -

Aktualne wydanie

2022 06 okladka1

Świat Szkła 6/2022

User Menu

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Jak zadbać o komfort akustyczny w domu?
Data dodania: 24.02.19

Przy wyborze miejsca na wymarzony dom warto wziąć pod uwagę również to, czy jest ono wolne od hałasu. Niechciane dźwięki docierające do pomieszczeń z zewnątrz mogą zakłócać nasz sen, pracę i wypoczynek, powodując tym samym rozdrażnienie oraz spadek samopoczucia.

 

Jeśli hałaśliwe sąsiedztwo np. w postaci ruchliwej ulicy jest nie do uniknięcia, możemy poprawić komfort akustyczny domu na kilka sposobów. Jak to zrobić?

 

20190222poid DOBRY MONTAZ komfort akustyczny dom drzwi okna

 


Stały i uciążliwy hałas negatywnie wpływa na organizm człowieka nie tylko fizycznie, lecz również pod względem psychicznym. Uciążliwe dźwięki mogą powodować wzrost napięcia nerwowego, przyspieszać zmęczenie, osłabiać koncentrację i zniechęcać do działania.

 

„Zanieczyszczenie hałasem” jest szczególnie uciążliwe, jeśli mamy z nim do czynienia w miejscu, które powinno zapewniać nam spokój i wypoczynek – czyli własnym domu lub mieszkaniu. Jak chronić się przed tym zagrożeniem?

 

20190222poid GERDA drzwi SX10 premium 1


Sposoby na komfort akustyczny
W przypadku domów jednorodzinnych komfort akustyczny można poprawić na kilka sposobów. Jeśli dysponujemy dużą działką, dom można zlokalizować w znacznej odległości, np. 100 metrów od ruchliwej, hałaśliwej ulicy.

 

Skuteczną osłonę osłabiającą lub rozpraszającą niechciane dźwięki będą stanowić: zieleń, wał ziemny obsadzony żywopłotem lub też wysokie ogrodzenie wykonane w technologii pełnej ściany.

 

20190222poid GERDA drzwi SX10 premium 2

 

Przy wyborze projektu budynku warto też zdecydować się na bryłę z różnego rodzaju występami w elewacji i innymi obiektami w najbliższym otoczeniu, co skutecznie rozproszy fale dźwiękowe.

 

Pomocny jest także odpowiedni układ pomieszczeń domu – tak, aby od strony narażonej na hałas umieszczone zostały pomieszczenia gospodarcze, garaż czy też kuchnia, zaś od strony „cichej” wnętrza przeznaczone do wypoczynku, a więc salon, sypialnia oraz pokoje dziecięce.

 

20190222poid GERDA drzwi SX10 premium 3

 


W domu może nam przeszkadzać także hałas generowany wewnątrz budynku przez pozostałych domowników. Najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest tu wyciszenie podłóg, ścian i sufitów budynku. Do izolacji akustycznej podłóg warto wykorzystać matę akustyczną, którą możemy zastosować pod panele, wykładzinę lub kafle i płyty kamienne.

 

Zapobiega ona tworzeniu się mostków akustycznych oraz likwiduje odgłosy kroków. W przypadku ścian, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, z tłumieniem dźwięków najlepiej radzą sobie materiały o dużej gęstości jak np. wełny mineralne.

 

20190222poid Porta drzwi EXTREME przekroj

 

Dobrym rozwiązaniem dla ścian wewnątrz domu jest zastosowanie modułowych paneli akustycznych, które oprócz tego, że bardzo dobrze pochłaniają dźwięki, dodatkowo stanowią ciekawy element wykończeniowy pomieszczeń. W izolacji sufitów polecanym sposobem jest ich podwieszenie. Wykorzystanie w tym celu akustycznych płyt gipsowo-kartonowych wzmocnionych wełną mineralną wytłumi hałas oraz zlikwiduje echo.

 


Nieco inaczej niż w domach jednorodzinnych problem niechcianych dźwięków można rozwiązać w przypadku budownictwa wielorodzinnego. W tego typu budynkach hałas przedostaje się przede wszystkim przez ściany i stropy, dlatego już na etapie projektowania hałaśliwe i ciche pomieszczenia rozmieszcza się w przeciwnych końcach mieszkania oraz grupuje w pionach.

 

20190222poid Porta drzwi EXTREME RC3 GladstoneDabPiaskowy

 

Regułą jest, że np. sypialnie umieszcza się w oddaleniu od ścian przylegających do klatek schodowych, które są doskonałym nośnikiem hałasu. W mieszkaniach dźwiękowym intruzem są najczęściej głośne rozmowy, hałas muzyki czy praca instalacji technicznej w budynku (windy, instalacje wodnokanalizacyjne, zsypy na śmieci). Im większa więc masa i gęstość materiałów użytych do konstrukcji obiektu, tym lepsze parametry izolacyjności akustycznej.

 


„Ciche” drzwi – tylko z dobrym montażem
Zarówno w domach jednorodzinnych, jak i budynkach wielorodzinnych, dźwięki z otoczenia takie jak ruch uliczny bądź hałas z sąsiedztwa będą wpadać przez okna i drzwi, dlatego trzeba odpowiednio dobrać rodzaj i charakterystykę wyrobów stolarki otworowej tak, aby jak najlepiej tłumiły niepożądane odgłosy.

 

Producenci oferują w tym zakresie wiele rozwiązań zapewniających nie tylko akumulację energii cieplnej, ale również redukcję hałasu. Takie działanie ma wiele sensu, ponieważ nasze ucho zmniejszenie hałasu już o 10 decybeli odbiera jak obniżenie głośności o połowę.

 


Czym powinny charakteryzować się „ciche” drzwi? – Przede wszystkim ich budowa powinna być solidna, a wnętrze szczelnie wypełnione materiałem o wysokiej gęstości. Wielowarstwowe wypełnienie stanowi skuteczną ochronę przed hałasem. Jeśli zdecydujemy się dodatkowo na drzwi antywłamaniowe, otrzymamy produkt zbudowany z kilku warstw, m.in. warstwy korka, pianki poliuretanowej, wełny mineralnej i stali.

 

20190222poid Porta drzwi KWARC bialy klamkaGranitPlus

 

Ważne, by producent podał parametr Rw, dzięki któremu dowiemy się, jaki jest poziom izolacyjności akustycznej wyrażony w decybelach. Im wyższa wartość tego współczynnika, tym bardziej skuteczna ochrona przed niechcianymi dźwiękami – mówi Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku POiD, organizatora kampanii edukacyjnej „DOBRY MONTAŻ”.

 


Wybierając drzwi do domu i mieszkania warto też zwrócić uwagę na ich klasę antywłamaniową – od RC2 do RC4 – oczywiście im wyższa, tym drzwi są trudniejsze do sforsowania. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepsze „ciche” drzwi i okna na niewiele się zdadzą, jeśli ściany budynku będą zbudowane w przestarzałej technologii z niewystarczającą izolacją, a montaż wyrobów nie zostanie przeprowadzony w odpowiedni sposób.

 

Niewłaściwy montaż drzwi może pogorszyć ich izolacyjność akustyczną nawet o 10 dB. Jakakolwiek pusta przestrzeń w ościeżnicy nie wypełniona odpowiednią pianą lub zaprawą sprawi, że dźwięki z zewnątrz skutecznie zakłócą nasz spokój i storpedują relaks po całym dniu ciężkiej pracy. Dlatego warto podczas wyboru montera kierować się ich potwierdzonymi kwalifikacjami i rekomendacjami od renomowanych producentów.

 


***
Ogólnopolska kampania edukacyjna „DOBRY MONTAŻ" to organizowana przez Związek POiD akcja, promująca wśród inwestorów indywidualnych ideę prawidłowej instalacji wyrobów stolarki budowlanej. Partnerami „DOBREGO MONTAŻU" są firmy: AIB, FAKRO, GERDA, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISPOL, MARCOPOL, PORTA KMI POLAND, PROLINE, ROTO i SOUDAL. Kampanię, w charakterze jej ambasadorów, wspierają profesjonalni monterzy. Towarzyszą jej również patroni medialni i merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej i Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. Patronat honorowy nad inicjatywą sprawuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

 

***
Opis rozwiązań oferowanych przez Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ":

Panelowe drzwi do mieszkań firmy GERDA:
Panelowe drzwi do mieszkań GERDA wyróżniają się wysokimi współczynnikami izolacyjności akustycznej. Dzięki panelowej konstrukcji oraz dużej grubości skrzydła, wyroby z grupy standard redukują hałas o 34-39 dB. Właściwości te są jeszcze wyższe w grupie premium i sięgają 42-47 dB. Przykładem takiego produktu są drzwi GERDA SX10 Premium. Skrzydło o grubości 78 mm jest szczelnie wypełnione pianą o wysokiej gęstości i dodatkowo wyposażone w specjalną płytę dźwiękochłonną oraz panele na bazie drewna. Dzięki tym zabiegom, jego współczynnik izolacyjności akustycznej wynosi aż 47 decybeli.

 

Niecodzienne rozwiązania firmy Porta na codzienne wyzwania:
W przypadku budynków wielorodzinnych, gdzie ściany często tłumią dźwięki na poziomie 35 dB, optymalnym wyborem są drzwi KWARC o współczynniku Rw=34 dB, które w białej odsłonie zachwycą designem. Gdy uzasadnione jest zastosowanie drzwi o wyższych parametrach, idealnym rozwiązaniem będą drzwi EXTREME. Specjalna konstrukcja jest uzupełniona zamkiem hakowym z mechanizmem dociskowym Winkhaus STV, co uszczelnia drzwi, tworząc niezwykle skuteczną barierę dla dźwięków. Mając na uwadze jak duży jest wpływ prawidłowego montażu na deklarowane parametry drzwi, w przypadku montażu wykonanego przez Autoryzowaną Grupę Montażową Porta, jako jedyny producent na rynku zapewnia na drzwi 5 lat gwarancji.

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec 

Czytaj także