Osłony wewnętrzne to dobrodziejstwo, dzięki któremu regulujemy poziom nasłonecznienia, a nawet ogrzewamy lub schładzamy pomieszczenie niezależnie, czy jest to sala konferencyjna, czy pokój w domu.
Ale i te same osłony potrafiły nie raz doprowadzić nas do szewskiej pasji, kiedy włączone zakłócały tok szkolenia, albo zagłuszały ulubiony program w TV.
Francuska firma SOMFY wprowadza na polski rynek nowe rozwiązania dla napędów do osłon wewnętrznych, które realnie obniżają poziom hałasu generowanego w czasie ich użytkowania.
Zarówno w biurze, jak i domu cisza jest postrzegana jako kluczowy element dobrego samopoczucia – badania nad wyciszeniem napędów firma SOMFY prowadziła od kilkunastu lat. Dotychczas nie było określonego sposobu pomiaru natężenia dźwięku generowanego przez napęd.
Powód tego jest prosty: różni producenci podają różne parametry hałasu mierzone w różny sposób i często tych wyników nie można porównać. SOMFY np. dokonuje pomiaru dźwięku w odległości 1 m od uruchomionego napędu, ale już inni producenci dokonują takich pomiarów w dalszej odległości, o czym warto pamiętać. Na podstawie dotychczasowych wyników pomiarów można przyjąć, że nowe napędy Sonesse są cichsze o około 6 dBA od odpowiednich napędów 40 i 50 mm.
Dla porównania 0 dBA to granica słyszalności, na około 20 dBA szacuje się poziom dźwięku ludzkiego szeptu, a w cichym pokoju ten poziom natężenia dźwięku jest na poziomie ok. 40 dBA.
W SOMFY badania akustyczne prowadzono przez dwanaście ostatnich lat. Przez ten czas systematycznie francuska firma wprowadzała szereg innowacji. Dla serii Sonesse zarejestrowano 7 zastrzeżeń patentowych. Każda część napędu: hamulec, rotor, przekładnia została zaprojektowana dla zagwarantowania optymalnego poziomu generowanego dźwięku.
Wprawdzie w ofercie SOMFY istniały już wcześniej ciche napędy, ale obecnym przełomem jest znaczące poszerzenie oferty cichych napędów i to od razu w kilku standardach sterowania: przewodowe PA, radiowe RTS oraz cyfrowe RS485.
Sonesse to też innowacja dla instalatorów, gdyż pozwala na montaż cichych napędów w dużych i ciężkich osłonach (roletach, roletach rzymskich, roletach zacieniających, dużych żaluzjach wewnętrznych drewnianych – do 20-30 kg, w zależności od sposobu wykonania. Nowe rozwiązania pozwalają też na zdecydowanie łatwiejszy montaż tych napędów w osłonach – rzecz trudna do wymierzenia. Osłony są montowane przy użyciu standardowych narzędzi, na „typowych” uchwytach.
No i rzecz nie mniej ważna od komfortu: cena nowych napędów nie wpływa znacząco na cenę osłony, a różnica mieści się w zakresie 2-3% ceny osłony.
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacji: Świat Szkła 6/2015