Zakończyła się 24. edycja największych w tej części Europy targów dedykowanych sektorowi budownictwa oraz architektom i projektantom. BUDMA 2015, w której skład wchodziły targi Budma, CBS, Glass oraz WinDoor-tech, zaprezentowała najnowszą ofertę ponad 1000 wystawców z 33 krajów z całego świata. Przez cztery targowe dni ekspozycję odwiedziło ponad 50 000 zwiedzających.

 

20150415budma czolowka konkurs

 

 

Setki nowości produktowych i technologicznych, 28 produktów nagrodzonych prestiżowym wyróżnieniem Złotego Medalu MTP oraz kilkanaście absolutnych rynkowych premier czekało na zwiedzających przez cztery targowe dni. Targowi goście, którzy przyjechali do Poznania wzięli również udział w szeregu arcyciekawych debat, konferencji i prelekcji z udziałem uznanych w branży autorytetów i specjalistów.

 

 

Bogaty program wydarzeń towarzyszących ekspozycji oferty wystawców zapewnił mnogość dodatkowych atrakcji dla specyficznych grup zwiedzających. I tak architekci i projektanci wzięli udział w debacie architektonicznej, organizowanej przy współpracy z Izbą Architektów RP, z udziałem zagranicznych gości, Alberto Veigą z Estudio Barozzi Veiga, Dmitrijem Antonyukiem, architektem z Kijowa, a także przedstawicielem polskiej awangardy architektów młodego pokolenia, Piotrem Szaroszykiem.

 

20150415budma 1 NAGRODA

 

Alberto Veiga był również gwiazdą drugiego dnia targów. W jego wykładzie udział wzięło blisko 1000 słuchaczy. Nie zabrakło również akcentów skierowanych do młodych adeptów sztuki architektonicznej, którzy mogli powalczyć o cenne nagrody w ramach konkursu Szkice Architektoniczne, a także wziąć udział w prelekcji architekta słynącego z niestandardowych i bezpretensjonalnych rozwiązań, Przema Łukasika. Z kolei najciekawsze pod względem designu i jakości wykonania produkty można było podziwiać na specjalnej ścieżce zwiedzania w ramach projektu Strada di Architettura.

 

Przedstawicielom szeroko rozumianego handlu materiałami budowlanymi dedykowany był pierwszy dzień targów. Specjalnie zaaranżowane strefy pozwalały na prowadzenie rozmów biznesowych w komfortowych warunkach. O międzynarodowy charakter spotkań kontraktacyjnych zadbał natomiast program Hosted Buyers, dzięki któremu w Poznaniu pojawili się przedstawiciele najważniejszych grup zakupowych z aż 17 krajów z całego świata.

 

20150415budma 2 NAGRODA

 

Zadbano również o fachowców, dla których po raz kolejny powstała Strefa Testów, gdzie każdy zwiedzający mógł własnoręcznie wypróbować prezentowane przez wystawców produkty. Z kolei dekarzom zaproponowano Strefę Dobrego Dachu, gdzie przez wszystkie dni odbywały się pokazy sztuki dekarskiej. Podziwiać było można także umiejętności i prace fachowców ubiegających się o miano Mistrza Polski. Tutaj swoje nieprzeciętne zdolności pokazywali, płytkarze, parkieciarze, montażyści wykładzin, okien oraz stolarki.

Inwestorom oraz deweloperom zaproponowano udział w debatach dotyczących m.in. zmian w prawie budowlanym, wykorzystaniu materiałów i produktów, przygotowaniu inwestycji pod wymogi budownictwa energooszczędnego i pasywnego, czy również szerszego walorów ekologicznych i estetycznych „zielonego” budownictwa w aglomeracjach miejskich.

 

Niezwykle kolorowo i atrakcyjnie prezentowała się oferta branży budownictwa sportowego w ramach targów CBS – Budownictwo Sportowe i Rekreacyjne. Zwiedzający mogli podziwiać między innymi w pełni funkcjonalne lodowisko, place zabaw dla najmłodszych, trampoliny, urządzenia do siłowni zewnętrznych, sprzęt potrzebny do wyposażenia różnego typu obiektów sportowych, a także urządzenia wellness i spa. Warto podkreślić, że targi CBS to jedyna w Polsce ekspozycja tego typu produktów.

 

20150415budma 3 NAGRODA

 

Targi Branży Szklarskiej GLASS były natomiast połączeniem prezentacji maszyn, urządzeń i akcesoriów do obróbki szkła płaskiego oraz wyrobów gotowych ze szkła z propozycją najnowszych zastosowań tego surowca w budownictwie i architekturze. W tym obszarze pełni ono rolę nowoczesnych, samoczyszczących fasad, czy też przeszkleń zewnętrznych (dachy, świetliki, ogrody zimowe). Stąd ekspozycją targów GLASS interesowali się przede wszystkim producenci wyrobów ze szkła, konserwatorzy zabytków, a także reprezentanci środowiska naukowego.

 

Zwiedzający mogli również na żywo zobaczyć produkcję okien PCV. Na terenie targów WINDOOR-TECH, w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, stanęła wyposażona w pełnowymiarowy park maszynowy i grupę wykwalifikowanych specjalistów „Fabryka Okien na Żywo”. Przez cztery dni targów wyprodukowano tam blisko 100 okien. Pieniądze z ich sprzedaży trafią na cel charytatywny. Na przełomie stycznia i lutego na platformie charytatywni.allegro.pl prowadzona była akcja „Kup okno, pomóż potrzebującym”, w ramach której osoby prywatne mogły zakupić okno w wybranym przez siebie rozmiarze i kolorze.

 

W taki sposób udało się zebrać zamówienie na 23 sztuki okien. Pieniądze z ich sprzedaży, za pośrednictwem Caritasu, zostaną przekazane w ramach akcji „Przekaż ciepło” rodzinom wielodzietnym i osobom starszym, którym brakuje opału na zimę. Organizatorami przedsięwzięcia są Caritas Diecezjalne w Polsce oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie. Pozostałe okna, wyprodukowane w „Fabryce”, pojadą (również w ramach akcji charytatywnej) do Wieloetnicznej Wioski Dziecięcej w Brzozowie oraz do Fundacji Patria.


To już trzecia edycja „Fabryki Okien na Żywo”. Podczas dwóch poprzednich wyprodukowano łącznie ponad 250 okien, które zostały przekazane m.in. osobom poszkodowanym podczas powodzi w Bogatyni oraz placówkom opiekuńczo-wychowawczym Caritas i Wiosce Dziecięcej w Brzozowie na Podkarpaciu.

 

Na kolejne spotkanie branży zapraszamy już za rok. W 2016 roku Poznań ponownie zapłonie żywym ogniem. Na arenę targową powrócą bowiem Międzynarodowe Targi Kominkowe – KOMINKI. Przyszłoroczne wydarzenie będzie się zatem składać z czterech ekspozycji – BUDMA, CBS, Glass oraz właśnie Kominki. Zapraszamy.

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.