Zakończyła się 24. edycja największych w tej części Europy targów przeznaczonych dla sektora budownictwa oraz architektów i projektantów. BUDMA 2015, w której skład wchodziły targi Budma, CBS, Glass oraz WinDoor-tech, zaprezentowała najnowszą ofertę ponad 1000 wystawców z 33 krajów z całego świata. Przez cztery targowe dni ekspozycję odwiedziło ponad 50 000 zwiedzających.

 

 

2015 04 6 1

 

 

 

2015 04 6 2

 

 

Setki nowości produktowych i technologicznych, 28 produktów nagrodzonych prestiżowym wyróżnieniem Złotego Medalu MTP oraz kilkanaście absolutnych rynkowych premier czekało na zwiedzających przez cztery targowe dni. Targowi goście, którzy przyjechali do Poznania wzięli również udział w szeregu arcyciekawych debat, konferencji i prelekcji z udziałem uznanych w branży autorytetów i specjalistów.

 

 

2015 04 6 3

 

 

2015 04 6 4

 

 

2015 04 6 5

 

 

Bogaty program wydarzeń towarzyszących ekspozycji oferty wystawców zapewnił mnogość dodatkowych atrakcji dla specyficznych grup zwiedzających. I tak architekci i projektanci wzięli udział w debacie architektonicznej, organizowanej przy współpracy z Izbą Architektów RP, z udziałem zagranicznych gości, Alberto Veigą z Estudio Barozzi Veiga, Dmitrijem Antonyukiem, architektem z Kijowa, a także przedstawicielem polskiej awangardy architektów młodego pokolenia, Piotrem Szaroszykiem. Alberto Veiga był również gwiazdą drugiego dnia targów. W jego wykładzie udział wzięło blisko 1000 słuchaczy. Nie zabrakło również akcentów skierowanych do młodych adeptów sztuki architektonicznej, którzy mogli powalczyć o cenne nagrody w ramach konkursu Szkice Architektoniczne, a także wziąć udział w prelekcji architekta słynącego z niestandardowych i bezpretensjonalnych rozwiązań, Przema Łukasika. Z kolei najciekawsze pod względem designu i jakości wykonania produkty można było podziwiać na specjalnej ścieżce zwiedzania w ramach projektu Strada di Architettura.

 

 

2015 04 6 6

 

 

2015 04 6 8

 

 

2015 04 6 9

 

 

Dla przedstawicieli szeroko rozumianego handlu materiałami budowlanymi przeznaczony był pierwszy dzień targów. Specjalnie zaaranżowane strefy pozwalały na prowadzenie rozmów biznesowych w komfortowych warunkach. O międzynarodowy charakter spotkań kontraktacyjnych zadbał natomiast program Hosted Buyers, dzięki któremu w Poznaniu pojawili się przedstawiciele najważniejszych grup zakupowych z aż 17 krajów z całego świata.

 

 

2015 04 7 1

 

 

2015 04 7 2

 

 

Zadbano również o fachowców, dla których po raz kolejny powstała Strefa Testów, gdzie każdy zwiedzający mógł własnoręcznie wypróbować prezentowane przez wystawców produkty. Z kolei dekarzom zaproponowano Strefę Dobrego Dachu, gdzie przez wszystkie dni odbywały się pokazy sztuki dekarskiej. Podziwiać było można także umiejętności i prace fachowców ubiegających się o miano Mistrza Polski. Tutaj swoje nieprzeciętne zdolności pokazywali, płytkarze, parkieciarze, montażyści wykładzin, okien oraz stolarki.

 

 

2015 04 7 3

 

 

2015 04 7 4

 

 

Inwestorom oraz deweloperom zaproponowano udział w debatach dotyczących m.in. zmian w prawie budowlanym, wykorzystaniu materiałów i produktów, przygotowaniu inwestycji pod wymogi budownictwa energooszczędnego i pasywnego, czy również szerszego walorów ekologicznych i estetycznych „zielonego” budownictwa w aglomeracjach miejskich.

 

 

2015 04 7 5

 

 

2015 04 7 6

 

 

Targi Branży Szklarskiej GLASS były natomiast połączeniem prezentacji maszyn, urządzeń i akcesoriów do obróbki szkła płaskiego oraz wyrobów gotowych ze szkła z propozycją najnowszych zastosowań tego surowca w budownictwie i architekturze. W tym obszarze pełni ono rolę nowoczesnych, samoczyszczących fasad, czy też przeszkleń zewnętrznych (dachy, świetliki, ogrody zimowe). Stąd ekspozycją targów GLASS interesowali się przede wszystkim producenci wyrobów ze szkła, konserwatorzy zabytków, a także reprezentanci środowiska naukowego.

 

 

2015 04 7 7

 

 

2015 04 7 8

 

 

Zwiedzający mogli również na żywo zobaczyć produkcję okien PVC. Na terenie targów WINDOOR-TECH, w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, stanęła wyposażona w pełnowymiarowy park maszynowy i grupę wykwalifikowanych specjalistów „Fabryka Okien na Żywo”. Przez cztery dni targów wyprodukowano tam blisko 100 okien. Pieniądze z ich sprzedaży trafią na cel charytatywny.

 

 

2015 04 7 9

 

 

2015 04 7 10

 

 

To była już trzecia edycja „Fabryki Okien na Żywo”. Podczas dwóch poprzednich wyprodukowano łącznie ponad 250 okien, które zostały przekazane m.in. osobom poszkodowanym podczas powodzi w Bogatyni oraz placówkom opiekuńczo-wychowawczym Caritas i Wiosce Dziecięcej w Brzozowie na Podkarpaciu.

 

Na kolejne spotkanie branży zapraszamy już za rok.

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 4/2015

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.