Zakończyła się 24. edycja największych w tej części Europy targów przeznaczonych dla sektora budownictwa oraz architektów i projektantów. BUDMA 2015, w której skład wchodziły targi Budma, CBS, Glass oraz WinDoor-tech, zaprezentowała najnowszą ofertę ponad 1000 wystawców z 33 krajów z całego świata. Przez cztery targowe dni ekspozycję odwiedziło ponad 50 000 zwiedzających.
Setki nowości produktowych i technologicznych, 28 produktów nagrodzonych prestiżowym wyróżnieniem Złotego Medalu MTP oraz kilkanaście absolutnych rynkowych premier czekało na zwiedzających przez cztery targowe dni. Targowi goście, którzy przyjechali do Poznania wzięli również udział w szeregu arcyciekawych debat, konferencji i prelekcji z udziałem uznanych w branży autorytetów i specjalistów.
Bogaty program wydarzeń towarzyszących ekspozycji oferty wystawców zapewnił mnogość dodatkowych atrakcji dla specyficznych grup zwiedzających. I tak architekci i projektanci wzięli udział w debacie architektonicznej, organizowanej przy współpracy z Izbą Architektów RP, z udziałem zagranicznych gości, Alberto Veigą z Estudio Barozzi Veiga, Dmitrijem Antonyukiem, architektem z Kijowa, a także przedstawicielem polskiej awangardy architektów młodego pokolenia, Piotrem Szaroszykiem. Alberto Veiga był również gwiazdą drugiego dnia targów. W jego wykładzie udział wzięło blisko 1000 słuchaczy. Nie zabrakło również akcentów skierowanych do młodych adeptów sztuki architektonicznej, którzy mogli powalczyć o cenne nagrody w ramach konkursu Szkice Architektoniczne, a także wziąć udział w prelekcji architekta słynącego z niestandardowych i bezpretensjonalnych rozwiązań, Przema Łukasika. Z kolei najciekawsze pod względem designu i jakości wykonania produkty można było podziwiać na specjalnej ścieżce zwiedzania w ramach projektu Strada di Architettura.
Dla przedstawicieli szeroko rozumianego handlu materiałami budowlanymi przeznaczony był pierwszy dzień targów. Specjalnie zaaranżowane strefy pozwalały na prowadzenie rozmów biznesowych w komfortowych warunkach. O międzynarodowy charakter spotkań kontraktacyjnych zadbał natomiast program Hosted Buyers, dzięki któremu w Poznaniu pojawili się przedstawiciele najważniejszych grup zakupowych z aż 17 krajów z całego świata.
Zadbano również o fachowców, dla których po raz kolejny powstała Strefa Testów, gdzie każdy zwiedzający mógł własnoręcznie wypróbować prezentowane przez wystawców produkty. Z kolei dekarzom zaproponowano Strefę Dobrego Dachu, gdzie przez wszystkie dni odbywały się pokazy sztuki dekarskiej. Podziwiać było można także umiejętności i prace fachowców ubiegających się o miano Mistrza Polski. Tutaj swoje nieprzeciętne zdolności pokazywali, płytkarze, parkieciarze, montażyści wykładzin, okien oraz stolarki.
Inwestorom oraz deweloperom zaproponowano udział w debatach dotyczących m.in. zmian w prawie budowlanym, wykorzystaniu materiałów i produktów, przygotowaniu inwestycji pod wymogi budownictwa energooszczędnego i pasywnego, czy również szerszego walorów ekologicznych i estetycznych „zielonego” budownictwa w aglomeracjach miejskich.
Targi Branży Szklarskiej GLASS były natomiast połączeniem prezentacji maszyn, urządzeń i akcesoriów do obróbki szkła płaskiego oraz wyrobów gotowych ze szkła z propozycją najnowszych zastosowań tego surowca w budownictwie i architekturze. W tym obszarze pełni ono rolę nowoczesnych, samoczyszczących fasad, czy też przeszkleń zewnętrznych (dachy, świetliki, ogrody zimowe). Stąd ekspozycją targów GLASS interesowali się przede wszystkim producenci wyrobów ze szkła, konserwatorzy zabytków, a także reprezentanci środowiska naukowego.
Zwiedzający mogli również na żywo zobaczyć produkcję okien PVC. Na terenie targów WINDOOR-TECH, w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, stanęła wyposażona w pełnowymiarowy park maszynowy i grupę wykwalifikowanych specjalistów „Fabryka Okien na Żywo”. Przez cztery dni targów wyprodukowano tam blisko 100 okien. Pieniądze z ich sprzedaży trafią na cel charytatywny.
To była już trzecia edycja „Fabryki Okien na Żywo”. Podczas dwóch poprzednich wyprodukowano łącznie ponad 250 okien, które zostały przekazane m.in. osobom poszkodowanym podczas powodzi w Bogatyni oraz placówkom opiekuńczo-wychowawczym Caritas i Wiosce Dziecięcej w Brzozowie na Podkarpaciu.
Na kolejne spotkanie branży zapraszamy już za rok.
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacji: Świat Szkła 4/2015