Niedawno już po raz dziewiętnasty w Lipsku (Niemcy) odbyła się międzynarodowa konferencja gromadząca światowej klasy ekspertów i pionierów budownictwa pasywnego.

 

Organizatorem spotkania jest niemiecki Instytut Budownictwa Pasywnego (PHI) założony i kierowany przez wybitnego specjalistę, twórcę idei budownictwa pasywnego, dra Wolfganga Feista.

 

 

2015 06 3 1

 

 

Tak, jak w latach poprzednich także i w tym roku na konferencję przybyło wielu gości z całego świata. Idea budownictwa pasywnego dotarła już w najdalsze zakątki globu i budzi coraz większe zainteresowanie w bardzo wielu krajach. Zalety tej technologii doceniają zarówno małe, rozwijające się kraje, jak też duże, silne gospodarki, gdyż to właśnie ta technologia umożliwia bardzo znaczące ograniczenie zużycia energii, której koszty z roku na rok stale wzrastają. 

 

Podczas konferencji zaproszeni prelegenci w szesnastu grupach roboczych przedstawiali swoje doświadczenia z zakresu realizacji i eksploatacji budynków pasywnych, stosowanych w nich rozwiązań, prawodawstwa i najnowszych technologii.

 

 

2015 06 3 2

 

 

Przedstawiano wiele nowatorskich projektów i rozwiązań kładąc nacisk na możliwość zastosowania ich w budynkach już istniejących podlegających termomodernizacji. Mowa tu między innymi o kompaktowych urządzeniach wentylacyjnych i miniaturowych pompach ciepła oraz panelach PV – wszystko to zintegrowane z fasadami budynków, w sposób estetyczny, praktyczny i niezauważalny dla oka.

 

Prezentowano także najnowsze wyniki badań porównawczych z zakresu zaopatrywania budynków w ciepło i chłodzenie, omawiano najefektywniejsze strategie dostarczania świeżego powietrza do pomieszczeń, a także efektywne energetycznie wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w budownictwie pasywnym, co jest podstawą wprowadzenia przez PHI nowej systematyki budynków pasywnych.

 

 

2015 06 3 3

 

 

Pomimo różnorodności prezentowanych referatów naukowych dało się zauważyć wyraźnie towarzyszącą wszystkim wystąpieniom wspólną myśl przewodnią: efektywność energetyczna jest kluczem do budownictwa przyszłości. 

 

Tezę tę wielokrotnie podkreślił dr Wolfgang Feist wyliczając zalety stosowania energooszczędnych rozwiązań w budownictwie i ich bezpośrednie przełożenie na koszty inwestycyjne i eksploatacyjne budynków, a także wpływ na środowisko naturalne.

Dzięki stałemu rozwojowi technologicznemu i wprowadzaniu na rynek coraz to nowszych, doskonalszych komponentów możliwe jest dziś to, co było jeszcze nie do pomyślenia 10 lat temu, lub przynajmniej pozostawało w tedy w sferze fantazji.

 

 

2015 06 3 4

 

 

Dziś budynki pasywne najnowszej generacji nie tylko nie zużywają energii, lecz ją produkują. Jest to możliwe właśnie dzięki ograniczeniu marnotrawstwa energetycznego oraz przemyślanemu projektowaniu.

 

Tegoroczna konferencja była przede wszystkim bardzo szczególnym wydarzeniem dla firmy ELWIZ S.A. To właśnie podczas tych obrad firma zaprezentowała się szerszej publiczności nie tylko jako producent wysokiej jakości, certyfikowanych okien pasywnych z PVC, lecz także jako pionier budownictwa pasywnego w Polsce.

 

Dipl. Ing. Günter Schlagowski wybitny propagator idei budownictwa pasywnego w Polsce i w Niemczech zaprezentował wielkie osiągnięcie firmy ELWIZ S.A., jakim jest realizacja pierwszej polskiej pasywnej hali produkcyjnej wraz z budynkiem biurowym. Obiekt zrealizowano w pełni zgodnie z wytycznymi PHI Darmstadt w standardzie budynku pasywnego.

 

 

2015 06 3 5

 

 

Nowy budynek hali służy zarówno jako miejsce produkcji okien z serii energio (zwiększając znacznie możliwości produkcyjne firmy), ale także jako miejsce wymiany doświadczeń i propagowania idei efektywnych energetycznie rozwiązań w budownictwie. 

 

Przyległy do hali produkcyjnej budynek biurowy mieści przygotowane specjalnie do tego celu sale wykładowe, gdzie już niebawem przy wsparciu Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej rozpoczną się pierwsze wykłady i szkolenia dla projektantów, architektów, inżynierów, studentów i rzemieślników pragnących poznać zasady działania i tworzenia budynków pasywnych.

 

 

2015 06 3 6

 

 

Wsłuchując się w tematykę wystąpień oraz prezentowane podczas konferencji rezultaty badań prowadzonych przez niezależne placówki naukowe z Europy czy USA, jasne staje się, że zastosowane w hali produkcyjnej ELWIZ-u technologie umożliwiające zapewnienie optymalnego komfortu cieplnego oraz umożliwiające osiągnięcie wysokiego poziomu energooszczędności, to rozwiązania przyszłości, które nasza firma wdraża w życie już dziś.

 

Mając okazję porównać poziom zaawansowania technologicznego naszej hali z innymi obiektami i rozwiązaniami technicznymi prezentowanymi przez innych prelegentów z całego świata możemy śmiało stwierdzić, że jesteśmy w światowej czołówce.

 

 

2015 06 3 7

 

 

Cieszy nas także bardzo fakt, że nasze stoisko wystawy konferencyjnej odwiedzane było licznie przez przybyłych na konferencję gości, oraz że ze strony pracowników Passivhaus Institut (PHI) pod adresem naszych wyrobów – okien z serii energio – padło tak wiele ciepłych słów.

 

 

Więcej informacji na temat projektu hali będzie można odnaleźć już niebawem na stronie internetowej http://halapasywna.eu

 

 


Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 6/2015

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.