Ze względu na swoje właściwości użytkowe szkło jest materiałem najlepiej odpowiadającym na potrzeby wyposażania 2015 06 11 1pomieszczeń, które muszą być utrzymywane w stanie aseptycznym, a w razie potrzeby łatwe do wyczyszczenia.
Dotyczy to m.in. sal operacyjnych w szpitalach, gdzie szkło może być stosowane również jako zewnętrzna warstwa ścian. Takie panele okładzinowe ma w swojej ofercie Manufaktura Szkła Artystycznego ze Skarszewa.
Panele szklane
Wykonane mogą być ze szkła antybakteryjnego VSG/ TVG AGC Lacobel T 6 mm/pvb/float 4 mm TVG.
W przypadku konieczności uzyskania innej kolorystyki niż dostępna w palecie AGC, jest możliwe jej wykonanie w oparciu o farby firmy INTech, przy takim samym rozwiązaniu konstrukcji szkła.
Geometria paneli zależy od rozwiązań projektowych, choć należy uwzględnić techniczne możliwości ich przygotowania:
- Narożniki szklane o promieniu gięcia r=25 mm mogą być wykonane w zakresie od 90o do 150o.
- Nie jest możliwe przygotowanie odpowiedniego szkła o wys. 3 m. Dlatego panele należy podzielić w ich wysokości. Np.: 1926 mm + 963 mm = 2890 mm + cokół podłogowy. Razem H = 3000 mm
Powierzchnia zewnętrzna paneli spełnia wymogi normy PN-EN 12150, PN-EN 1863 Szkło w budownictwie, co potwierdzona stosowny certyfikat zgodności producenta szkła.
Szkło klejone jest strukturalnie do systemowych, aluminiowych ram za pomocą silikonu firmy Dow Corning DC 817, które to rozwiązanie było badane w laboratorium DC w Belgii, co również potwierdzono certyfikatem.
W przypadku uderzenia przekraczającego wytrzymałość szkła, jego linie pęknięcia przebiegają w sposób charakterystyczny dla szkła hartowanego (ESG). Ponadto rozbite fragmenty nie odpadają od całości ze względu na laminację i elastyczną warstwę silikonu łączącą szkło z systemową ramą aluminiową.
Na panelach można umieścić różnego rodzaju grafikę, np. piktogramy, które mogą być wykonane w dowolnych technikach malarskich bądź w sporządzone z folii PVB, przy zastosowaniu plotera.
Konstrukcja
Podstawą jest system aluminiowy METRA URANO WALL. Po zamocowaniu do niego paneli szklanych szczeliny między nimi o szer. 8 mm wypełniane są uszczelkami silikonowymi, wykonanymi z surowców koncernu chemicznego WAKER AG. Uszczelki są hermetyczne, antybakteryjne, odporne na promieniowanie UV, detergenty, środki bakteriobójcze, wodę, parę oraz środki dezynfekcyjne stosowane w szpitalach.
Elementy zabudowy pomieszczenia, jak np. zegary czy panele sterujące, są wmontowane w szklane panele w sposób tworzący gładką powierzchnię.
System stwarza również możliwość wbudowania okien obserwacyjnych lub drzwi.
Eksploatacja
System Metra Urano Wall pozwala w każdym momencie zdjąć dowolny panel szklany za pomocą tzw. „przyssawek”. Umożliwia to szybkie usunięcia awarii instalacji, uzupełnienie jej, czy wymianę, co przy obecnym postępie i rozwoju technicznym nie jest bez znaczenia. Istnieje również możliwość zmiany odległości paneli od istniejących ścian. Nowatorskie rozwiązanie naroży sal eliminuje praktycznie ryzyko zanieczyszczeń i stwarza również swego rodzaju komfort wizualny.
System paneli szklanych osiąga izolacyjność akustyczną rzędu 42 dB.
System zabudowy ściennej wykonany jest z materiałów niepalnych. W przypadku pożaru nie wytwarzają one gazów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia.
O ile pomieszczenie, w którym mocowane są panele, musi spełniać wymagania w zakresie osłony radiologicznej, można w nim wykonać stosowną izolację płytami ołowianymi, które mocuje się do lica ściany pianą Insta Stik firmy Dow Chemical.
System spełnia wymagania bezpieczeństwa w świetle przepisów Prawa Budowlanego i Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2 lutego 2011 roku Rozdział 4 (Dz.Ust. Nr 31/2011).
Skarszew 8, 62-800 Kalisz
tel./fax 62 769 22 57, 515 175 950
www.manufakturaszkla.pl
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacji: Świat Szkła 6/2015