Nowe Studenckie Centrum Edukacji w Uniwersytecie Ryerson w Toronto, które zostało otwarte w lutym 2015 roku, jest pionierem na wielu połączonych ze sobą poziomach: ma wybitne osiągnięcia w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i innowacji, dodatkowo w obrębie bardzo ograniczonego budżetu.
Zaprojektowany przez pracownie architektoniczne Zeidler Partnership Architects z Toronto oraz Snøhetta z Oslo i Nowego Jorku, ośmiopiętrowy budynek posiadający 5000 m2 olśniewającej fasady z nadrukowanymi białą farbą wzorami geometrycznymi.
Wykonanie zaprojektowanych wzorów na szkle przy użyciu druku cyfrowego farbami ceramicznymi, obróbka szkła i technologia montażu gotowych elementów szklanych były kluczowe dla całego projektu i funkcjonalności budynku.
O 50% więcej szkła niż w większości budynków z certyfikatem LEED
Budynek usytuowany na ruchliwym skrzyżowaniu głównych ulic miasta, służy jako nowoczesne centrum nauczania i badań, a także pełni rolę „znaku” obecności Uniwersytetu Ryerson w centrum Toronto. Aby sprostać wymaganiom uczelni, która życzyła sobie żeby jej budynki miały certyfikat LEED, architekci z pracowni Zeidler opracowali nowy sposób, pozwalający osiągnąć wysoką wydajność energetyczną przy zachowaniu możliwości korzystania z naturalnego światła i kontaktu wzrokowego z otoczeniem, co było integralną częścią projektu.
Połączenie cyfrowego druku farbami ceramicznymi na taflach szklanych z powłoką niskoemisyjną i wykorzystanie ich do wykonania dwukomorowych zestawów szyb zespolonych pozwoliło osiągnąć wymaganą funkcjonalność.
Obejmowało to zapewnienie komfortu cieplnego i kontroli natężenia naturalnego światła (z eliminacją oślepiania przez zbyt intensywne promienie słoneczne), co jest niezbędne dla studentów korzystających z ekranów komputerowych, gwarancję bezpieczeństwa dla ptaków latających w pobliżu fasady oraz równowagi w dostarczaniu i ograniczaniu światła słonecznego, co tworzy niezwykłe dynamiczne efekty we wnętrzach, gdy słońce „porusza się” po w całym budynku.
Połączenie technologii pozwoliło na wykorzystanie szkła w ilości do 60% powierzchni budynku, znacznie przewyższając ilości w większości innych budynków z certyfikatem LEED, które nie mają więcej niż 40% szkła.
Białe wzory zostały cyfrowo wydrukowane (przy użyciu farb ceramicznych) na ponad 3000 panelach szklanych, które zostały przymocowane do systemu wsporczego z aluminium za pomocą klejów silikonowych, eliminując nierówności i występy – zapewniając stworzenie jednolitej, gładkiej powierzchni fasady.
Wzory cyfrowo drukowane na fasadzie miały ogromny wpływ na ogólny wygląd budynku. Oprócz umożliwienia wymaganej funkcjonalności i efektywności energetycznej, stworzyły one wrażenie jednolitego i niepowtarzalnego budynku, w przeciwieństwie do standardowych elementów fasadowych, które widzimy w wielu innych obiektach.
(...)
Devorah Serkin
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacji: Świat Szkła 07-08/2015