Konferencja Glass Forum zorganizowana przez firmę LISEC objęła wszystkie sektory związane z branżą obróbki szkła będące w LISEC Group.

 

Zespół składający się z 70 osób zajmuje się obróbką szkła płaskiego, a tym samym zdobywa swoją wiedzę praktyczną na temat wymagań wobec maszyn stosowanych w przemyśle szklarskim. Wśród swoich zamówień mają naprawdę bardzo ciekawe projekty – przykładowo wytworzenie „płatków” fotowoltaicznych wchodzących w skład „smartflower”.

 

 

„Smartflower” został opracowany przez austriacką firmę Smartflower Energy Technology GmbH i jest pierwszym na świecie w pełni autonomicznym źródłem energii. W godzinach porannych, „smartflower” w pełni automatycznie ustawia/orientuje moduły solarne o powierzchni 18 m² odpowiednio do położenia wschodzącego słońca i natychmiast zaczyna generować prąd elektryczny.

 

Jest on wyposażony w 2-osiowe urządzenie, tzw. „tracker” służce do śledzenia słońca, więc „płatki” są tak kierowane, aby zajmowały optymalne położenie względem słońca w ciągu całego dnia. Łącznie w ciągu roku „smartflower” może wyprodukować energię elektryczną na poziomie około 3400-6200 kWh, zależnie od regionu. 

 

Jedna stacja generuje całą energię odpowiadającą średniemu zużyciu energii przez gospodarstwo domowe w Europie Środkowej. W zależności od wersji produktu, generowany prąd elektryczny może być albo dostarczany do sieci elektrycznej lub magazynowany i wykorzystywany lokalnie. 

 

 

2015 12 46 1

W czasie Konferencji Glass Forum, firma LISEC – producent maszyn szklarskich – pokazała, jak przy bieżącej produkcji wyrobów szklarskich zbiera wiedzę praktyczną na temat optymalnych parametrów maszyn szklarskich (fot. LiSEC Austria GmbH)

 

 

Według badań producenta, w przypadku prywatnego użytku w domach jednorodzinnych, system wykorzystujący magazyny energii, osiąga stopień wykorzystania produkowanej energii dochodzący do 100% (dla porównania: w przypadku montażu na dachu stopień wykorzystania osiąga średnio tylko 30%), i produkuje energią elektryczną w sposób bardziej równomierny niż w przypadku montażu na stałe na dachu.

 

Stacje „smartflower” są przeznaczone dla gospodarstw domowych, centrów handlowych, firm, hoteli i gastronomii, ale także dla gmin. Prawdopodobnie najbardziej skomplikowane płatki kwiatów na świecie. Każdy „smartflower” składa się z dwunastu płatków.

 

Na pierwszy rzut oka, jeden taki płatek nie wydaje się być czymś spektakularnym. Andreas Winter, dyrektor zarządzający LISEC, stwierdził na Konferencji Glass Forum: Żaden producent jednak nie odważył się podjąć się produkcji tych elementów. Jesteśmy jedyną firmą na świecie zajmującą się obróbką szkła, która przyjęła wykonanie tej pracy. Każdy płatek ma znaczne rozmiary: długość 2,1 m i promień 1,2 m.

 

Płatki wykonane są z cienkiego białego szkła o gr. 2 mm. Każdy kawałek szkła po wycięciu kształtu ma szlifowane krawędzie, po czym poddany jest procesowi hartowania. I ta kombinacja złożonych procesów obróbki szkła pokazuje dokładnie, dlaczego opracowana przez LISEC technologia produkcji jest najlepsza.

 

 

2015 12 46 2

Smartflower, system fotowoltaiczny, który zawiera wszystkie niezbędne składniki, które łatwo zmontować i szybko uruchomić (fot. Smartflower Energy Technology GmbH)

 

 

W produkcji stosowana jest pionowa maszyna do obróbki szkła, a później piec do hartowania, zapewniające optymalną obróbkę tak cienkiego szkła i to w sposób całkowicie zautomatyzowany. LISEC produkuje obecnie około 1200 szt. rocznie takich szklanych płatków, jakie były prezentowane na konferencji Glass Forum.

 

Jakość produkcji jest odpowiednia do tego rodzaju produktu, terminy dostawy są zgodne z ustaleniami, a odrzuty jakościowe są praktycznie zerowe.

 

 

LiSEC Austria GmbH

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 12/2015

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.