Szkło hartowane jest coraz wyraźniej widoczne w naszym otoczeniu. Popyt na nie stale rośnie – jest ono stosowane do najróżniejszych realizacji. LISEC, pionier w produkcji pieców do hartowania, szczególnie w zakresie hartowania cienkiego szkła, niedawno zainstalował w fabryce firmy INTERNORM, znanego austriackiego producenta okien, piec do hartowania nowej generacji: HAL 1700-313

 

 

Zespół odpowiedzialny za badania i rozwój w firmie LISEC uruchomił w końcu 2013 r. znaczący projekt. Zadaniem było zaprojektowanie nowego pieca do hartowania, który zapewni obniżenie kosztów produkcji, przy jednoczesnym zwiększeniu: niezawodności procesów, wydajności i produkcyjnych możliwości. Mimo trudności osiągnięto jednak niewątpliwy sukces: nowy piec do hartowania, HAL 1700-313, jest technicznie bardzo wyrafinowany i waży prawie 50% mniej niż jego poprzednik.

 

 

2015 09 45 1

Piec do hartowania HAL 1700-313

 

 

Trzy najważniejsze zalety techniczne w HAL 1700-313:

 

1. Płaskość zahartowanej tafli szkła

W wyniku zoptymalizowania konstrukcji i zaimplementowania w piecu technicznie zaawansowanej poduszki powietrznej, osiągnięto prawie 100% płaskość tafli szkła po zahartowaniu. Prowadzi to nie tylko do jeszcze wyższego wyniku w jakość obróbki tafli szklanych, ale również gwarantuje wyższe bezpieczeństwo procesu, ponieważ dodatkowo jest zmniejszone ryzyko uszkadzania tafli.

 

 

2. Konwekcja optymalna

Konwekcja (czyli sterowany przepływ ciepłego powietrza wewnątrz pieca do hartowania) została oszacowana za pomocą narzędzi komputerowych, które wyznaczyły symulację konwekcji optymalnej. Na podstawie uzyskanych wyników oraz zgodnie z danymi pochodzącymi z odpowiednich badań, zbudowano prototypowy model. Wyniki obliczeń teoretycznych i doświadczeń praktycznych były ze sobą wielokrotnie porównywane.

 

 

3. Lekka konstrukcja 

Zespół projektowy poddał szczegółowemu badaniu całą strukturę pieca i to doprowadziło do opracowania bardzo lekkiej konstrukcji. Ogólnie rzecz biorąc, inżynierowie byli stanie zmniejszyć prawie o połowę ciężar pieca, bez wpływu na wydajność procesów hartowania. To zmniejszenie ciężaru jest korzystne dla montażu (lżejsze silniki, lżejsze oprzyrządowanie, łatwiejszy transport i manipulacja), a dodatkowo, również dla klientów, korzystne są niższe koszty transportu i generalnie niższe koszty produkcji.

 

Koszty serwisowania, konserwacji i bieżącego utrzymania pieca przez klienta są istotnymi czynnikami przy projektowaniu nowych konstrukcji. Więc teraz części zamienne i substancje konserwujące można łatwo i szybko wymienić lub zamontować, ze względu na odpowiednią wysokość roboczą (praca na parterze). Kolejnym plusem jest optymalizacja czasu przezbrajania i konfiguracji pieca uzyskane dzięki uproszczeniu prac, co ma też swoje zalety podczas montażu.

 

Dziesięć lat doświadczeń firmy LISEC w produkcji i instalacji średnich i dużych pieców do hartowania, pozwoliło włączyć do produkcji nowy piec HAL 1700-313. Już pierwsze testy prototypowego modelu były bardzo udane i przeróbki wprowadzane przez inżynierów odpowiedzialnych za produkcję były tylko minimalnie.

 

 

LISEC

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła  09/2015  

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.