W ostatnich latach można zaobserwować dynamiczny wzrost zainteresowania konstrukcjami aluminiowymi. Efektem tego jest wzrost liczby firm zajmujących się produkcją z aluminium, jak też ciągły wzrost liczby powstających w tej technologii budynków. Z drugiej strony, ze względu na coraz większą konkurencję, wzrastają wymagania klientów dotyczące standardów dokumentacji technicznej niezbędnej do precyzyjnego opisania oferowanych konstrukcji. Inwestorzy zwracają uwagę na przekroje i inne detale.

 

 

    Zarówno dla firm mających doświadczenie oraz własny dział projektowy, jak też dla firm mniejszych stanowi to nie lada wyzwanie. Dla tych pierwszych bardzo istotne znaczenie zaczyna mieć czas niezbędny na przygotowanie dokumentacji, dla tych drugich barierę często stanowi brak odpowiednio wykształconej kadry bądź narzędzi pracy lub obydwu tych rzeczy naraz.
   

W dobie niedoboru fachowców w naszej branży coraz większego znaczenia nabierają komputerowe narzędzia służące do wspomagania projektowania konstrukcji aluminiowych. I o ile na rynku jest dosyć sporo uniwersalnych narzędzi wspomagających (jak np. AutoCad®), o tyle coraz bardziej wzrasta zapotrzebowanie na program stricte dedykowany konstrukcjom ze stali lub aluminium.

 

    Jedną z takich propozycji jest program logiKal® firmy ORGADATA. Jest to narzędzie, które umożliwia szybkie i łatwe tworzenie konstrukcji z aluminium lub stali, niekoniecznie przez ludzi mających wykształcenie techniczne. Poprzez szereg funkcji ułatwia, podpowiada oraz „prowadzi za rękę” nawet niezaawansowanego użytkownika, co w połączeniu z dostępnymi w programie bazami danych większości producentów profili aluminiowych obecnych w Polsce, daje szereg bardzo ciekawych możliwości.

 

Po pierwsze umożliwia detaliczną wycenę tworzonych konstrukcji w oparciu o aktualne cenniki poszczególnych dostawców profili. Po drugie, tworzy zwymiarowane przekroje konstrukcji w formacie dxf/dwg, oraz rysunki wszelkich detali technicznych (jak mocowania do ściany, stropy etc.) niezbędnych do ich szczegółowego opisu. Po trzecie, sprawdza parametry statyczne dla użytych profili i szkła. Po czwarte, umożliwia stworzenie pełnej dokumentacji wykonawczej zarówno produkcyjnej, jak i montażowej. Nie do przecenienia jest również możliwość bezpośredniego sterowania piłami lub obrabiarkami CNC. W tym zakresie firma ORGADATA współpracuje z dużymi sukcesami ze wszystkimi obecnymi na polskim rynku producentami maszyn do produkcji aluminium.

 

    Należy zwrócić również uwagę na fakt, że użytkownik, decydując się na pracę z programem logiKal®, otrzymuje automatycznie dostęp do wszelkich aktualizacji cenników używanych baz danych profili oraz wszelkich kolejnych wersji udostępnionego programu – co w połączeniu z serwisem on-line świadczącym pomoc bezpośrenio na komputerach użytkowników daje bardzo wysoki komfort pracy i wygodę.

 

    Obecnie na polskim rynku wśród producentów ślusarki można zaobserwować tendencję do podwyższenia wydajności oraz automatyzacji procesów produkcyjnych. Również i na tym polu niezbędne jest wykorzystywanie odpowiednich narzędzi informatycznych. Do tego celu, oprócz systemów magazynowych i finansowo-księgowych niezbędne i wręcz pożądane jest narzędzie integrujące pracę działu konstrukcyjnego i przygotowania produkcji z odpowiednimi operacjami w procesie produkcyjnym. Niezbyt odkrywczą i nadal niezbyt rozpowszechnioną w Polsce, choć bardzo ciekawą propozycją jest zastosowanie technologii kodów kreskowych.

 

Także i w tym zakresie program logiKal® ma ciekawą ofertę. Umożliwia bowiem nie tylko oznaczanie kodem kreskowym elementów już na etapie ich optymalizacji, ale też sterowanie centrami obróbczymi CNC za ich pośrednictwem. Tym samym obsługa bardzo zaawansowanych technologicznie obrabiarek numerycznych sprowadza się do prostych czynności związanych z mocowaniem elementu na maszynie oraz użyciem skanera kodów kreskowych, które powodują, że urządzenie rozpoznaje element i jest przygotowane do wykonania odpowiednich obróbek.

 

    Z wielu obserwacji wynika, że producenci zauważają istniejące dzisiaj problemy i bariery stające na drodze ich rozwoju. Nie na wszystkie są w stanie znaleźć szybkie i proste rozwiązanie. Niektóre zmiany wymagają czasu i niejednokrotnie determinacji, lecz wiele obaw wynika również z braku wiedzy na temat dostępnych na rynku narzędzi. Chcąc jednak pozostać na ścieżce wzrostu zmuszeni będą do coraz większego wykorzystania w codziennej praktyce specjalistycznych narzędzi wspomagających codzienną pracę, a program logiKal® wydaje się być bardzo ciekawą alternatywą w tym zakresie.

 

 
 
Mariusz Megier

więcej informacji: Świat Szkła 5/2008

 
 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.