Pierwszym przykładem są piece serii THBA, umożliwiające gięcie z równoczesnym hartowaniem szyb samochodowych bocznych i tylnych.
    Piece wykonywane są w dwóch podstawowych zakresach wielkości komory załadunku: 800x1500 mm, drugi nieco większy: 1000x2000 mm, przykładowe wydajności przy hartowaniu grubości szkła 3,2 mm, to: dla pieca 2-komorowego - 51 ładunków/godz., dla pieca 3-komorowego - 76 ładunków/godz. Piec umożliwia hartowanie szkła w zakresie grubości od 3,2 mm do 8 mm.
     Piec może być przystosowany do gięcia pojedynczej lub podwójnej krzywizny. Jeżeli mówimy o szkle samochodowym, możliwym jest otrzymanie podczas jednego załadunku wygiętych i zahartowanych trzech formatek szkła, np.: tylna szyba samochodowa w kształcie sferycznym plus dwie szyby boczne o dowolnym kształcie. Umożliwia to specjalnie w tym celu skonstruowana prasa.
    Komora pieca jest standartowo wyposażona w system radiacyjny i konwekcyjny, dzięki czemu staje się łatwe osiągnięcie i utrzymywanie wysokiej jakości szkła. Komora pieca posiada dodatkowo zespół spiral grzewczych umieszczonych w tylnej jej części, zapewniając niezależne dogrzewanie szkła poprzez aktywowanie jednej lub kilku grzałek. Program PLC pozwala na swobodne sterowanie poszczególnymi grzałkami ze względu na rodzaj szkła i miejsca gięcia. W efekcie szkło przed opuszczeniem komory pieca jest gotowe do poddania go dalszemu procesowi kształtowania w sekcji pras.
    Szkło opuszczając komorę pieca jest kontrolowane w zakresie temperatury poprzez pirometr umieszczony w tylnej części komory pieca. Niezależnie od tego, operator na ekranie monitora ma podgląd wszystkich temperatur dla poszczególnych cel grzewczych w czasie przebywania szkła w piecu. System PLC w sposób ciągły kontroluje temperaturę zadaną, nie pozwalając na jej wahania. Najkrócej mówiąc, temperatura zadana jest w sposób ciągły utrzymywana na jednym poziomie.
     Sekcja gięcia szkła to wyjątkowo sprawna prasa, wykorzystująca jako dominantę kilka rozwiązań mechanicznych w połączeniu z efektem grawitacji i pozwala na optymalizowanie procesu gięcia. Konstrukcja sekcji umożliwia swobodną regulację prędkości szkła, jego przyspieszenia, pozycjonowania i ostateczne formowanie, w efekcie zapewniając wysoką jakość produktu. Monitorowanie i zarządzanie wymienionymi parametrami jest możliwe z pozycji komputera, którego jedno ze stanowisk znajduje się przy sekcji gięcia.
    W linii z sekcją pras znajduje się, jako zespół, łączona sekcja hartowania i chłodzenia, do której szkło jest przesuwane po procesie formowania. Jej konstrukcja zapewnia łatwe dostosowanie do rodzaju i kształtu szkła. Sekcja hartowania jest sprzężona z sekcją motowentylatorów. Najważniejszym z nich jest motoewentylator prądu stałego współpracujący z hartownicą. Pozwala on na swobodną regulację ciśnienia, niezbędną dla zahartowania różnych grubości szkła. Sterowana komputerowo praca mortowentylatora umożliwia redukcję prędkości i przejście na tzw. bieg jałowy po zakończeniu cyklu hartowania, przez co daje podwójną korzyść - bardzo niskie zużycie energii oraz bardzo niską emisję hałasu.
    Na uwagę zasługuje również napęd pieca, którego zasadniczą częścią są rolki służące do transportu szkła. Struktura napędu jest niezależna od pozostałych elementów linii, w efekcie napęd nie jest czuły na zachowanie komory pieca, jej rozprężanie i kurczenie spowodowane temperaturą pracy. Nie jest czuły także na wibracje sekcji hartowania, wywołane pracą motowentylatorów. Dwa motoreduktory i kilka kół zębatych zapewnia pewną i nieprzerwaną pracę całej linii. Przesuw szkła, jego prędkość, przyspieszenie, proces oscylacji są kontrolowane i zarządzane przez komputer.
    Serię tych pieców cechuje wysoka wydajność, utrzymanie parametrów jakościowych szkła oraz, co należy podkreślić, dostępna cena.

    Drugim godnym uwagi typem pieców jest seria THF/THBA. Piece te są nowością na rynku, mogą hartować zarówno szkło płaskie jak i niemal wszystkie typy szkła giętego.
    Stwarza to możliwość produkcji różnego asortymentu szkła płaskiego i giętego równocześnie. Wyobraźmy sobie sytuację, że aktualnie hartujemy na przykład drzwi piekarników, a zaraz potem możemy przejść do gięcia i hartowania szklanych pokryw kuchenek o dowolnie nieregularnym kształcie.
    Wszystko to umożliwia połączenie zalet równoczesnego hartowania szkła płaskiego i osobnego procesu gięcia i hartowania. Ta możliwość, to wynik zastosowania szczególnie szybkiej prasy do gięcia, którą równie łatwo można włączyć w proces hartowania lub z niego wyłączyć, przechodząc w parametry hartowania szkła płaskiego. Te piece, charakteryzują się ładownością: szkło płaskie 1500x3000 mm, gięte 1500x1000 mm, wydajność przy grubości szkła 3,8 mm: szkło płaskie - 22 ładunki/godz., gięte - 40 formatek/godz. (pojedyncze lub podwójne krzywizny).

    Nowe piece firmy GMC można będzie zobaczyć na Targach Szkła Glasstec 2008, w hali nr 17 na stoisku GMC nr C56.

więcej informacji: Świat Szkła 9/2008 
 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.