Wywiad z Andreasem Geithem, Dyrektorem Zarządzającym SWISSPACER 

 

 

2017 5 9 1

Andreas Geith

 

 

Coraz więcej dostawców próbuje dorównać firmie SWISSPACER jako liderowi rynkowemu w produkcji ramek dystansowych, a dokładnie ich przewodnictwu cieplnemu. Co oznacza to dla firmy, którą Pan kieruje, zważywszy na jej obecną pozycję rynkową?

 

A.G.: Oczywiście, bardzo pozytywnie oceniamy trend zmierzający ku zwiększeniu energooszczędności. Oznacza to bowiem, że zaczęto doceniać właściwości ciepłych ramek dystansowych. W efekcie zwiększa się również rynek naszych produktów premium. Rzecz jasna, chcielibyśmy być jedynym dostawcą w branży, ale to klienci dokonują ostatecznego wyboru w tej kwestii, co w konsekwencji wpływa na rozwój rynku. Ponadto, jako lider i posiadacz patentów, stanowimy swojego rodzaju siłę napędową – świadczą o tym chociażby licencje udzielane przez nas innym dostawcom ciepłych ramek. Dzięki SWISSPACER Ultimate odnosimy nieprzerwane pasmo sukcesów. To pokazuje, że idziemy właściwą drogą.

 

 

Czy w zakresie udoskonalania produktów stawiacie na zwiększanie wartości współczynnika psi o kolejne promile, czy też wybieracie inną możliwość?

 

A.G.: Każde ulepszenie jest mile widziane. Nasuwa się jednak pytanie, jakie wiążą się z nim korzyści makroekonomiczne. Dochodzimy już praktycznie do granic tego, co jest fizycznie wykonalne. Z tego powodu wydaje się być mało uzasadnione, by wyłącznie w tym celu wykorzystywać nasze cenne zasoby przeznaczone na działalność badawczo-rozwojową. Chcemy iść inną drogą, a mianowicie pragniemy zaoferować klientom kompleksowy system, który będzie się wyróżniał jakością, designem i optymalnymi możliwościami obróbki. Należy zatem uwzględnić takie istotne elementy, jak technika maszynowa, powiązane usługi serwisowe oraz wytwarzanie gotowych okien. Naszym zdaniem przyszłość należy do rozwiązań koncepcyjnych, które traktują wszystkie aspekty w sposób całościowy.

 

 

Jaki jest potencjał poszerzenia możliwości obróbki ramek dystansowych?

 

A.G.: W ramach obróbki ręcznej oferujemy najlepszy produkt na rynku. Nasze ramki dystansowe są bardzo stabilne i wykonane z najwyższą dokładnością wymiarową, a poza tym można je łatwo zamontować. Również w zakresie obróbki przemysłowej i wydajności działamy zgodnie z aktualnym stanem wiedzy technicznej – oferowane przez nas narożniki spawane charakteryzują się wysoką jakością i estetyką. Takiego efektu nie można uzyskać za pomocą już raczej przestarzałej, tradycyjnej metody gięcia.

 

 

Wasze ciepłe ramki dystansowe są sprawdzane pod kątem przewodności cieplnej przez ift Rosenheim. Dlaczego jest to tak dla was ważne?

 

A.G.: Zapewnienie pełnej przejrzystości jest przecież w interesie wszystkich dostawców. Jak istotne jest to dla rynku, świadczy np. problem w branży motoryzacyjnej, dotyczący emisji spalin generowanych przez pojazdy z silnikiem Diesla. Z tego powodu mocno angażujemy się w niezależne badania wszystkich produktów dostępnych na rynku. W przypadku szyb zespolonych, podobne badania są już od dawna zalecane przez stowarzyszenie RAL Gütegemeinschaft. W związku z tym nie widzimy powodu, by nie przeprowadzać ich również dla ramek dystansowych. Nasi klienci mają pełne prawo do przejrzystego porównania.

 

 

W przypadku cieńszych szyb w przeszkleniach potrójnych wprowadziliście na rynek innowacyjne rozwiązanie, jakim jest Swisspacer Triple. Połączenie ramek dystansowych za pomocą przekładki skraca czas obróbki, a asymetryczne szklenie pozwala na zwiększenie izolacyjności akustycznej. Czy może być to przykładem korzyści, jakie możecie zaoferować klientom dzięki interdyscyplinarnej współpracy w ramach dużego koncernu budowlanego, jakim jest Saint-Gobain?

 

A.G.: Oczywiście. W dużej mierze korzystamy z wiedzy specjalistycznej największego producenta szyb zespolonych w Europie, by móc optymalizować nasze produkty i oferować kompleksowe rozwiązania o wysokiej synergii. Za pomocą SWISSPACER Triple produkcja dwukomorowych szyb zespolonych przebiega łatwiej, jest bardziej efektywna, jej wyniki są dokładniejsze, a przede wszystkim maleje ciężar produktu, co ułatwia jego montaż.

 

 

Jakie wymagania wobec waszych produktów stawiają rzemieślnicze zakłady produkcji okien?

 

A.G.: Najważniejszymi dla nich kryteriami są: rzetelność, przewidywalność, jakość i design. Doceniamy i rozumiemy innowacyjne koncepcje oraz wizje naszych klientów, którymi są średnie przedsiębiorstwa, często prowadzone osobiście przez właściciela. W końcu SWISSPACER też był kiedyś niewielkim przedsiębiorstwem typu start-up, w którego pomysły w swoim czasie mało kto wierzył. Pragmatyczne podejście rzemieślnicze mamy wręcz zapisane w „firmowym DNA” – i nadal czerpiemy z niego motywację do opracowywania przyszłościowych rozwiązań.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 05/2017


 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.