Z Mariuszem Dendra, Dyrektorem Zarządzającym SWISSPACER Polska rozmawia Krzysztof Zieliński 

 

 

2017 11 8 1

Mariusz Dendra, Dyrektor Zarządzający SWISSPACER POLSKA, absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Od dwudziestu lat związany z Grupą Saint Gobain. Pracował w różnych zakładach grupy w Polsce i Szwajcarii, zarządzał projektami w Polsce, Szwecji, Anglii i Szwajcarii. Od 6 lat zarządza działalnością firmy SWISSPACER w Polsce

 

 

K.Z.: Czytałem, że misją firmy SWISSPACER jest wspieranie efektywności energetycznej w budownictwie. Jak Państwo, jako SWISSPACER Polska, realizujecie to w praktyce?

 

M.D.: Jest to misją całej Grupy Saint-Gobain, której SWISSPACER jest integralną częścią, więc to samo podejście i tę samą strategię widać w całej Grupie: tam, gdzie jest produkowane szkło, wełna szklana i wreszcie przy produkcji ciepłej ramki dystansowej służącej do wytwarzanie termoizolacyjnych szyb zespolonych. Wszystkie produkty są udoskonalane i ewoluują. Ciepła ramka jest obecnie całkowicie inna niż na początku produkcji.

 

Jej idea powstała w firmie na początku lat 90. i wtedy, jak na ówczesne czasy, był to już bardzo innowacyjny produkt. Jednak obecnie, w wyniku badań i udoskonaleń, otrzymujemy produkt nowej generacji, spełniający coraz bardziej wygórowane wymagania i charakteryzujący się doskonałymi parametrami technicznymi. SWISSPACER cały czas jest liderem w tej dziedzinie i wytycza kierunki rozwoju – zawsze oferuje nowatorskie produkty, do których porównują się konkurenci.

 

 

K.Z.: Na czym polega to unowocześnienie ramki, czym się różni ramka obecna od wymyślonej i oferowanej parę lat temu?

 

M.D.: Klienta głównie interesują większe oszczędności energii, co dla nas oznacza polepszanie parametrów technicznych tej ramki. Żeby to zrobić musimy zadać sobie pytanie, co trzeba zmienić w danym produkcie. W wypracowanie takiej decyzji jest zaangażowany cały sztab ludzi i tego nie robimy tylko w Polsce, ale globalnie, na poziomie całej firmy SWISSPACER, która ma swoje oddziały produkcyjne w trzech krajach: w Szwajcarii (gdzie mieści się centrala), w Niemczech, no i w Polsce (największy zakład produkcyjny).

 

Jeśli powstaje nowy produkt, to najpierw zbiera się informacje od doradców technicznych którzy mówią, jakie są oczekiwania klientów. Organizowane są cykliczne spotkania osób odpowiedzialnych za kontakty z klientami, z osobami odpowiedzialnymi za produkcję, aby ustalić listę oczekiwań klientów i określić które z nich są realnie możliwe do spełnienia.

 

Później opracowuje się sposób produkcji unowocześnionego lub całkiem nowego wyrobu oraz przeprowadza się wszechstronne badania i testy czy spełnia on oczekiwania klientów. Możliwe jest wykorzystanie potencjału technicznego i finansowego R&D całej Grupy Saint-Gobain. Badania są wykonywane zarówno w Szwajcarii, jak i w Niemczech, a także w Polsce, bo niekiedy chodzi o dostosowanie się do wymagań danego rynku.

 

Generalnie są oferowane dwa rodzaje ramek: Ultimate i Advance, czyli produkt klasy premium i produkt klasy ekonomicznej. Są one dostępne w 12 różnych szerokościach, stosowanych w zależności od wymaganej szerokości przestrzeni międzyszybowej i w palecie 6 kolorów. Inne kolory mogą zaoferowane w przypadku odpowiednio dużego zamówienia.

 

Ramka w obydwu rodzajach jest produkowana w każdym zakładzie produkcyjnym, a zmieniają się tylko detale, jak szerokość i kolor ramki. Aby optymalizować produkcję, wszystkie zakłady produkcyjne są ze sobą w stałym kontakcie i, gdy któryś z zakładów jest w trakcie produkcji danego asortymentu ramki, to taki sam asortyment nie musi być produkowany w innym (nie traci się czasu na przezbrajanie maszyn).

 

A ponieważ jakość produktów wytwarzanych w każdym zakładzie jest taka sama – cała grupa z tego korzysta. Zapotrzebowanie na ramki SWISSPACER stale wzrasta i jest zapewnione pełne wykorzystywanie mocy produkcyjnych, a nawet planujemy uruchomienie kolejnych linii produkcyjnych właśnie w Polsce.

 

Klient w Niemczech, w Polsce, czy w Anglii kupuje ramkę dostarczoną przez SWISSPACER i nie musi się interesować, gdzie została wyprodukowana, bo ma zagwarantowaną stałą, doskonałą jakość ramki.

 

Natomiast patrząc na kolor ramki, czy na jej szerokość można domyślać się, do którego kraju idzie dana partia produkcji – bo są zauważalne różne trendy i preferencje w poszczególnych krajach. W Polsce, na przykład, popularna jest ramka brązowa, szczególnie do okien drewnianych. Na rynku skandynawskim poszukiwana jest ramka biała, a na rynek brytyjski wysyłana jest ramka do szerszych pakietów szybowych. Natomiast do krajów azjatyckich eksportowana jest ramka węższa, wykorzystywana do pakietów dwukomorowych. Rynek więc definiuje jaki asortyment produkujemy.

 

Niekiedy obserwujemy że część klientów czasami sobie nie radzi z pewnymi grupami produktów, boryka się z jakimiś problemami, aby szyba była wytrzymała – więc stworzyliśmy specjalny dział techniczny złożony z inżynierów, którzy jeżdżą do naszych klientów aby ich wesprzeć i doradzają w doborze ramki, a nawet niekiedy w ustawieniu pracy maszyn, aby klienci produkowali szczelne i wytrzymałe szyby – co jest szczególnie ważne przy produkcji szyb o dużych gabarytach i stosowanych w warunkach podwyższonych obciążeń klimatycznych i wiatrowych.

 

 

K.Z.: Zmiany wprowadzane w ramkach wymuszają też chyba zmiany w procesie produkcji szyb zespolonych?

 

M.D.: Osoby z działu technicznego są wysyłane szczególnie do nowych klientów, którzy muszą się zapoznać ze specyfiką stosowania ramki, zarówno do odbiorców w Polsce jak też do obsługiwanych przez nas firm z rynków zagranicznych. Obsługujemy też klientów z innych kontynentów.

 

Tworzony jest szczegółowy podręcznik stosowania ramki w formie książki, tzw. Manual, z podaniem charakterystycznych parametrów dla obu rodzajów ramki oraz z praktycznymi wskazówkami, jak należy dobierać rodzaj ramki dystansowej, jak ramki ciąć, wyginać, łączyć w narożach za pomocą łączników, czy też w procesie zgrzewania. Są też wskazówki – wydawałoby się prozaiczne – jak ramki prawidłowo powiesić na wieszakach.

 

Doradcy techniczni doradzają również w doborze maszyn do automatycznego gięcia i zgrzewania ramek. Ramka SWISSPACER odznacza się dużą sztywnością, szczególnie w porównaniu do innych ramek z tworzywa – co jest bardzo dużą zaletą, szczególnie w przypadku szyb o dużych gabarytach i szyb dwukomorowych. Sztywność gwarantuje, że ramki SWISSPACER nie wyginają się pod wpływem własnego ciężaru i nie powodują efektu klawiszowania, co niekiedy widać w przypadku ramek konkurencji, zastosowanych w dużych szybach dwukomorowych.

 

Jednak sztywność ramki SWISSPACER powoduje, że wymagają one specjalnych maszyn aby giąć i zgrzewać ramki w narożach oraz aby giąć ramki "na długości", np. do szyb w oknach okrągłych lub łukowych. W celu gięcia ramki SWISSPACER tworzywo sztuczne musi być podgrzane.

 

Nawiązaliśmy więc kontakty z producentami takich maszyn i zapoznaliśmy się z ich specyfiką, a teraz przekazujemy naszą wiedzę naszym klientom, a nawet wspieramy ich w finansowaniu zakupu tych maszyn (do wyboru są np. maszyny LOMBARDa lub Rottler and Rüdiger).

 

Sztywność ramki SWISSPACER ma też swoje ograniczenia: ramki nie mogą być stosowane do szyb zespolonych ze szkła giętego, jak np. w kształcie walca lub stożka – do zaokrąglonych naroży budynków. Nie ma natomiast przeciwwskazań do stosowania do szyb zespolonych w szkleniu strukturalnym elewacji (Structural Glazing).

 

 

2017 11 9 1

 

 

(...)

 

K.Z.: Tak specyficzny i nowatorski produkt wymaga pewnie wsparcia nowatorskich metod projektowania jego zastosowania?

 

M.D.: W Grupie Saint-Gobain znajduje się też Saint-Gobain Glass i GLASSOLUTIONS. Wprawdzie GLASSOLUTIONS jest dla nas również klientem, traktowanym na tych samych prawach, jak klienci zewnętrzni, to jednak jako członek tej samej Grupy, przekazuje nam swoją wiedzę na temat produkowanego szkła bazowego float i powlekanego oraz na temat produkowanych szyb zespolonych. To, m.in., pomogło w opracowaniu programu CALUWIN. Program CALUWIN w najnowszej wersji, opracowany przy wsparciu firmy Sommer Informatik, zawiera informacje (dane techniczne) o dostępnych na rynku profilach okiennych oraz o szkle różnych marek: znalazły się tam rozwiązania oferowane przez firmy: Saint-Gobain, AGC Interpane, Pilkington i Guardian. Dla każdego produktu podano nazwę marki i dokładne dane techniczne. Użytkownicy aplikacji mogą teraz wybierać konkretne komponenty z katalogu, co pozwala im na rzetelne obliczenie i optymalizację efektywności energetycznej okna (pomaga w tym dokładne obliczenie współczynnika "psi").

 

Firma SWISSPACER jest bardzo innowacyjną firmą. Opracowała i opatentowała metodę łączenia ramki z tworzywa z folią metalową (stalową lub aluminiową) zapewniającą pełną szczelność na przenikanie wilgoci do wnętrza szyby czy zapobiegającą ucieczce gazu szlachetnego na zewnątrz, zapewniając długoletnią trwałość szyby zespolonej Komplementem dla nas jest to, że rozwiązanie to naśladuje nasza konkurencja.

 

 

2017 11 9 2

 

2017 11 9 3

 

 

K.Z.: W jakim kierunku, Pana zdaniem, będzie postępował rozwój ciepłych ramek tworzywowych?

 

M.D.: Od niedawna oferowane są specjalne ramki SWISSPACER Triple do szyb dwukomorowych, pozwalające wykorzystywać tafle szklane o małej grubości (tafla środkowa może mieć grubość nawet 2 mm), co obniża ciężar całego dwukomorowego pakietu szyby zespolonej. Ramka ta jest przeznaczona do zakładów z automatycznym podawaniem tafli szklanych, co jest zgodne z obecnymi trendami automatyzacji produkcji do standardu Przemysł 4.0.

 

Trendy automatyzacji produkcji są bardziej widoczne w Zachodniej Europie, ale i w Polsce duże firmy będą zmierzały w tym kierunku.

 

Rynek producentów szyb zespolonych czeka też na ramki z zaworem pozwalającym wyrównywać ciśnienie wewnątrz szyby zespolonej. Rozwiązanie to, na zasadzie prototypu, było juz anonsowane na targach GLASSTEC w Dusseldorfie, a teraz jesteśmy w fazie ostatnich testów i badań, aby być pewnym, że dajemy klientom trwały i sprawdzony produkt.

 

Ramka z zaworem spotkała się z ogromnym odzewem. Klienci czekają na to rozwiązanie z niecierpliwością. Szczególnie eksporterzy, ale również dostawcy dużych szyb do szklenia reprezentacyjnych budynków, gdzie architekci wymagają aby tafle szklane w szybie zespolonej nie wyginały się pod wpływem zmiennych obciążeń klimatycznych (zmian temperatury i ciśnienia atmosferycznego).

 

 

K.Z.: Jaką rolę w strukturze firmy SWISSPACER pełni zakład produkcyjny i oddział w Polsce?

 

M.D.: Jak już wspominałem, zakłady produkcyjne SWISSPACER zlokalizowane są w trzech krajach: w Szwajcarii gdzie mieści się centrala, w Niemczech i w Polsce. Polski zakład produkcyjny cały czas podnosi swoje znaczenie. Obecnie ma największe moce produkcyjne w firmie SWISSPACER.

 

Gdy zaczynaliśmy 6 lat temu, mieliśmy 2 linie produkcyjne. Teraz w Polsce działa już 7 linii produkcyjnych, a planowane jest dostawienie kolejnych dwóch najnowocześniejszych linii, aby zapewnić spełnienie rosnących wymagań klientów i odpowiedzieć na szybko wzrastający popyt na ramki SWISSPACER.

 

Produkcja szyb zespolonych w Polsce niesamowicie się rozwinęła i Polska stała się globalnym eksporterem szyb zespolonych, wysyłanych zarówno osobno, jak też zamontowanych w oknach (Polska jest największym eksporterem okien w Europie, a okna z Polski trafiają na wszystkie kontynenty).

 

Argumentem za rozpoczęciem produkcji ramek SWISSPACER w Polsce były zakładane perspektywy rozwoju tutejszego rynku szyb zespolonych. Firma chciała być bliżej tego rynku, w który wszyscy wierzyli, że będzie rósł, i który odnotował o wiele większy wzrost niż się spodziewano. Był też brany pod uwagę element niższych kosztów produkcji w Polsce. Kolejnym argumentem, z czego jestem najbardziej dumny, były inne przykłady inwestycji Grupy Saint-Gobain w Polsce, które wykazywały, że nowe, polskie zakłady produkcyjne bardzo szybko przestają być "Kopciuszkiem" w porównaniu do zakładów zlokalizowanych w Europie Zachodniej.

 

Obecnie główny rozwój mocy produkcyjnych SWISSPACER ma miejsce w Polsce. Przyczynia się do tego ogromna aktywność polskich pracowników, najwyższe wskaźniki, jeśli chodzi o wydajność, jakość itp. Zakład w Gliwicach jest najmłodszym zakładem w firmie SWISSPACER, więc w okresie "wstępnym" mogło być różnie, ale dziś wręcz liderujemy w firmie SWISSPACER.

 

Oddział polski obsługuje nie tylko Polskę, ale również kraje bałtyckie, Ukrainę, a nawet całą Azję aż do Chin i Korei Płd. Były nawet realizowane dostawy do Nowej Zelandii. Zakład produkcyjny wykonuje również zlecenia z innych oddziałów i wysyłamy ramki np. do Kanady czy USA.

 

Polskie firmy okienne zdobywają rynki zagraniczne szybką reakcją na zamówienie klienta. Niektóre firmy oferują dostawę gotowych okien w ciągu trzech dni roboczych od chwili przyjęcia i opłacenia zamówienia, jeśli chodzi o dostawy w Polsce, a siedem dni roboczych jeśli chodzi o dostawy w Europie. Wymusza to szybką dostawę komponentów, w tym ramek dystansowych do produkcji szyb zespolonych. Niekiedy więc zakład SWISSPACER w Gliwicach realizuje dostawy z dnia na dzień, a zdarza się, że pilne zlecenia realizowane są nawet w dniu przyjęcia zamówienia. Zakład Produkcyjny SWISSPACER w Gliwicach odpowiada elastycznie na zapotrzebowanie klienta – co jest zgodne z przyjetymi w Saint-Gobain postawami wobec klienta: bądź blisko klienta, bądź elastyczny.

 

 

2017 11 10 1

 

 

K.Z.: Jakie były ostatnie znaczące inwestycje w zakładzie w Gliwicach?

 

M.D.: Możemy pochwalić się trzema inwestycjami. Zakład zlokalizowany jest w wysokim budynku, o wysokości ok. 10 m, a linie produkcyjne ramki osiągają wysokość ok. 2 m, więc aby wykorzystać pozostałą przestrzeń opracowano system wysokiego składowania surowców. Pozwala to na ciągłość produkcji nawet w sytuacjach awaryjnych. Jestem dumny z tego magazynu, bo powstał on z inicjatywy załogi. Widać tu duże zaangażowanie załogi w działalność firmy, bo inicjatywa wpisuje się we wdrażanie metody WCM (Word Class Manufacturing, czyli „Produkcja Klasy Światowej”), w której podstawowymi założeniami jest zero marnotrawstwa, zero usterek, zero awarii i zero zbędnego magazynu.

 

Materiały surowcowe są przenoszone sukcesywnie do systemu wysokiego składowania, więc część materiałów jest jeszcze magazynowana w sposób tradycyjny. Można zaobserwować bezpośrednio, jak duże oszczędności w zajmowanej przestrzeni otrzymuje się w nowym systemie, w porównaniu do starego systemu.

 

Został też zamontowany system oczyszczania powietrza, co znacznie polepszyło warunki pracy, ale też korzystnie wpłynęło na jakość produktu. Brak zapylenia w powietrzu korzystnie wpływa na adhezję foli metalowej do ramki z tworzywa.

 

W planach jest też automatyzacja pakowania wychodzących z linii produkcyjnych ramek do kartonów, aby ludzie, którzy teraz zajmują się ręcznym układaniem ramek, skupili się na kontroli jakości.

 

W innej hali umieszczono tzw. hub, czyli magazyn wysokiego składowania gotowych wyrobów, dzięki któremu można zachować ciągłość dostaw do klienta. Musieliśmy też przebudować cały plac manewrowy i zmodyfikować rampy załadunkowe aby obsługiwać załadunek dużych kontenerów morskich, którymi są wysyłane produkty do Azji. Kiedyś były to dostawy incydentalne, a teraz jest ich jednak coraz więcej.

 

 

K.Z.: Jak dbacie o zaangażowanie pracowników zakładu produkcyjnego w Gliwicach i jakie to przynosi efekty?

 

M.D.: Możemy się pochwalić bardzo małą rotacją pracowników. Jak pracownik się wdroży i zaakceptuje sposób działania w naszej firmie, to już od nas nie odchodzi, oczywiście nie licząc pojedynczych przypadków losowych. W zakładzie gliwickim, pomimo tego, że zakład się cały czas rozwija i w chwili obecnej pracuje tu już 60 osób, panuje cały czas familijna atmosfera. Zatrudniani są nowi pracownicy, ale są oni dobierani tak, aby pasowali do stylu pracy w organizacji. Większość awansów zachodzi też w obrębie bieżącej załogi. Jeśli ktoś się sprawdza, to przechodzi na wyższe stanowisko i staje się liderem danego zespołu. Zna on więc od podszewki wszystkie niuanse pracy swoich pracowników.

 

Duży nacisk kładziony jest na jakość produkowanych wyrobów. Na każdej linii produkcyjnej na bieżąco kontrolowane są parametry produkowanych wyrobów przez operatorów danej linii, np. wymiary ramki, czy siła adhezji folii metalowej do tworzywa sztucznego, poprawność wykonania perforacji na górnej powierzchni ramki (aby mogło działać umieszczone później wewnątrz ramki sito molekularne). Zgodnie z planem kontroli jakości na linii produkcyjnej sprawdzanych jest 8 parametrów ramki.

 

Oprócz tego zatrudniony jest specjalista od zakładowej kontroli jakości, który pobiera próbki produkowanych wyrobów i w zakładowym laboratorium przeprowadza szereg testów mechanicznych (np wytrzymałość na zginanie, na pękanie) i chemicznych. Wcześniej sprawdza się kompatybilność tworzywa sztucznego zastosowanego w ramce z masami uszczelniającymi, pochodzącymi od różnych producentów, aby zapewnić długoletnią trwałość i szczelność szyby zespolonej.

 

Oprócz zakładowej kontroli jakości ramki są też poddane badaniom i certyfikacji przez niezależne instytuty np. IFT Rosenheim, a zakład podlega okresowym audytom procesów produkcji przeprowadzane przez te instytuty. Nadzorowane jest to przez firmową komórkę kontroli jakości na poziomie globalnym firmy SWISSPACER. Zdobyte certyfikaty pozwalają stosować ramki SWISSPACER w krajach docelowych na całym świecie. Ramka posiada również atest Instytutu PHI z Darmstadt potwierdzający, że jest polecana do stosowania w energooszczędnym budownictwie pasywnym.

 

Dodatkowo na każdej zmianie pracują liderzy, którzy dbają głównie o następujące sprawy: bezpieczeństwo pracowników w czasie produkcji oraz jakość produktów wytwarzanych na ich zmianie, a także wydajność. To ich zresztą bardzo interesuje, bo od tego zależą zarobki pracowników – np. w tym roku nie zdarzyło się, aby pracownicy nie otrzymali premii za swoje wyniki.

 

 

2017 11 10 2

 

2017 11 11 1

 

 

Wszyscy pracownicy szkoleni są obligatoryjnie i zapoznawani z nowymi testami, procedurami bezpieczeństwa, jak też ze sposobami udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku. Natomiast mistrzowie i liderzy zmian są szkoleni aby rozwijać w nich wszelkie umiejętności zarządczo-interpersonalne – bo to oni uczestniczą na co dzień przy produkcji ramek. Dla określonych zespołów są przeprowadzane szkolenia "szyte na miarę", aby wykształcić u nich potrzebne umiejętności. A dla wybranych osób są też przeprowadzane szkolenia indywidualne z trenerami od określonej specjalności.

 

Zaangażowanie pracowników wynika również z poczucia, że kierownictwo dba o nich, co się przejawia odpowiednimi zarobkami, zgodnymi ze stanowiskiem i zaangażowaniem pracownika, ale równie zachętami pozapłacowymi. Dla pracowników organizowane są pikniki rodzinne, co budzi duży odzew u pracowników, ale jeszcze większy wśród ich rodzin. Pikniki te są też organizowane przy zakładzie, aby rodziny, a szczególnie dzieci mogły zwiedzić miejsce pracy rodzica. Dzieciom się to spodobało, bo już dopytują, kiedy będą kolejne urodziny firmy, bo w tym czasie są organizowane te pikniki.

 

Wśród pracowników propagowany jest równie styl zdrowego życia: co tydzień rozdawane są owoce, organizowane są badania lekarskie, czy też szczepienia ochronne przeciw grypie.

 

Możemy się też pochwalić, że miesiąc temu otrzymaliśmy nagrodę PRACODAWCA ORGANIZATOR PRACY BEZPIECZNEJ za I miejsce w województwie śląskim za rok 2017, przyznawaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Zakład został sprawdzony w zakresie przestrzegania praw pracowników przez Okręgowy Inspektorat Pracy z Katowic. Natomiast przy wejściu do biura można zauważyć komunikat, że osiągnęliśmy wynik 369 dni bez wypadku.

 

Mamy absencje chorobowe (włączając w to ciąże) średnio poniżej 2% – to też można traktować jako wyraz szanowania swoich miejsc pracy i zakładu w Gliwicach.

 

Dbamy o bezpieczeństwo naszych pracowników w każdym aspekcie. Właśnie dzisiaj będą przeprowadzane ćwiczenia dotyczące sprawnej ewakuacji w razie pożaru. Aby sprawdzić to w warunkach zbliżonych do rzeczywistych o ćwiczeniach wie tylko dyrektor zakładu, szef biura oraz szef działu BHP – reszta załogi będzie działała w warunkach całkowitego zaskoczenia i w przeświadczeniu, że rzeczywiście wybuchł pożar. Aby zwiększyć poziom trudności, ćwiczenia będą w czasie wymiany zmian, czyli gdy jest dwóch liderów w tym samym czasie, każdy ze swojej zmiany. Ma to sprawdzić współpracę między nimi w ekstremalnych warunkach. Ćwiczenie jest przeprowadzane razem ze strażą pożarną, i obejmuje poważne zagadnienia, łącznie z reanimacją, opatrywaniem poszkodowanych itp.

 

 

 K.Z.: Dziękuję za rozmowę

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 11/2017 
  

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.