2018 04 15 1

 Andreas Geith (fot.: ©SWISSPACER)

 

 

Firma SWISSPACER obchodzi w tym roku swoje 20-lecie. Jakie według Pana były najważniejsze kamienie milowe, które udało się Wam osiągnąć w ciągu dwóch dziesięcioleci istnienia na rynku?

 

A.G.: Pod koniec lat 90. nie oczekiwano już radykalnego postępu technologicznego, jeżeli chodzi o nanoszenie powłok i wypełnienie przestrzeni międzyszybowej gazem. Bardziej liczyły się nowe pomysły na zwiększenie efektywności energetycznej szkła izolacyjnego, a co za tym idzie – również okien. Z tego powodu skupiliśmy się na możliwościach uszczelnienia krawędzi szyby zespolonej i tym samym na właściwościach ramki dystansowej.

 

Technologia opracowana przez SWISSPACER w chwili założenia przedsiębiorstwa w 1998 roku bez wątpienia wyprzedzała swoje czasy. Wystarczyło jedynie nieco determinacji, by wprowadzić produkt na rynek. Dzisiaj branża ta jest znacząco większa, a swoją ofertę prezentuje wielu producentów.

 

Naszym kolejnym krokiem było konsekwentne zmniejszenie zawartości metalu w ramce dystansowej poprzez zastosowanie organicznej folii wielowarstwowej. W ten sposób powstała „ciepła ramka” o jeszcze bardziej ulepszonych właściwościach termoizolacyjnych.

 

Technologiczny kamień milowy osiągnęliśmy we współpracy z producentem maszyn Rottler&Rüdiger – począwszy od manualnej, a skończywszy na wydajnej obróbce ramek na skalę przemysłową. Dzięki wdrożonej przez nas technologii spawania ramek możliwe stało się wyznaczenie nowych standardów w procesie obróbki automatycznej. W ten sposób powstały okna o doskonałym wyglądzie i najwyższej efektywności energetycznej.

 

 

Odważmy się spojrzeć w przyszłość. Jak w czasach cyfryzacji ocenia Pan dalsze perspektywy rozwoju branży okiennej i elewacyjnej? Jaką rolę odegra w tym kontekście firma SWISSPACER?

 

A. G.: Tak jak dotychczas, najważniejszymi funkcjami okien będzie optymalne wykorzystanie światła dziennego w oświetleniu pomieszczeń, umożliwienie wymiany powietrza oraz stworzenie wizualnego wrażenia płynnego przechodzenia wnętrza w otoczenie.

 

Już teraz pojawiają się nowe potencjalne zadania do wykonania – począwszy od pozyskania energii, poprzez oświetlenie wnętrz, aż po możliwość prezentacji produktów przez powierzchnie okienne. Prawdopodobnie dojdą jeszcze kolejne funkcje. W związku z powyższym duże znaczenie będzie miało uszczelnienie krawędzi szyby. Obszar ten stanowi doskonałe miejsce do zainstalowania czujników i elementów elektronicznych. Ramki dystansowe umieszczone na styku szyby i ramy mogą stać się nośnikami nowych inteligentnych rozwiązań.

 

W tym miejscu dostrzegam ogromny potencjał dla naszego przedsiębiorstwa. Nasza siła tkwi w tym, że potrafimy wyjść poza strefę własnego komfortu, a także kreatywnie podejść do kwestii tworzenia innowacyjnych rozwiązań wraz z projektantami okien i elewacji oraz producentami szkła izolacyjnego.

 

Aktualne dyskusje toczące się wokół „inteligentnych” domów sprowadzają się do jednego wniosku: niezwykle istotne znaczenie dla przyszłości branży ma zawieranie korzystnych sojuszy między różnymi sektorami. W nadchodzących latach będziemy aktywnie pracowali również nad tym przyszłościowym projektem.

 

 

 

Janina Brielmann

SWISSPACER Vetrotech Saint-Gobain (International) AG

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 04/2018

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.