Minęło 20 lat odkąd spółka Pilkington Automotive Poland Sp. z o.o. pojawiła się na niezwykle wymagającym rynku szyb samochodowych. Dzisiaj firma produkuje i dostarcza szyby dla największych marek samochodowych. Zaopatruje też krajowy i europejski rynek części zamiennych.

 

 20170710Ryszard Jania prezes zarzadu Pilkington Automotive Polan


Obchody 20-lecia obyły się 09 czerwca w Baranowie Sandomierskim. W uroczystości wzięli udział m.in. Marszałek Woj. Podkarpackiego Władysław Ortyl, Burmistrz Miasta Sandomierz Marek Bronkowski Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon, Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego Paweł Bartoszek, przedstawiciele firm współpracujących, klientów oraz instytucji lokalnych.

 


Od początku działalności siedziba Pilkington Automotive Poland Sp. z o.o. mieści się Sandomierzu. Korzenie firmy sięgają jednak 1826 roku, kiedy to w małym, angielskim zakładzie rzemieślniczym rozpoczęła się produkcja szkła. Dzisiaj Pilkington produkuje wyroby w 29 krajach, a roczne obroty firmy ze sprzedaży na ponad 130 rynkach sięgają 5 miliardów dolarów.

 


W Polsce, dzięki szeroko zakrojonemu programowi inwestycyjnemu, już w 1999 roku, rozpoczęła pracę zupełnie nowa, supernowoczesna fabryka. Dzisiaj produkcja odbywa się też w drugim, nowoczesnym zakładzie w Chmielowie, którego rozbudowa prowadzona była w latach 2011-2015.


"20 lat aktywności w Polsce Pilkington Automotive Poland to historia nieprzerwanych inwestycji oraz rozwoju. Zawdzięczamy to przede wszystkim wspaniałym ludziom, z którymi mamy przyjemność pracować. Zaczynaliśmy od ok. 150 pracowników, a dzisiaj zatrudniamy ponad 2000 osób. W naszej 20-letniej historii było wiele pięknych chwil, ale szczególnie scementowały nas wydarzenia z 2010 roku, kiedy to przez 2 tygodnie cała załoga broniła zakładu na wałach przeciwpowodziowych" - powiedział Ryszard Jania, prezes zarządu Pilkington Automotive Poland.


W 2010 roku doszło do bezpośredniego zagrożenia istnienia sandomierskiego zakładu przez powódź. To wtedy prawdziwy duch Pilkingtona dał znać o sobie. Dla podtrzymania ciągłości dostaw zorganizowano alternatywny transport drogą powietrzną. W ten sposób wyprodukowane szyby dostarczane były z odciętej przez wodę fabryki do miejsca, w którym przeładowywane były na ciężarówki. Wszyscy pracownicy ruszyli do obrony wałów przeciwpowodziowych i ochrony zakładu przed zalaniem. Batalia zakończyła się sukcesem, ciągłość produkcji została podtrzymana, a zakład obroniony przed zniszczeniem.


Kamienie milowe rozwoju
20 lat Pilkington Automotive w Polsce to przede wszystkim historia sukcesu rynkowego podtrzymywanego inwestycjami w podwyższanie standardów produkcyjnych i produktowych.
Jednym z najważniejszych wydarzeń tego okresu było przyłączenie w 2004 roku Spółki Pilkington z AGR Polska, dzięki czemu firma rozszerzyła zakres prowadzonej działalności o sprzedaż hurtową szyb samochodowych na rynek wtórny (części zamiennych). Obecnie w Polsce działa 6 Filii AGR w Warszawie, Gdańsku, Szczecinie, Katowicach, Lublinie i Łodzi.


Niezwykle ważnym kamieniem milowym w rozwoju firmy była podjęta w 2010 roku decyzja o dalszej rozbudowie. W tym celu zostały nabyte tereny w Chmielowie - w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, gdzie w latach 2011- 2015 powstał nowy zakład produkcji szyb samochodowych.


"Dzięki inwestycji w Chmielowie moce produkcyjne Pilkington Automotive Poland zostały podwojone. Pozwoliło to na dostosowanie naszych możliwości do wzrastającego popytu oraz uruchomienie produkcji innowacyjnych wyrobów odpowiadających aktualnemu zapotrzebowaniu klientów. Dzięki temu jesteśmy w pełni przygotowani na nowe wyzwania rynkowe oraz dostarczamy produkty o znacznie wyższej wartości dodanej" - komentuje prezes Ryszard Jania.


Aktywność inwestycyjna Pilkington Automotive w Polsce została uhonorowana licznymi, prestiżowymi nagrodami. Budowa Zakładu Produkcji Szyb Samochodowych Pilkington Automotive Poland w Chmielowie była jedną z największych inwestycji zagranicznych ostatnich lat w Polsce i otrzymała takie wyróżnienia, jak tytuł Przemysłowej Inwestycji Roku przyznawany przez serwis Tereny Inwestycyjne Info, miano Największej Inwestycji Zagranicznej w Polsce w 2011 roku przyznany przez PAIiIZ czy też nagrodę "Investment of the Year" przyznawaną przez Warsaw Business Journal Group. Firma może też poszczycić się wyróżnieniem "Filary Gospodarki" Województwa Podkarpackiego oraz Świętokrzyskiego.


Odpowiedzialni społecznie
Historia Pilkington Automotive Poland to także działania na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu. Strategia koncernu NSG Group, w skład którego wchodzi Spółka, w tym zakresie obejmuje aranżowanie dialogu ze społecznością lokalną oraz aktywności na rzecz zdrowia, edukacji, kultury, sportu czy ochrony środowiska.


Takie działania jak warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży „Szklany ekran Pilkingtona”, wsparcie lokalnych sportowców z Sandomierza i Tarnobrzega, a także długofalowe projekty edukacyjne na rzecz bezpieczeństwa pracy pt. „Dzień Bezpieczeństwa NSG Group” zostały wyróżnione w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu „Odpowiedzialny Biznes w Polsce” i uznane za wzorcowe przykłady działań społecznie odpowiedzialnych, realizowanych w Polsce.


Firma od lat wspiera WOŚP, Szlachetną Paczkę oraz uczestniczy w akcji „Mikołaj dla polskich dzieci na Litwie”, organizowanej przez Ponadgimnazjalny Zespół Szkół Ekonomicznych w Sandomierzu.
Dalsze, dobre perspektywy


"Pilkington Automotive Poland jest znaczącym inwestorem, zaangażowanym w rozwój zakładów z wysokim udziałem nowoczesnych technologii. Dbamy o aktualną, mocną pozycję na rynku, ale i zabezpieczamy ją na przyszłość budując w Polsce trwałe zasoby produkcyjne obsługujące nie tylko rynek krajowy, ale także europejski" - podsumowuje prezes Ryszard Jania.

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.