Ideą SZKLARSKICH SPOTKAŃ jest zawiązanie ściślejszej współpracy pomiędzy firmami zajmującymi się wytwarzaniem maszyn, narzędzi oraz niezbędych materiałów do produkcji z użytkownikami tych technologii, realizującymi produkcję.

    Dotychczasowe spotkania, seminaria i szkolenia miały za zadanie przybliżyć nowości w zakresie środków produkcji. Taka formuła uniemożliwiała prezentację osiągnięć ludzi związanych bezpośrednio z produkcją. Zaprezentowana nowa formuła SZKLARSKICH SPOTKAŃ daje takie możliwości. Spotkanie w Wisle adresowane było głównie do producentów szyb samochodowych.

    Zaproszeni prelegenci wygłosili następujące wykłady:
● Dr. inż. Michael Emonds: „Oleje do rozkroju szkła, koncentraty do chłodziw i ich rola w procesie rozkroju, szlifowania i wiercenia szyb samochodowych”. Michael Emonds jest doktorem chemii, głównym specjalistą w fabryce AACHENER CHEMISCHE WERKE. Firma ACW jest wiodącym w świecie producentem preparatów chemicznych stosowanych do produkcji i przetwórstwa szkła.
Uczestnicy mieli okazję zapoznania się z podstawami teoretycznymi dla praktycznych operacji, mających zastosowanie przy rozkroju i szlifowaniu szyb samochodowych.

● Inż. Walter Gries: „Wpływ narzędzi diamentowych na efektywność i jakości szlifowania oraz wiercenia szyb samochodowych”.
Walter Gries jest specjalistą w zakresie narzędzi diamentowych, mających zastosowanie przy produkcji szyb samochodowych. Jest przedstawicielem firmy WENDT BOART. Jego doświadczenie jest imponujące – ponad 40 lat pracy w branży. Jest również znany jako Mr. GGG . Co oznacza „GriesGlassGuru”.

Niestety w tym roku Walter kończy 65 lat i odchodzi na zasłużoną emeryturę. W trakcie spotkania przedstawił swojego następcę, Alaina Liberta. Alain dotychczas obsługiwał rynek narzędzi diamentowych, mających zastosowanie do przetwórstwa szkła architektonicznego.
Posiada 18 letnie doświadczenie w branży.

● Mgr. Ralf Heckhoff: „Obiegi zamknięte chłodziwa dla maszyn szlifierskich i wiertarek”.
Ralf Heckhoff jest presesem, współtwórcą oraz współwłaścicielem firmy SELUTOR GmbH.
Instalacje produkowane przez SELUTOR są używane przez większość producentów szyb samochodowych. W ostatnich latach nastapił dynamiczny rozwój firmy. Zastosowanie obiegów zamkniętych chłodziwa w znacznym stopniu wpływa na ochronę naszego naturalnego środowiska.

● Mgr. inż. Tomasz Zub: „Wpływ chłodzenia ściernic diamentowych na wydajność i jakość szlifu. nowe opracowanie chłodzenia głowic szlifujących”.
Mgr inż. Tomasz Zub jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Aktualnie pracuje w zakładzie SAINTGOBAIN Sekurit-Hanglass w Dąbrowie Górniczej. Jest autorem innowacyjnego rozwiązania systemu chłodzenia głowic szlifierskich. Rozwiązanie zostało zgłoszone jako patent. Zastosowanie systemu podwójnego chłodzenia daje znaczne zwiększenie efektywności procesu szlifowania szkła, a co za tym idzie, obniżenie kosztów związanych z produkcją.

● Mgr.inż. Stanisław Witek: „Wpływ kółeczek do rozkroju szkła na szlifowanie szyb samochodowych”.
Stanisław Witek, absolwent Wydziału Mechanicznego AGH. Od ponad 20 lat związany z branżą szklarską, aktualnie pracownik MC DIAM Sp. z o.o..

Janusz Ciura: „Profilowanie ściernic diamentowych metodą elektroiskrową”
Janusz Ciura jest wiceprezesem firmy DIAM SERVICE. Jest specjalistą w zakresie technik elektroerozyjnej obróbki materiałów. Obróbka elektroiskrowa ma zastosowanie przy profilowaniu narzędzi diamentowych.

    Prezentowane tematy miały na celu przybliżenie procesu rozkroju i szlifowania szyb samochodowych. Miały pokazać zakres powiazań występujacych pomiędzy poszczególnymi etapami procesu. Oczywiście, czynnikiem najważniejszym i łączącym ze soba te sekwencje jest człowiek.
    Na wydajność procesu obróbki wpływa wiele czynników zewnętrznych, jednakże tylko człowiek jest w stanie powiązać je ze sobą, co w efekcie pozwala na uzyskanie lepszych wyników.
    Prezentacja inż. Tomasza Zuba była przykładem, jak ścisła współpraca pomiędzy producentami narzędzi, produktów chemicznych i producentów maszyn a użytkownikami tych technologii wpływa efektywność procesu.
    Uzyskane efekty, takie jak zwiększenie wydajności szlifowania i zwiększenie przebiegów narzędzi diamentowych, wpływa pozytywnie na ograniczenie kosztów produkcji. Połączenie i właściwa korelacja w układzie maszyna-narzędzie-człowiek pozwala na utrzymanie procesu technologicznego w ryzach.
    Spotkania szklarskie to okazja do rozszerzenia wiedzy teoretycznej dotyczącej procesów, jak również możliwość wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami. W trakcie przerw, jak również podczas dyskusji, goście mogli w swobodniejszej atmosferze dyskutować tematy nurtujące branżę, dzielić się swoimi doświadczeniami i poznać się osobiście. Uczestnicy szkolenia mogli również przedyskutować swoje problemy w osobistej rozmowie z prelegentami.
    Organizowane szkolenia są także okazją do wzbogacenia naszej wiedzy na temat potrzeb klientów.

    Po zakończeniu zajęć seminaryjnych utrwaliliśmy nasze spotkanie zbiorową fotografią , która będzie wspaniałą pamiątką.
    Druga część SZKLARSKICH SPOTKAŃ nawiązuje do szlachetnej rywalizacji. na kilanaście dni przed olimiadą w Pekinie zorganizowaliśmy miniolimpiadę dla uczestników spotkania.
    Zapalenie znicza olimpijskiego dało znak do rozpoczęcia zmagań.
    Uczestnicy szkolenia wcielili się w trzy reprezentacje państw i rozpoczęli zmagania olimpijskie.
    Rozegrane zostały zawody w pięciu dyscyplinach wmagajacych wytrzymałości, siły jak też sprytu i precyzji.
    Złoty medal zdobyła drużyna Kongo, która tylko jednym punktem wyprzedziła reprezentację Jamajki. Trzecią pozycje zajęła reprezentacja Wysp Owczych.
    Na zakończenie zostały wręczone medale olimpijskie, które na pewno pozostaną jako pamiątka SZKLARSKICH SPOTKAŃ.
    Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za mile spędzone chwile i zapraszają do udziału w następnych szkoleniach z cyklu SZKLARSKICH SPOTKAŃ.

Stanisław Witek
MC DIAM Sp. Z o.o.
 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.