Właściciel firmy Guy Marmonier zapytany o to, jakie stawia przed sobą cele projektując kolejne, nowe linie hartownicze, odpowiada:
    — Zawsze myślę o maszynie, musi być niezawodna, nowoczesna i realizować posłusznie stawiane przed nią zadania. Poza tym piec musi być „przyjazny” człowiekowi, który na nim pracuje. Dlatego często na etapie projektu myślę szczególnie o jej prostocie, zarówno w sensie budowy jak i obsługi, ponieważ wiem, że o końcowym efekcie decyduje człowiek i maszyna. Jakość, efektywność, niezawodność i zadowolenie klienta, oto to czego oczekuję po każdym kolejnym projekcie.

    Piece GMC stanowią dzisiaj wyraz tego, co w obszarze linii do hartowania szkła jest najlepsze. Wyrazem troski o klienta jest stosowanie najlepszych materiałów i komponentów oraz coraz nowszych rozwiązań usprawniających ich pracę, obsługę i wydajność.
    Firma posiada w Polsce przedstawiciela handlowego na Europę Środkową firmę GMC Pol. Jej szef, Marek Bandiak powiedział, że do współpracy z francuską firmą przekonało go iż:

    — GMC oferuje szeroką ofertę usług i produktów w obszarze hartowania szkła na bardzo wysokim poziomie, dodać muszę, za rozsądną cenę w relacji do jakości. Piece stanowią tu z pewnością taką propozycję. Znając solidność wykonania tych maszyn, a przede wszystkim nagromadzone opinie klientów, którzy od wielu lat hartują na nich swoje szkło, nie boję się wziąć odpowiedzialności, by rekomendować linie GMC na polskim rynku za ich profesjonalizm. Poza tym stworzone dziś w kraju zaplecze techniczne i logistyczne, łatwość komunikacji daje poczucie komfortu i bezpieczeństwa naszym kooperantom. Nierzadko bywa tak, że firmy kupując pierwszy piec, po pewnym czasie kupują od nas następny. Takim przykładem, by powiedzieć swoistym rekordzistą na polskim rynku jest firma, która posiada pięć linii do gięcia i hartowania szkła wyprodukowanych przez GMC. Myślę, że pozostaje to najlepszą rekomendacją.

    Oczekiwania co do pieców w aspekcie technicznym zmieniają się. Warunkuje to z jednej strony materiał, jakim jest szkło, które podlega ciągłemu rozwojowi i powstają jego nowe rodzaje, a z drugiej zaś strony – jego zastosowanie w co raz to nowych obszarach aktywności ludzkiej. Tym wyzwaniom stara się sprostać zespół francuskich konstruktorów GMC.
    Jeśli spojrzeć na budowane przez firmę linie, to widać wyraźnie dwa kierunki aktywności. Jednym z nich są piece do hartowania szkła płaskiego, drugi stanowią linie do gięcia i hartowania szkła.
    Linie do hartowania szkła płaskiego statystycznie stanowią dziś jeszcze największą część realizacji firmy. GMC posiada szeroką ofertę takich pieców, głównym wyznacznikiem jest wielkość komory załadunku. Seria pieców typu THF składa się z wielu modeli, poczynając od najmniejszych, jak THF 4060, z możliwością jednorazowego zahartowania formatki o wymiarach 400x600 mm i jej minimalnej wielkości 75x50 mm, aż po duże linie typu THF 300600, z hartowaniem formatek szkła o wielkości 3x6 m. Standartowo wszystkie piece hartują szkło o grubości od 2,8 mm lub 3,8 mm do 19 mm. Wszystkie należą do pieców nowoczesnych i energooszczędnych
    — Jeśli spojrzeć pod kątem statystyki — mówi Marek Bandiak — to największą popularnością cieszy się typ THF150300. Jego zaletą jest to, że zapewnia obróbkę szkła płaskiego w najpełniejszym zakresie, można by powiedzieć, że jest najbardziej uniwersalny, ponieważ pozwala hartować relatywnie duże formatki szkła jak 1500x3000 mm, a jednocześnie zupełnie małe 210x50 mm. Dlatego w ostatnim czasie tych pieców budujemy najwięcej, instalując je głównie w państwach bałtyckich. W ubiegłym roku taką linie uruchomiliśmy w Mosinie koło Poznania, w Zakładzie Szklarskim p. Przemysława Urbańskiego. Podczas jednej z ostatnich rozmów zapytałem jak ocenia ten piec, już z pewnej perspektywy, bo kilku miesięcy użytkowania? W swojej odpowiedzi podkreślał niezawodność, szczególnie zwracając uwagę na tzw. „elastyczność pieca”, która oznacza łatwość regulacji parametrów pieca ze względu na typ szkła, inaczej mówiąc, dostosowania go do hartowania niemal każdego szkła w zgodzie z normami. Wynika to z tego, że często korzysta ze szkła pochodzącego od różnych producentów, poza tym potrzeba hartowania różnych typów szkła, ze względu na jego grubość i stopień obróbki, sprawia, że to właśnie ta cecha pieca, z jego punktu widzenia, zasługuje na szczególne wyróżnienie.

    — Chcę podkreślić, — kontynuuje p. Marek Bandiak — że cenimy sobie tego typu informacje zwrotne naszych klientów, ponieważ pozwalają modelować kolejne działania firmy, co rzutuje na poprawę produktów firmy. Stało się niemal tradycją, że naszych potencjalnych klientów zapraszamy do firm, które już posiadają nasze linie. Chcemy bowiem, by wymiana informacji, jaka ma miejsce przy okazji wizyty, obejrzenia pieca podczas pracy, rozmowa z operatorami, czy właścicielem firmy, krótko mówiąc, by w ten sposób zebrane opinie o firmie i piecu miały charakter jak najbardziej obiektywny.
    Drugą – osobno rozwijaną gałęzią aktywności francuskiej firmy – są piece do gięcia i hartowania szkła. Po ponad 25 latach działalności, zebrana wiedza i doświadczenie dziś owocuje w produkcji pieców typu THBN i THCBN.
    — Różnorodność potrzeb, co raz to rosnące wymagania co do kształtu szkła, jakości i wydajności, sprawiają, że szczególnie ta oferta maszyn zmienia się niemal z dnia na dzień — podkreśla szef GMC, Guy Marmonier. — Dotyczy to szczególnie produkcji szyb samochodowych, bocznych i tylnych, gdzie wymagania stawiane przed jakością hartu i współczynnikiem powtarzalności kształtu są szczególnie restrykcyjne. GMC stworzyło taką ofertę pieców dla klientów oczekujących wysokiej jakości i niezawodności.
    Generalnie piece te budowane są w dwóch wersjach, raz jako tylko piece do gięcia i hartowania szkła, dwa, zarówno w opcji hartowania szkła płaskiego jak i giętego. Chcę zwrócić uwagę, — dodaje Guy Marmonier — że końcowy kształt takiego pieca, jego parametry są wypadkową wyidealizowanych często potrzeb i oczekiwań klienta, a możliwą do realizacji projektu wiedzą techniczną.
    Stąd wiele z tych projektów jest realizowanych na indywidualne zamówienie klientów, którzy mają szczególnie sprecyzowane wymagania.
    Starania GMC idą dzisiaj w stronę budowania nie tylko coraz lepszych pieców ale tworzenia szczególnie przyjaznych relacji i zadowolenia naszych Klientów.
    Podczas Targów PROGLASS 26-28.03.2008 Zapraszamy wszystkich do pawilonu A na nasze stoisko nr 4. 

więcej informacji: Świat Szkla 3/2008 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.