Budowę nowej siedziby Transprojektu Gdańskiego, który jest jednym z największych biur projektowo-konsultingowych na polskim rynku, zrealizowała firma Dekpol S.A. Główny zamysł architektoniczny opierał się na połączeniu istniejącego już budynku z nowym w jednolity, nowoczesny kompleks, o efektownej formie i zwracającej uwagę elewacji. Dostawę ponad 
600 m2 stolarki aluminiowej dla tej inwestycji na fasady oraz przeszklenia zrealizowała firma Effector S.A. we współpracy z Effect Glass S.A. – producentem szyb zespolonych.

 

20180202effector IMG 2785

 


Jednolity design
Kilkukondygnacyjny budynek zawiera pomieszczenia biurowe i administracyjne, a także sale konferencyjne, specjalnie wyposażone i dostosowane do potrzeb projektantów oraz pracowników biurowych. Z zewnątrz bryła prezentuje się dostojnie i okazale. Najniższa i najwyższa kondygnacja nowopowstałego budynku w kolorze grafitowym zestawiona została z kontrastującą bielą środkowych poziomów. Design wyraźnie nawiązuje do istniejącego już wcześniej budynku firmy, tworząc wraz z nim jednolitą i harmonijną całość. Zakres prac przy budowie tej siedziby obejmował szerokie spectrum działań, jakich jak: roboty rozbiórkowe, budowlano–wykończeniowe, kompleksowe wyposażenie obiektu, przyłącza sieci elektrycznych, teletechnicznych oraz sanitarnych, a także instalacje i zagospodarowanie terenu. Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Dekpol S.A.

 

20180202effector IMG 2805

 

System MB-SR50N
Fasada budynku została opracowana w systemie Aluprof MB-SR50N, który umożliwia realizacje nawet najbardziej innowacyjnych konstrukcji z aluminium i szkła. Zapewnia nowoczesny wygląd elewacji i okien, a jednocześnie daje dużą swobodę w projektowaniu. Na podkreślenie zasługuje fakt, że MB-SR50N EFEKT pozwala na zlicowanie profili słupów oraz rygli od wewnętrznej strony elewacji. System ten spełnia zasady podwyższonej izolacyjności termicznej (Uf od 0,7 W/m2K), a także rozwiązań przeciwpożarowych. Pozwala on także na zastosowanie w realizowanych obiektach konstrukcji różnorodnych okien: odchylno-wysuwnych, połaciowych oraz zintegrowanych z fasadą.

 

20180202effector IMG 2813

 

Zakres działań Effector
Na potrzeby tej realizacji firma Effector S.A. - przy współpracy z Effect Glass - wykonała ponad 600 m2 elewacji wentylowanej. Dodatkowo zastosowano fasady przeciwpożarowe, łączone ze zwykłymi. W tym wypadku o wyborze rodzaju fasady zadecydowały jej parametry techniczne: odporność na parcie i ssanie wiatru, korozję i ogień. Oprócz istotnych walorów praktycznych, nie bez znaczenia były zalety estetyczne elewacji – jest ona nie tylko trwała, ale i bardzo dekoracyjna.

 

Wysokie walory wizualne zastosowanego rozwiązania zadecydowały, że użyto szkła dwukomorowego, mocowanego na silikonie. Właśnie system MB-SR50N EFEKT umożliwia zastosowanie takiego rozwiązania - to fasada, w której dzięki systemowi mocowania szyb do słupów i rygli uzyskujemy od zewnątrz jednolity obraz gładkiej szklanej ściany podzielonej strukturą pionowych i poziomych linii, o szerokości dwóch centymetrów. Co ważne - szczeliny pomiędzy szklanymi polami fasady wypełnione są specjalnym silikonem, zapewniającym wysoką szczelność konstrukcji i wyższe właściwości izolacyjne. System pozwala na możliwość używania silikonów w szerokiej gamie kolorystycznej, co podnosi efektowność i dekoracyjność fasady.

 

Szyby zespolone Effect Glass
Szyby zespolone - fasady i przeszklenia do tego obiektu – wykonała firma Effect Glass z Kielc. Na potrzeby realizacji przygotowano szyby dwukomorowe ze szkłem przeciwsłonecznym – Planibel, o grubości 6 mm, w szarym kolorze. Każda szyba zespolona składa się ze szkła bezpiecznego hartowanego lub laminowanego. Dokładne parametry szyby zespolonej, to: 6 ESG Planibel szary/18ar/4 ESG LE/18ar/6 ESG LE + SSP Ultimate – Ug = 0,5, przepuszczalność światła Lt = 36%, Współczynnik transmisji energii – 31%.

 

Grubości zespoleń, jakie zostały wyprodukowane dla tej realizacji, to 54 mm, 52 mm oraz 46 mm. Część szkła dostarczono w postaci szyb emaliowanych w kolorze 7024. Wszystkie szyby zostały wyposażone w ciepłą ramkę Swisspacer Ultimate o doskonałych parametrach technicznych.

 

***
Grupa Kapitałowa Dekpol S.A.
Działalność Grupy Kapitałowej Dekpol S.A. opiera się na trzech głównych segmentach. Największy udział w przychodach zapewniają usługi w zakresie Generalnego Wykonawstwa. Oferta obejmuje bardzo szeroki zakres działania. Firma posiada bardzo duże doświadczenie w realizacji obiektów przemysłowych, użyteczności publicznej, sportowych i rekreacyjnych, czy też obiektów ochrony środowiska. Prowadzi też roboty drogowe, sanitarne i hydrotechniczne. Dekpol S.A. jest również producentem łyżek i osprzętów przeznaczonych do maszyn budowlanych. Trzecim dynamicznie rozwijanym segmentem Grupy Kapitałowej Dekpol S.A. jest działalność deweloperska. Od stycznia 2015 roku akcje Dekpol S.A. notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

 

***
Transprojekt Gdański od ponad 60 lat jest wiodącą na polskim rynku firmą projektowo - konsultingową świadczącą pełen zakres usług dla sektora publicznego i prywatnego w wielu branżach, m.in. drogi, mosty, koleje, architektura, ochrona środowiska, geotechnika. Firma wykonała wiele prestiżowych projektów w tym m.in. projekt budowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej; projekty rozbudowy i modernizacji Portów Lotniczych Szczecin-Goleniów, Gdynia - Kosakowo, Dęblin; projekty budowy wielu tras szybkiego ruchu oraz autostrad na terenie całego kraju.

 

***
EFFECTOR S.A. specjalizuje się w przetwórstwie aluminium. Firma prefabrykuje stolarkę aluminiową, m.in. drzwi aluminiowe, okienne systemy drewniano-aluminiowe, a także świadczy usługi z zakresu powierzchniowej obróbki aluminium. Od ponad 20 lat dostarcza wysokiej jakości aluminiowe listwy wykończeniowe, elementy aranżacji wnętrz, systemy okładzin okiennych i okapniki rynnowe. Firma oferuje także szyby zespolone i szkło specjalne. EFFECTOR jest znaczącym eksporterem produktów do kilkudziesięciu krajów europejskich
i azjatyckich.

Fot. Transprojekt Gdański

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.