Cechy użytkowe
Nowy zakład ma możliwości produkcyjne na poziomie około 750 000 m2 szyb zespolonych rocznie. Jednym z najważniejszych zadań fabryki w Wędkowach jest zaopatrywanie firm z Polski Północnej, rynków skandynawskich i Europy Zachodniej w szyby i szkło marki Effector.
W ostatnich tygodniach park maszynowy w Wędkowach powiększył się o nowy piec Glaston Tamglass FC500. Jego najistotniejsze zalety to niższe koszty produkcji, wysoka jakość produktów finalnych oraz większa efektywność przy hartowaniu szkła z miękką powłoką. Maksymalne wymiary obrabianego w piecu szkła wynoszą 2400 x 4800 mm.
Charakterystyka urządzenia
Warto zauważyć, że ze względu na powszechne zastosowanie szkła hartowanego w projektach architektonicznych nowy piec ma tak funkcjonujący system wygrzewania oraz studzenia, że wyrób gotowy cechuje wysoka jakość zarówno pod względem parametrów optycznych i jak i niewielkiej ilości defektów. Ciepło jest rozprowadzane w komorze pieca w taki sposób, że umożliwia uzyskanie precyzji w sterowaniu nagrzewaniem, która jest szczególnie ważna w przypadku obróbki wymagających rodzajów szkła.
Szacuje się, że piec Glaston Tamglass FC500 zapewnia znaczne zwiększenie poziomu produkcji szkła energooszczędnego przy jednoczesnym obniżeniu zużycia energii o 1/3. Wysoka efektywność energetyczna pieca polega na konwekcyjnym obiegu powietrza, który eliminuje kompresory konwekcyjne i ogrzewanie zimnego powietrza, a pozwala na skuteczne sterowanie ciepłem, powodujące istotne zmniejszenie zapotrzebowania na energię. Na efektywność energetyczną mają wpływ także zastosowane w piecu inteligentne rozwiązania schładzające, które umożliwiają osiągnięcie podwyższonego ciśnienia bez większej mocy dmuchaw.
Szybsza produkcjaNowy system konwekcji zastosowany w piecu Glaston Tamglass powoduje przyspieszenie produkcji energooszczędnego szkła z powłokami niskoemisyjnymi, m.in. dzięki użyciu wysoko wydajnych dmuchaw. Z kolei szybsza produkcja umożliwia jeszcze lepsze wykorzystanie sekcji studzenia pieca, w wyniku czego znacząco spada zużycie energii.
Dzięki tak funkcjonującym rozwiązaniom tempo produkcji może wzrosnąć nawet o 40% w porównaniu z tradycyjnymi liniami hartowania, przy jednoczesnym obniżeniu zużycia energii o 30%. Również system automatyki w piecu do hartowania szkła jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań.
Większa dokładność
Piec FC500 został m.in. wyposażony w jeden ze skuteczniejszych systemów automatyzacji. Oferuje on praktyczne rozwiązania, takie jak szybkie zmiany ustawień pieca, intuicyjny ekran dotykowy interfejsu użytkownika czy dostępność procedur. System gwarantuje regularne pomiary parametrów produktu dostępne, wraz z natychmiastowymi informacjami dotyczącymi jakości, eliminując ewentualne błędy, które mogłyby wynikać z niedoskonałości ludzkiego wzroku.
Kluczowe momenty poszczególnych procesów mogą być śledzone, co stanowi istotną wartość dodaną z punktu widzenia działu kontroli jakości.