Od świeżego powietrza zależy nasze zdrowie i samopoczucie. Tymczasem często nie doceniamy jego roli i zapominamy o potrzebie wietrzenia pomieszczeń, w których na co dzień przebywamy – szczególnie zimą, gdy na zewnątrz panuje chłód, szczelnie zamykamy okna i drzwi. Jak zatem zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza, zachowując jednocześnie komfort termiczny? 

 

Jeszcze do niedawna za wymianę powietrza w budynkach odpowiadała głównie tzw. wentylacja grawitacyjna. Działała ona dzięki wykorzystaniu różnic w gęstości powietrza znajdującego się na zewnątrz i wewnątrz obiektu.

 

Przez nieszczelności w oknach i drzwiach do pomieszczeń dostawało się zimne powietrze, które następnie, jako zużyte, wydostawało się poprzez kanały wentylacyjne. Tego typu system nie sprawdza się w przypadku nowoczesnej stolarki otworowej, która zapewnia bardzo dobre parametry termiczne, a przy tym jest bardzo szczelna. W sukurs idą nam jednak nowoczesne rozwiązania umożliwiające efektywne wietrzenie pomieszczeń.

 

 

Zgubna hermetyka

 

Często nie wiążemy reakcji naszego organizmu z brakiem dostatecznej ilości świeżego powietrza we wnętrzach, w którym na co dzień odpoczywamy czy też pracujemy.

 

Tymczasem, gdy jest go za mało, a temperatura panująca w pomieszczeniu stosunkowo wysoka, możemy odczuwać zmęczenie, senność, spadek koncentracji, ogólne osłabienie i bóle głowy. Takie dolegliwości mogą nam dokuczać zwłaszcza zimą, kiedy rzadziej uchylamy okna z obawy przed nadmiernym wychłodzeniem.

 

Jak się okazuje, powietrze wewnętrzne może być nawet bardziej zanieczyszczone, niż to, którym oddychamy na zewnątrz. W kontekście szczelnych pomieszczeń, w tym również domów, mówi się o syndromie chorego budynku (ang. SBS – sick building syndrome), który został zdefiniowany przez Światową Organizację Zdrowia jako problem zagrażający zdrowiu człowieka.

 

Zła jakość powietrza wewnętrznego może być wywołana przez różnego rodzaju zanieczyszczenia biologiczne (np. pleśnie, bakterie), chemiczne (np. formaldehyd), a także niewłaściwą wentylację.

 

Dodatkowo, okres zimowy to w wielu domach także czas korzystania z kominków oraz różnorodnych rodzaju pieców opalanych najczęściej węglem lub drewnem. Bijące od ognia ciepło jest przyjemne i wywołuje pozytywne odczucia, jednak wskutek nieprawidłowego spalania opału (np. mokrego drewna) do powietrza wewnętrznego mogą dostawać się szkodliwe substancje, które powinny zostać odprowadzone na zewnątrz.

 

 

2018 03 9 1

Szczelne okna można w każdej chwili uchylić i bezpiecznie wywietrzyć dom dzięki funkcji TiltSafe. Okucia Roto NX zapewniają oknom w pozycji uchylnej odporność antywyważeniową klasy RC 2. To unikalne rozwiązanie na rynku zapewni skuteczną wymianę powietrza i usunięcie nadmiaru wilgoci z domu także w nocy, na parterze, bez obaw o bezpieczeństwo mieszkańców (fot.: Roto)

 

 

Powiew świeżości Jak zatem zadbać o dopływ powietrza?

 

Przede wszystkim okno można po prostu uchylić lub użyć funkcji mikrowentylacji, która jest już praktycznie standardem we wszystkich nowoczesnych oknach rozwierno- uchylnych.

 

Dzięki niej, przy odpowiednim ustawieniu klamki, między ramą okienną a ościeżnicą tworzy się szczelina wentylacyjna o szerokości kilku milimetrów.

 

– Z mikrowentylacji można korzystać niezależnie od pory roku, także zimą. Umożliwia ona stałą wymianę powietrza, które powoli wnika do pomieszczeń niewielkim strumieniem.

 

To efektywne i proste w obsłudze rozwiązanie, które dobrze sprawdza się w każdym wnętrzu. Można też okno uchylić i bezpiecznie wietrzyć dom nawet na parterze, gdyż dostępne są już na rynku okna z antywyważeniowym uchyłem klasy RC2 – mówi Andrzej Wróblewski, ekspert ds. technologii okien i drzwi Roto.

 

W oknach rozwiernych, czyli takich, których skrzydło okienne się otwiera, zamiast zwykłej mikrowentylacji, można zastosować wielostopniową. Dzięki temu, okno swobodnie zablokujemy w jednym z wielu ustawień, dostosowując szerokość utworzonej szczeliny do naszych oczekiwań czy też warunków pogodowych. W wysokiej jakości stolarce okiennej i drzwiowej dostępny jest także tzw. hamulec rozwarcia.

 

Z jego pomocą możliwe jest wietrzenie bez obaw o zatrzaskiwanie skrzydeł oraz bezpieczeństwo dzieci. Gdy przekręcimy w odpowiedni sposób klamkę, skrzydło zablokuje się i utrzyma w danej pozycji nawet przy gwałtownych podmuchach wiatru.

 

Istnieją też systemy automatyczne. Można je samemu zaprogramować tak, żeby okna otwierały się o konkretnej godzinie – np. na dziesięć minut rano i wieczorem. Do wyboru są również czujniki warunków atmosferycznych.

 

Przy porywistym wietrze, bądź zacinającym deszczu, zainstalowany w ramie mechanizm sam zamknie okno, zwalniając nas z konieczności ciągłego zwracania uwagi na to, co dzieje się na zewnątrz.

 

Wybierając stolarkę okienną, bez względu na to, w jakie rozwiązania będzie ona wyposażona, zwróćmy uwagę na jej prawidłowy montaż – tylko w ten sposób zyskamy pewność, że wyrób zachowa swoje parametry użytkowe i będzie bezproblemowy w obsłudze.

 

 

2018 03 9 2

Elektroniczny napęd uchylająco-ryglujący Roto E-Tec Drive do okien pozwoli pozbyć się wilgoci z łazienki i zachować komfort cieplny. Napęd daje możliwość zaprogramowania automatycznego uchylenia okna: bezgłośnie uchyla skrzydło do 12 cm, a następnie zamyka je i pewnie rygluje. Współpracuje z włącznikiem czasowym, czujnikiem wilgotności powietrza czy temperatury. Po zamknięciu okna napęd jest niewidoczny od zewnątrz (fot.: Roto)

 

 

Związek POiD stara się akcentować prawidłowy montaż stolarki otworowej, m. in. poprzez ogólnopolską kampanię edukacyjną „DOBRY MONTAŻ”, promującą wśród inwestorów indywidualnych ideę prawidłowej instalacji wyrobów stolarki budowlanej.

 

W pogoni za ciepłym wnętrzem i oszczędzaniem energii, pamiętajmy też o drugiej stronie medalu, jaką bywa „niedotlenienie” pomieszczeń. O ich wietrzenie możemy zadbać samodzielnie, otwierając lub zamykając okno, a także korzystając ze sprawdzonych technologii, które zdecydowanie ułatwią nam to zadanie.

 

Zapewnijmy też odpowiednią temperaturę w domu – jej optymalna wartość to 21-22°C w pokojach dziennych oraz 18°C w sypialni. Racjonalne ogrzewanie i wietrzenie sprawi, że z jednej strony nasze mieszkanie będzie ciepłe i przytulne, a z drugiej – będziemy mieli czym oddychać.

 

 

 

Izabela Oko, Paweł Zdybał

 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 03/2018

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.