Jest to 4 zakład produkcyjny firmy ROTOX. Budowane w nim są zgrzewarki 1-, 2-, 4,- 6- i 8-głowicowe oraz zupełnie nowe urządzenia do wklejania szyb.
     Zgrzewarki umożliwiają łączenie profili PVC z wciągniętą uszczelką w niespotykany dotąd, zupełnie innowacyjny sposób. O tym, że coraz więcej producentów okien decyduje się na profile z wciągniętą uszczelką wszyscy wiedzą. Powód jest prosty, technologia ta daje oszczędności w procesie produkcji okien na czym z pewnością każdemu zależy. Jednak dla wielu ciągle problemem jest zaakceptowanie takiej produkcji, ze względu na powstawanie twardej «górki» w miejscu zgrzania uszczelki. Popularne formatery tylko od widocznej strony uszczelki dają żądany efekt, niestety pod uszczelką jest już gorzej. Aby w narożu zgrzewana uszczelka pracowała jak na całym jej obwodzie, nie może pozostać pod nią wytopiony i spęczony plastik. Można np. na pręcie profilu przed zgrzewaniem miejsce to podfrezować, ale to z kolei z racji inwestycji w maszynę, miejsce na hali i czas wykonania tej operacji kosztuje, a tego nie chcemy.

Zintegrowane z lustrem segmenty – wypieracze
1. Segmenta dla uszczelek środkowych
2. Segmenta dla uszczelek zewnętrznych
3. Segmenta dla uszczelek wewnętrznych

      ROTOX ma już neutralne rozwiązanie dla czasu, przestrzeni i kosztów. Specjalne segmenty zwane wypieraczami zamontowane na lustrze, które jest sterowane w obydwu kierunkach X i Y zapobiegają przedostawaniu się stapianego materiału PVC w miejsce pod uszczelkę. Miejsce łączenia naroży nie jest już tak twarde.
     Już od dłuższego czasu ROTOX produkuje i dostarcza kompletne koncepcje wyposażenia zakładów produkujących okna w zakresie rozdziału, magazynowania i transportowania wewnątrzzakładowego. W ofercie brakowało tylko automatycznych stołów do okuwania skrzydeł. Już nie brakuje...

     Automat do okuwania skrzydeł FBA 664. Okucie jest ręcznie nakładane i automatycznie skręcane z jednej strony skrzydła.

     Automat do okuwania skrzydeł FBA 670
Okucie jest ręcznie nakładane i automatycznie skręcane z czterech stron skrzydła.

     Urządzenie dozujące klej KDA 240 Skrzydło z oklejoną szybą jest już nie tylko bardzo dobrym rozwiązaniem w celu uzyskania niskiego współczynnika przenikalności ciepła, ale staje się również nową koncepcją, rozwiązaniem w produkcji okien. Maszyna KDA 240 została skonstruowana, zaprogramowane i jest budowana w zakładzie w Weselberg przez grupę doświadczonych osób. Właśnie to wyróżnia firmę ROTOX, klient otrzymuje całość z jednej ręki, za całość odpowiada ROTOX, rozwiązywanie problemów czy też dostawę części zamiennych.

     Centrum cięcia listew przyszybowych GZS
Od wielu lat profile PVC są cięte na centrach, a następnie zgrzewane na nowoczesnych czterogłowicowych zgrzewarkach, które umożliwiają cięcie listew przyszybowych wg obliczonego programem przygotowania produkcji wymiaru. Na piłach ROTOX GLA 403, wyposażonych w zderzak LA 396 jest już to przez producentów okien od dłuższego czasu praktykowane. Jednak proces ten można zracjonalizować, stosując właśnie centrum GZS, które ROTOX wprowadziło na rynek. Zasada działania jest analogiczna jak w centrach do cięcia profili.

Jan Sonka
ROTOX

 

wiecej informacji: Świat Szkła 7-8/2009 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

 
 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.