Kilka miesięcy temu firma ARTBAU AUTOMATIC brała udział w realizacji ciekawego projektu w obiekcie akademickim w Chelmsford - Rivermead Gate w Essex w Anglii.

W oparciu o wytyczne angielskich architektów został opracowany przez naszych konstruktorów szczegółowy projekt techniczny wiatrołapów.

Do istniejącej fasady w systemie RC zostały dobudowane dwa wiatrołapy, na konstrukcji z rur wykonanych ze stali nierdzewnej, z punktowo mocowanymi elementami szklanymi dachu i ścian bocznych.

W jednym wiatrołapie, w ścianie zewnętrznej, zostały zainstalowane czteroskrzydłowe drzwi obrotowe Dorma KTV oraz drzwi rozwierane automatyczne dla potrzeb osób niepełnosprawnych, spełniające również funkcję drogi ewakuacyjnej.

Skrzydło drzwi ESG 10 mm z liniowym okuciem zaciskowym Dorma TP/TA na górnej i dolnej krawędzi, poruszane jest przez elektrohydrauliczne urządzenie napędowe Dorma ED200 z szyną ślizgową i czujnikami zabezpieczającymi IRS.

W ścianie wewnętrznej tego wiatrołapu zostały zamontowane automatyczne, dwuskrzydłowe drzwi rozsuwane, z napędem Dorma CS EC2.

Drugi wiatrołap został wyposażony w dwa komplety drzwi automatycznych, rozsuwanych za pomocą napędów Dorma CS EC2.

Z uwagi na znaczne wymiary klatek wiatrołapów (podstawa 4200x3000 mm i wysokość 2860 mm), konstrukcja została zaprojektowana z rur o średnicy 101,6 mm ze stali nierdzewnej podwyższonej jakości (stal kwasoodporna) w gatunku 316 (z powodu klimatu i narażenia na kontakt ze słoną mgłą).

Wszystkie elementy szklane obudowy wiatrołapu są mocowane punktowo. Ściany boczne wykonano z szyb hartowanych ESG 10 mm, natomiast pokrycie dachu ze szkła laminowanego VSG 8.8-4 o grubości 17,5 mm.

Przy realizacji tego projektu korzystaliśmy z pomocy doświadczonej firmy USW z Raszyna i zdobyliśmy kilka ciekawych doświadczeń (rygorystyczne przepisy BHP na budowie, specjalny strój pracowników i środki ochrony, napięcie 110 V, itd.).

Stare, główne wejście do budynku IPC na rogu ulic Koszykowej i Lwowskiej w Warszawie, posiadało dwoje jednoskrzyd-łowych drzwi przymykowych, oddzielonych centralnym słupem. Transport sprzętu i wyposażenia biurowego przez stosunkowo wąskie drzwi stwarzał wiele niedogodności, co potwierdzały liczne ślady uderzeń na skrzydłach i ościeżnicy.

Koncepcja techniczna modernizacji tego wejścia z wykorzystaniem drzwi automatycznych zakładała, że wykonanie drzwi pryzmatycznych, najbardziej korzystnych technicznie i ekonomicznie, stosunkowo rzadko stosowanych a posiadających swój charakter i urok. Poza tym będą nawiązywały do istniejącej fasady Hartmann i stworzą szerokie, bezpieczne wejście do obiektu (1700 mm).

Po wykonaniu projektu i obliczeń możliwe było bezpieczne wycięcie centralnego słupa w osi przejścia i zamontowanie wykonanych na wymiar elementów konstrukcji nadproża i wzmocnień. Skrzydła drzwi tworzą kąt 144o, w związku z tym było możliwe wykorzystanie komponentów jednego napędu do synchronicznego poruszania dwoma skrzydłami.

Zastosowano najbardziej odpowiedni do istniejącego systemu fasadowego napęd Geze Slimdrive, o wysokości zaledwie 70 mm, a skrzydła drzwi zostały wykonane z wąskich profili Geze co razem zapewniło optyczną lekkość nowego wejścia.


więcej informacji: Świat Szkla 7-8/2005

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.