Jak wiercić?
    Były i są próby wiercenia otworów w szkle płaskim za pomocą wierteł zbliżonych konstrukcją do używanych przy wierceniu betonu i materiałów ceramiki użytkowej. Jednak jakość otworu, a w szczególności duże wyszczerbienia krawędzi powodują, że mają one znikome zastosowanie.

    Dwa podstawowe czynniki, takie jak twardość i mała odporność na wibracje, decydują w tym wypadku o zastosowaniu operacji szlifowania dla uzyskania dobrej jakości otworów.

    Historycznie rzecz biorąc przełomem było zastosowanie wiertła rurkowego. Za pomocą rurki zakończonej wieńcem diamentowym oraz odpowiedniej konstrukcji uchwytu uzyskano nową generację wierteł diamentowych, które powszechnie stosowane są do dnia dzisjejszego.

     Ważnym elementem procesu wiercenia jest prędkość skrawania oraz ciśnienie chłodziwa.

    Prędkość liniowa skrawania dla wiercenia wynosi 2 do 4 m/min. Aby utrzymać ten parametr pracy należy stosować różne prędkości obrotowe wierteł. Czym mniejsza średnica wiertła tym obroty wiertła większe. Dodatkowo należy pamiętać że jest to proces skrawania szkła, gdzie temperatura wydzielana w trakcie procesu jest znaczna i waha się w wartościach chwilowych nawet do 1250oC.
    Stąd dla małych średnic otworów ciśnienie chłodziwa musi być znacznie większe niż dla dużych.
     Poniżej prezentujemy dane obrazujące te zależności.
    Aby można było w pełni wykorzystać wiertła, konieczym staje się używanie wiertarek o parametrach pracy zapewniających w miarę pełny zakres wymaganych prędkości. Należy pamiętać aby wiertarka posiadała przynajmniej 4500 obr/min wrzeciona. Dla mniejszych średnic niż 6 mm koniecznym jest zastosowanie maszyn specjalistycznych.

    Ważnym jest posiadanie możliwości regulacji ciśnienia chłodziwa. Przy tym trzeba pamietać, że zarówno za niskie jak i za wysokie ciśnienie powoduje negatywne skutki wiercenia:
● niższą żywotność wierteł,
● odpadanie koronki diamentowej,
● większe wyszczerbienia krawędzi otworów i pękanie szkła.

Czym wiercić?
    Wysoka jakość wierconych otworów to, oprócz wysokich umiejętności operatora i dobrych jakościowo wierteł, jest także zasługą dobrej jakości maszyny. Jedną z najlepszych firm produkujących wiertarki oraz automaty wiertarskie jest firma FORVET, od wielu lat specjalizująca się w produkcji wiertarek. Rozwiązania konstrukcyjne tego producena zapewniają właściwą jakość wiercenia.

    Podstawowe maszyny tej firmy to:
● automatyczna wiertarka 2-wrzecionowa, pionowa – model DADO 1070.
● automat wiertarski NC, rewolwerowy – model FRACESCA

Wiertarka automatyczna DADO 1070
    Wiertarka DADO 1070 ma możliwość wiercenia oraz fazowania otworów o średnicy D=150 mm dla grubości szkła od 3 do 55 mm. Jest to maszyna z umieszczonymi naprzeciwko wrzecionami na korpusie w kształcie litery “C”. Wrzeciona pracują w cyklu automatycznym. Maksymalna odległość pomiędzy krawędzią arkusza szkła a osią wierconego otworu wynosi 1300 mm.

     Górne wrzeciono może pracować w trybie półautomatycznym, tzn. może być uruchamiane przez operatora. Prędkość obrotowa wrzeciona regulowana jest za pośrednictwem inwetera.

    Podczas wiercenia szkło jest automatycznie unieruchamiane, następnie następuje regulacja głębokości wiercenia dla górnego oraz dolnego wrzeciona, w zależności od grubości wierconego szkła. Pomiar grubości oraz regulacja jest automatyczna.

    Krążek szklany pozostający po przewierceniu jest automatycznie usuwany.

 

Wyposażenie opcjonalne
● Dodatkowy, pneumatyczny stolik do pozycjonowania 2600x1350 mm,
● Laser centrujący,
● System obiegu zamkniętego wody, zbiornik + pompa.

Automat wiertarski NC, model FC 8 M 1250 mm

    Maszyna FC 8 M jest automatycznym urządzeniem przystosowanym do:
● wiercenia otworów,
● fazowania krawędzi otworów,
● frezowania otworów.

    Maksymalna średnica wierconych otworów wynosi 65 mm. Zakres grubości obrabianego szkła zawiera się między 3 a 19 mm. Szerokość robocza stolika wynosi 1250 mm. Natomiast jego długość robocza jest praktycznie nieograniczona. Maszynę wyposażono w przenośnik taśmowy. Parametry obróbki są sterowane automatycznie poprzez system numerycznej kontroli procesu NC.
    Zakres sterowania NC:
● prędkość transportu szkła,
● prędkość obrotowa wrzeciona,
● ilość dozowanej wody,
● automatyczna kompensacja zużycia wierteł.

    Urządzenie wiercące posiada dwie głowice (umieszczone naprzeciw siebie). Każda głowica wyposażona jest w cztery wrzeciona (model FC 16 M posiada głowice z 8 wrzecionami).
    Arkusz szkła jest kładziony na przenośnik taśmowy, kolejne operacje to pozycjonowanie i wiercenie. Dobór parametrów pracy, kompensacja zużycia narzędzi są wykonywane automatycznie, zgodnie z zadanym programem.

Programowanie
    FORVET dostarcza specjalne oprogramowanie, umożliwiające łatwe programowanie maszyny dla różnych modeli i kształtów szkła oraz do wykonywania różnych operacji (wiercenia i fazowania otworów, ewentualnie frezowania).
    Wiercenie. Programowanie tej operacji polega na podaniu współrzędnych X i Y wierconego otworu, grubości szkła, średnic otworów oraz określenia, czy otwory mają być fazowane.
    Frezowanie. Programowanie oparte na standardowym programie CAD-CAM, przystosowanym do maszyny FORVET. Stosowany jest system operacyjny Windows 95. Możliwe jest także wprowadzanie gotowych kształtów geometrycznych poprzez interfejs DXF.

System kontroli numerycznej
    Typ: Bradley GP FAST 8601 AT, wyposażony w klawiaturę i mysz przemysłową oraz monitor SVGA kolor. Komputer osobisty z procesorem 486DX 4 133 MHz wraz ze stacją dyskietek 3,5”.
    Oprogramowanie CAD-CAM oraz twardy dysk wyposażony w zabezpieczenia. Opcjonalnie DXF interfejs.
    Model wiertarki NC FRANCESCA jest wykonywany w róznych wersjach. Konfiguracja ilości wrzecion jak też wymiarów roboczych szkła dostosowywana jest do potrzeb klienta.
    Ilość wrzecion roboczych dla maszyn NC FRANCESCA:
● dwie głowie rewolwerowe 2 x po 4 wrzeciona,
● dwie głowice rewolwerowe 2 x po 8 wrzecion.

    Wymiary robocze maszyny:
● w osi X od 0 do nawet kilku metrów, zależnie od porzeb,
● w osi Y max. 1250/1600 mm lub 2200 mm

    W ostatnich latach wszystkie maszyny do obróbki szkła są wyposażane w obiegi zamknięte chłodziwa. Dotyczy to również wiertarek. Zastosowanie obiegu zamniętego chłodziwa dla wierarki może dać następujące korzyści:
● oszczędność wody,
● prawidłowe przygotowanie wody do procesu wiercenia,
● możliwość oczyszczania i filrowania chłodziwa,
● zwiększenie żywotności narzędzi,
● zwiekszenie parametrów pracy – prędkość liniowa dla wiercenia nawet do 6 m/min, prędkość posuwu dwukrotnie – w rezultacie możemy otrzymać nawet 3-krotne przyspieszenie procesu.

Stanisław Witek
MC DIAM Sp. z o.o.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Dane techniczne maszyny
Grubość szkła od 3 do 55 mm.
Średnica wiercenia od 3 do 150 mm.
Ilość wrzecion 2 (1 dolne, 1 górne)
Prędkość obrotowa wrzeciona od 350 do 5500 rpm.
Ciśnienie sprężonego powietrza >6 bar
Ciśnienie wody 1 do 5 bar
Zainstalowana moc elektryczna 5 kW

Dane techniczne:
Wymiary arkusza szkła:
 - oś X, bez ograniczeń
 - oś Y, max. 1250 mm
Zakres grubości szkła od 3 do 19 mm
Max. średnica wierconych otworów 65 mm
Ilość wrzecion 8 (po 4 dla każdej głowicy)
Prędkość obrotowa wrzecion od 0 do 10 000 obr/min, regulowana automatycznie
Prędkość posuwu, dla wiercenia 0,3 do 3 mm/sec, regulowana automatycznie
Prędkość posuwu, dla frezowania 20 mm/sec, regulowana automatycznie
Prędkość osiowa 15 m/min.
Tolerancja pozycjonowania otworów +/- 0,25 mm/m
Ciśnienie sprężonego powietrza powyżej 4 bar
Ciśnienie wody powyżej 2 bar
Zainstalowana moc 15 kW
Wymiary maszyny dł. 4300 mm, szer. 3950 mm, wys. 2200 mm, ciężar 5300 kg

więcej informacji: Świat Szkla 3/2008 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.