Kolejna Konferencja Techniczna organizowana przez redakcję miesięcznika „Świat Szkła” odbyła się w dniu 12 kwietnia 2017 r. w Wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie. Tym razem organizatorzy spróbowali pochylić się nad tematami, które niejednemu z przedsiębiorców branży szklarskiej i okiennej spędzają sen z powiek.

 

 

2018 05 2 1

 

 

Świat przemysłu wkraczający w „4 Rewolucję Przemysłową” to miejsce, gdzie ścierają się nowatorskie koncepcje, bardzo zaawansowana technika i wygórowane oczekiwania klientów. Żeby podejmować w takich warunkach właściwe decyzje biznesowe trzeba wciąż trzymać „rękę na pulsie” tych zmian. Tym bardziej, że ich – szczególnie polska – podstawa prawna pozostawia wiele do życzenia. 

 

W wielu ośrodkach koncepcyjnych powstają wizje przemysłu szklarskiego oparte w tej nowej rzeczywistości oraz próbuje się określać trendy produktowe. O tych zagadnieniach mówiły przygotowane na konferencję wystąpienia.

 

Wprowadzeniem do tematu był referat Worldwide Glass Trends (Ogólnoświatowe trendy szkła), autorstwa Jormy Vitkala, współtwórcy i prezydenta cyklicznych konferencji Glass Processing Days. Ponieważ autor w tym czasie przebywał w Afryce na jednym z wydarzeń cyklu, w jego zastępstwie prezentację wygłosił Krzysztof Zieliński, redaktor naczelny „Świata Szkła”.

 

 

2018 05 2 2

 

 

(...)

 

Kolejny referat dotyczył zmian w cyfrowym otoczeniu pracy współczesnych maszyn. Zatytułowany był Digitalizacja. BIG DATA i machine learning w praktyce branży szklarskiej, okiennej i fasadowej, a wygłosił go Konrad Słoniewski z firmy VETURAI.

 

Następne referaty dotyczyły już bardziej szczegółowych cech nowoczesnych szkieł architektonicznych i ich przewidywanych zastosowań. Tę część tematyczną rozpoczął bardzo fachowy referat Porównanie własności szkła laminowanego z elementów giętych na gorąco i giętych na zimno, autorstwa Marcina Kozłowskiego z Politechniki Śląskiej, który omawianą tematykę pogłębia w trakcie prac prowadzonych na szwedzkim Lund Universitat.

 

 

2018 05 3 1

 

 

O dość zawiłych powiązaniach między przeszklonymi fasadami a ciągle zaostrzanymi wymaganiami ppoż. wobec nich mówiła Zofia Laskowska w swoim referacie Fasady elementowe a wymagania ochrony przeciwpożarowej.

 

 

2018 05 3 2

 

 

Trzy ostatnie wystąpienia zostały wygłoszone przez pracowników Instytutu Techniki Budowlanej i zostały oparte o doświadczenia zdobyte przez tę instytucję w trakcie przeprowadzanych przez nią badań konstrukcji budowlanych. W kolejności wysłuchano wystąpienia Aspekty wytrzymałości ścian działowych całoszklanych, które przygotowała Marzena Jakimowicz; następnie Jacka Kosieradzkiego Wytyczne do projektowania całoszklanych ścian działowych, a konferencję kończył referat Anny Iżewskiej Izolacyjność akustyczna przeszklonych ścian działowych.

 

Jak zwykle było sporo pytań, które czasami przeradzały się w dość żywą dyskusję, która ze względu na ograniczony czas, przenosiła się do kuluarów.

 

Niestety, uczestnicy nie mogli wysłuchać referatu Manueli Reben z AGH pt. Szkło architektoniczne przyszłości, gdyż w ostatniej chwili autorka była zmuszona odwołać swój udział w konferencji. Jednak jej referat jest dostępny w materiałach konferencyjnych, zamieszczonych na stronach internetowych „Świata Szkła”. W niniejszym wydaniu zamieszczamy także artykuł jej współautorstwa, którego tematyka zawierała się w tematyce referatu.

 

Redakcja „Świata Szkła” postara się publikować w kolejnych wydaniach artykuły powstałe na podstawie wygłoszonych referatów.

 

Można też z ich zawartością zapoznać się na stronie www.swiat-szkla.pl.

 

Zobacz też fotoreportaż z tej Konferencji Technicznej 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 05/2018
 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.