Różne budynki to różne potrzeby pod względem estetyki, wydajności i funkcji. Niewiele jest materiałów budowlanych, tak jak szkło, które w tak dużym stopniu wpływają na wszystkie te obszary. 

 

 

2018 7-8 9 1

 

 

Estetyka, wydajność i funkcja szkła są ze sobą tak nierozerwalnie związane, że nie można rozpatrywać żadnego z tych elementów bez rozważenia pozostałych. Wiele właściwości estetycznych produktów szklanych może wiązać się z funkcjami wydajnościowymi – i odwrotnie. Dobór odpowiedniego szkła pozwala architektom osiągnąć najwyższy poziom wydajności w połączeniu z niezwykle atrakcyjnym wyglądem.

 

W ciągu ostatnich kilku dekad branża szklana brała udział w wyścigu wydajności, ale wraz z dojrzewaniem technologii przyrosty wydajności stają się coraz mniejsze. Często te niewielkie ulepszenia wiążą się z kosztem – np. pogorszeniem aspektów estetycznych szkła.

 

 

2018 7-8 9 2

 

 

Gdybyśmy poprawili selektywność szkła (tj. stosunek przepuszczalności światła do całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego), estetyka szkła i kolor światła wewnątrz budynku prawdopodobnie nie byłyby zadowalające ani dla architekta, ani z punktu widzenia komfortu późniejszych mieszkańców budynku.

 

W przypadku szklanych elewacji współczesne trendy dotyczą neutralności, przepuszczalności światła, odbijania światła (szkło o wysokim współczynniku odbicia lub o możliwie najmniejszej refleksji), dużych rozmiarów i kształtów szkła (np. zakrzywionych lub wygiętych szyb).

 

Guardian Glass stara się dostarczać swym klientom produkty szklane o wysokiej wydajności, ale bez uszczerbku dla estetyki. Niedawno wprowadził na rynek nowe produkty szklane, które cechują się poprawioną estetyką przy bardziej neutralnym i jednolitym kolorze, niezależnie od kąta patrzenia.

 

 

2018 7-8 9 3

 

 

Szkło Guardian SunGuard® SNX 60

 

Szkło przeciwsłoneczne SunGuard SNX 60, które niedawno weszło na rynek, jest doskonałym przykładem produktu, który oferuje ulepszoną estetykę przy zbliżonym poziomie wydajności szkła w stosunku do swojego poprzednika. To szkło przeciwsłoneczne z potrójną warstwą srebra, które zapewnia wysoką wydajność, energooszczędność i estetykę.

 

Szkło to posiada wysoce pożądany, spójny, neutralny i przejrzysty wygląd. Przepuszcza 60% naturalnego światła i jedynie 29% ciepła słonecznego przy bardzo wysokim poziomie izolacji termicznej.

 

Szkło SunGuard SNX 60 wybrano do realizacji La Casa del Desierto (Dom na pustyni). Ten wymagający, ale kreatywny projekt Guardian Glass ukończony został niedawno na Pustyni Gorafe w Hiszpanii.

 

Celem tej inwestycji było pokazanie w ciągu czterech pór roku znaczenie szkła w naszym codziennym życiu, w jednym z najbardziej niekorzystnych i ekstremalnych środowisk w Europie.

 

 

(...)

 

La Casa del Desierto – perfekcyjne wnętrza w doskonałej harmonii z naturą

 

Dom La Casa del Desierto stoi na drewnianej konstrukcji i jest w pełni przeszklony energooszczędnym szkłem o doskonałych parametrach Guardian Glass. Zajmuje on powierzchnię jedynie 20 m2 i podzielony jest na trzy części: sypialnię, łazienkę i salon. Wszystkie pomieszczenia zapewniają widok bezpośrednio na otaczający go krajobraz. La Casa posiada również system filtracji wody, system generowania energii i zestaw paneli fotowoltaicznych.

 

Projekt jest rezultatem wspólnej pracy dużego i doświadczonego zespołu architektów prowadzonego przez Spelę Videcnik z OFIS Architects – wraz ze specjalistami i inżynierami szkła Guardian Glass oraz konsultantami ds. energii i z AKT II i Transsolar. Celem projektu jest sprostanie obecnym i przyszłym wyzwaniom związanym z architekturą i budownictwem, a także promowanie przyjaznych dla środowiska i energooszczędnych budowli. Jest to projekt, w którym typ szyby zastosowany w danym pomieszczeniu ma na nią bezpośredni wpływ i udowadnia, że wnętrze każdego domu można udoskonalić poprzez dobór najbardziej odpowiedniego szkła do każdej sytuacji.

 

Odpowiednie oszklenie w domu pomaga oszczędzić energię, poprawia izolacyjność cieplną i akustyczną wnętrza, a nawet może zwiększyć poziom bezpieczeństwa przed uszkodzeniem mechanicznym lub próbą włamania. Jeśli dobierzemy szyby do specyficznych potrzeb danego miejsca, oszklenie sprawi, że budynek będzie użytecznym i komfortowym domem niezależnie od tego, gdzie się znajduje.

 

 

2018 7-8 10 1

 

 

System ochronny TEA

 

Kolejną nowością opracowaną przez Guardian Glass (również zastosowaną w La Casa del Desierto) jest Guardian System TEA (lub True Edge Application). Ta unikalna technologia poprawia jakość i skraca czas wymagany do emaliowania krawędziowego szkła Guardian powlekanego termicznie.

 

Opracowany w ścisłej współpracy z Ferro (wiodącym światowym dostawcą farb ceramicznych do szkła) Guardian System TEA jest szybszy i bardziej niezawodny niż konwencjonalne metody nakładania warstw. Dzięki temu uzyskuje się idealnie jednolitą powierzchnię o doskonałych właściwościach optycznych, co skraca czas oczekiwania na produkt do szklenia strukturalnego. Technologia skutecznie redukuje liczbę etapów obróbki końcowej do jednego procesu, co umożliwia szybsze dostarczenie szyb do klienta.

 

Guardian TEA nakładany na szkło powlekane pozwala stworzyć trwałą, jednolitą powierzchnię o niezawodnej przyczepności w przypadku zastosowań w oszkleniach strukturalnych lub w oszklonych narożnikach i dachach domów, oknach żaluzjowych i innych rodzajach okien.

 

 

Sophie Weckx
guardian.com

 

Zdjęcia: Guardian Glass, LLC, ©Gonzalo Botet

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 07-08/2018
 

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.