Blisko 30 procent energii mniej zużywałyby europejskie budynki w 2030 r., gdyby we wszystkich zainstalowanowano przeszklenia o wysokich parametrach – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie organizacji Glass for Europe. Takie wysokoselektywne, termoizolacyjne szkło jest już dziś dostępne w ofercie firmy Guardian i z powodzeniem wykorzystuje się je w nowoczesnych, energooszczędnych budynkach.

 

 20200808guardian potencjal przeszklen

 

Redukcja zapotrzebowania na energię to jeden z kluczowych celów, które stawia sobie obecnie Unia Europejska. Jednym z najważniejszych źródeł potencjalnych oszczędności jest sektor budynków, które nadal w większości są bardzo energochłonne. Nic więc dziwnego, że temat energooszczędności w budownictwie jest wciąż szeroko dyskutowany.

 

W tym kontekście mówi się najczęściej o odnawialnych źródłach ciepła i stosowaniu materiałów termoizolacyjnych. Okazuje się jednak, że olbrzymi potencjał tkwi także w przeszkleniach fasadowych. Badania przeprowadzone na zlecenie Glass for Europe pokazują, że stosując szkło o odpowiednich parametrach, można przybliżyć się do tego celu w stosunkowo krótkim okresie.

 

20200808guardian sawig office foto indo architekci

 


Dwa scenariusze dla Europy

Glass for Europe Raport „Potencjalny wpływ szkła na oszczędność energii i redukcję emisji CO2” przedstawia analizę dwóch hipotetycznych scenariuszy. Zakłada się w nich, że wszystkie budynki w Unii Europejskiej wyposażone byłyby w zalecane przeszklenia w 2030 r. lub 2050 r. W pierwszym przypadku budynki zużywałyby rocznie o 29% energii mniej, co wiązałoby się też ze zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla o 28%. Scenariusz dla roku 2050 wykazuje potencjalne oszczędności energii na poziomie 37% i podobny spadek ilości wytwarzanego CO2.

 

Dane dla Polski są jeszcze bardziej optymistyczne. Zastosowanie odpowiedniego rodzaju szkła mogłoby w roku 2030 zredukować zużycie energii przez budynki oraz produkcję dwutlenku węgla odpowiednio o 34 i 30 procent. Dla roku 2050 potencjał ten kształtuje się na poziomie aż 40%.

 

Co ciekawe, blisko połowę potencjalnych oszczędności przewidzianych dla 2030 r. moglibyśmy osiągnąć w ciągu najbliższych 10 lat, gdybyśmy tylko zastosowali wysokoselektywne szkło na nowych budynkach oraz podwoili (z 2% do 4% rocznie) współczynnik wymiany starych przeszkleń na szkło o wysokich parametrach. W skali całej Europy oznaczałoby to nawet 200 Mtoe mniej zużytej energii oraz ponad 240 miliony ton mniej wytworzonego CO2.

 

20200808guardian budapart gate foto balint hirling

 


Budynki przyszłości wznoszone dziś

Dane z raportu Glass for Europe w wyrazisty sposób pokazują, że montaż szyb o wysokiej wydajności energetycznej ma istotny wpływ na ochronę środowiska oraz zmniejszenie kosztów energii potrzebnej do ogrzewania oraz chłodzenia budynków.

 

Istotnym parametrem szklenia jest zatem nie tylko współczynnik termoizolacyjności (Uw), ale też optymalnie dobrane współczynniki przepuszczalności energii słonecznej (g). Warto też zwrócić uwagę na współczynnik przepuszczalności światła (Lt), który nie został uwzględniony w badaniu Glass for Europe, a może generować dodatkowe oszczędności.

 

Szklenie wpisujące się w powyższe założenia znaleźć można w szerokiej ofercie firmy Guardian Glass. Wysokoselektywne szkła dostępne w linii Guardian SunGuard® SuperNeutral oraz Guardian SunGuard® eXtra Selective zapewniają wysoką przepuszczalność światła przy jednoczesnej kontroli przenikania energii słonecznej.

 

Pomaga to tworzyć optymalnie doświetlone wnętrza oraz zapobiegać ich przegrzewaniu latem. Zimą z kolei pomieszczenia mogą być skutecznie chronione przed ucieczką ciepła dzięki współczynnikowi Uw= 0,5 W/(m2K) (w przeszkleniach trzyszybowych).

 

20200808guardian sn7035 pl sagittariusbusinesshouse wroclaw guardian

 

Te właściwości sprawiają, że wspomniane produkty są chętnie wykorzystywane przy realizacji nowoczesnych, energooszczędnych budynków. Znajdziemy je chociażby na przeszklonych fasadach biurowca Sawig Office w Krakowie, gdzie zastosowane zostały gięte szyby Guardian SunGuard® SN 62/34 HT, na fasadzie Sagittarius Business House we Wrocławiu oszklonej wysoko przeziernym szkłem Guardian SunGuard® SN 70/35 HT czy fasadzie BudaPart Gate w Budapeszcie, wykonanej w oparciu o ultranowoczesny, wysokoselektywny produkt przeciwsłoneczny Guardian SunGuard® SNX 50.

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.