Funkcjonalność szkła wykracza znacznie poza sprawdzone podstawowe właściwości tego przezroczystego materiału. Przełączalne szyby zastępują osłonę przeciwsłoneczną, multimedialne fasady zmieniają architekturę naszych budynków, a szyby przekształcają się w aktywne komponenty dzięki zintegrowanym czujnikom. Smartfony i tablety są tylko pionierami tego zjawiska. Od 23 do 26 października targi GLASSTEC 2018 w Düsseldorfie zaprezentują gotowe do wprowadzenia na rynek innowacje i odważne wizje, które jutro mogą zmienić nasze życie.
Wielofunkcyjne i interaktywne
Digitalizacja i niezwykła historia sukcesu smartfonów i tabletów otworzyły nam oczy na to, jak szybko nowa technologia może zmienić nasze życie. Cienkie szkło odgrywa tu kluczową rolę dzięki swoim właściwościom dotykowym. To fundament dalszego rozwoju wielofunkcyjnych i interaktywnych właściwości szkła, a granice tego, co jest wykonalne, są dalekie od wyczerpania. W przyszłości szkło będzie odgrywać aktywną i zróżnicowaną rolę w generowaniu energii elektrycznej, zarządzaniu budynkami, technologii urządzeń medycznych i biotechnologii, rozrywce i opiece zdrowotnej, a także w sektorze transportu. Co i jak jest już dziś możliwe do zrealizowania, można zobaczyć na GLASSTEC 2018 w Düsseldorfie.
Funkcje i właściwości szkła ulegają fundamentalnym zmianom, które zamieniają ten niegdyś pasywny materiał w produkt w wielofunkcyjny i interaktywne medium, zdolne do wywoływania przełomowych zmian i rozwoju w architekturze, sektorze motoryzacyjnym, a także w wielu innych branżach zaawansowanych technologii (high-tech). Staje się to oczywiste, patrząc na nowoczesne szklane fasady, które nie są już ograniczone do zapewnienia optymalnej izolacji termicznej i akustycznej.
Teraz ich powierzchnie mogą być aktywowane przez odpowiednie aplikacje i powłoki – ręcznie lub automatycznie – za pomocą czujników. Pojawiły się pierwsze aplikacje z udziałem szkła przełączalnego (switchable) i szkła emitującego światło gotowe do wprowadzenia na rynek. Postępująca digitalizacja powoduje jeszcze większe zainteresowanie mediów ekranami informacyjnymi, a rewolucja energetyczna wykorzystuje szkło elewacyjne i szyby samochodowe jako konwertery i magazyny energii. Czujniki umieszczone w szkle i zintegrowane z centralnymi jednostkami sterującymi i systemami automatyki budynku działają podobnie, jak czujniki deszczu umieszczone na przednich szybach pojazdów włączające wycieraczki przedniej szyby.
Z kolei czujniki temperatury i wilgotności umieszczone na szklanych fasadach sterują klimatem w pomieszczeniach, czujniki światła uczestniczą w decyzjach wyboru między światłem dziennym, a oświetleniem sztucznym, a czujniki pogodowe i ruchu chronią przed uszkodzeniem w wyniku czynników atmosferycznych lub włamania.
Projekt koncepcyjny cienkiego zawiasu do drzwi szklanych (©Peters)
Wielofunkcyjne szkło zmienia codzienne czynności
W niedalekiej przyszłości będziemy kontrolować nawigację wyświetlaną na przedniej szybie naszego samosterującego auta, oglądać filmy podczas jazdy, czytać otrzymywane wiadomości lub interaktywnie wysyłać wiadomości za pomocą e-maili. Dzięki wielofunkcyjnemu i interaktywnemu szkłu architektura i technologia będą się łączyć, podobnie jak przy projektowaniu dóbr konsumpcyjnych z dodatkowymi interaktywnymi funkcjami, które będzie można spotkać w autobusach, pociągach lub samolotach, w gospodarstwach domowych, w rozrywce czy w branży multimedialnej. Smartfony i tablety w połączeniu ze szkłem interaktywnym będą służyć jako elementy sterujące dla szerokiej gamy aplikacji i produktów. Nawet dziś zainstalowane aplikacje mogą sterować komponentami związanymi z automatyką budynku, od osłon przeciwsłonecznych i systemów grzewczych po oświetlenie i wiele innych.
Automotive Multi Light 1 i 2: elastyczne światłowody do akcentów świetlnych we wnętrzach (©Schott AG)
(...)
Dipl.-Ing. (FH) Claudia Siegele
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacji: Świat Szkła 10/2018