Funkcjonalność szkła wykracza znacznie poza sprawdzone podstawowe właściwości tego przezroczystego materiału. Przełączalne szyby zastępują osłonę przeciwsłoneczną, multimedialne fasady zmieniają architekturę naszych budynków, a szyby przekształcają się w aktywne komponenty dzięki zintegrowanym czujnikom. Smartfony i tablety są tylko pionierami tego zjawiska. Od 23 do 26 października targi GLASSTEC 2018 w Düsseldorfie zaprezentują gotowe do wprowadzenia na rynek innowacje i odważne wizje, które jutro mogą zmienić nasze życie. 

  

Wielofunkcyjne i interaktywne

 

Digitalizacja i niezwykła historia sukcesu smartfonów i tabletów otworzyły nam oczy na to, jak szybko nowa technologia może zmienić nasze życie. Cienkie szkło odgrywa tu kluczową rolę dzięki swoim właściwościom dotykowym. To fundament dalszego rozwoju wielofunkcyjnych i interaktywnych właściwości szkła, a granice tego, co jest wykonalne, są dalekie od wyczerpania. W przyszłości szkło będzie odgrywać aktywną i zróżnicowaną rolę w generowaniu energii elektrycznej, zarządzaniu budynkami, technologii urządzeń medycznych i biotechnologii, rozrywce i opiece zdrowotnej, a także w sektorze transportu. Co i jak jest już dziś możliwe do zrealizowania, można zobaczyć na GLASSTEC 2018 w Düsseldorfie.

 

Funkcje i właściwości szkła ulegają fundamentalnym zmianom, które zamieniają ten niegdyś pasywny materiał w produkt w wielofunkcyjny i interaktywne medium, zdolne do wywoływania przełomowych zmian i rozwoju w architekturze, sektorze motoryzacyjnym, a także w wielu innych branżach zaawansowanych technologii (high-tech). Staje się to oczywiste, patrząc na nowoczesne szklane fasady, które nie są już ograniczone do zapewnienia optymalnej izolacji termicznej i akustycznej.

 

Teraz ich powierzchnie mogą być aktywowane przez odpowiednie aplikacje i powłoki – ręcznie lub automatycznie – za pomocą czujników. Pojawiły się pierwsze aplikacje z udziałem szkła przełączalnego (switchable) i szkła emitującego światło gotowe do wprowadzenia na rynek. Postępująca digitalizacja powoduje jeszcze większe zainteresowanie mediów ekranami informacyjnymi, a rewolucja energetyczna wykorzystuje szkło elewacyjne i szyby samochodowe jako konwertery i magazyny energii. Czujniki umieszczone w szkle i zintegrowane z centralnymi jednostkami sterującymi i systemami automatyki budynku działają podobnie, jak czujniki deszczu umieszczone na przednich szybach pojazdów włączające wycieraczki przedniej szyby.

 

Z kolei czujniki temperatury i wilgotności umieszczone na szklanych fasadach sterują klimatem w pomieszczeniach, czujniki światła uczestniczą w decyzjach wyboru między światłem dziennym, a oświetleniem sztucznym, a czujniki pogodowe i ruchu chronią przed uszkodzeniem w wyniku czynników atmosferycznych lub włamania.

 

 

2018 10 50 1

Projekt koncepcyjny cienkiego zawiasu do drzwi szklanych (©Peters)

  

Wielofunkcyjne szkło zmienia codzienne czynności

 

W niedalekiej przyszłości będziemy kontrolować nawigację wyświetlaną na przedniej szybie naszego samosterującego auta, oglądać filmy podczas jazdy, czytać otrzymywane wiadomości lub interaktywnie wysyłać wiadomości za pomocą e-maili. Dzięki wielofunkcyjnemu i interaktywnemu szkłu architektura i technologia będą się łączyć, podobnie jak przy projektowaniu dóbr konsumpcyjnych z dodatkowymi interaktywnymi funkcjami, które będzie można spotkać w autobusach, pociągach lub samolotach, w gospodarstwach domowych, w rozrywce czy w branży multimedialnej. Smartfony i tablety w połączeniu ze szkłem interaktywnym będą służyć jako elementy sterujące dla szerokiej gamy aplikacji i produktów. Nawet dziś zainstalowane aplikacje mogą sterować komponentami związanymi z automatyką budynku, od osłon przeciwsłonecznych i systemów grzewczych po oświetlenie i wiele innych.

 

 

2018 10 50 2

 

 

2018 10 50 3

 Automotive Multi Light 1 i 2: elastyczne światłowody do akcentów świetlnych we wnętrzach (©Schott AG)

 

 

(...)

 

2018 10 51 1

 

 

2018 10 51 2

Dielektryczne szkło lustrzane (©Frank Weber/Guardian Glass Europe S.A.R.L.)

  

Lepsze zarządzanie zasobami i większe bezpieczeństwo

 

Podobnie, jak szkło wielofunkcyjne, fasady i szyby okienne wpływają na architekturę i zmieniają koncepcje technologiczne w budownictwie. Jezdnie lub podłogi wykonane z płyt z paneli szklanych zbrojonych (kuloodpornych) mają zwiększyć bezpieczeństwo na drogach komunikacyjnych, w krytycznych punktach, w niespotykany dotąd sposób. Diody LED wbudowane w szkło i zasilane przez ogniwa słoneczne mogą służyć jako oznakowanie stref niebezpiecznych i w razie potrzeby mogą zmieniać kolor lub błyskać. Co więcej, energia słoneczna wytwarzana przez szklane panele na drogach może być dostarczana do okolicznych gospodarstw domowych.

 

W ten sposób szkło wielofunkcyjne może w sposób zrównoważony poprawić zarządzanie zasobami budynków, usprawnić funkcjonowanie władz lokalnych i systemów transportowych w architekturze, urbanistyce. Może wzmocnić pojedyncze, „pasywne” cechy produktu dzięki funkcjom adaptacyjnym i interaktywnym, działając jednocześnie w tym samym czasie jako kreatywny element projektu.

 

Ponadto istnieje „upscaling” – trend do stosowania coraz większych tafli szklanych, a także wykorzystywania osiągnięć technologicznych z zakresu szkła konstrukcyjnego i technologii łączenia (zwłaszcza poprzez klejenie) do ciągłego powiększania powierzchni szklanych. W połączeniu z właściwościami dotykowymi, nowoczesny materiał szklany, dzięki wszechstronnym i elastycznie stosowanym funkcjom, wykazuje dodatkowe zalety, które pozwalają mu sprostać przyszłym wyzwaniom i wymaganiom. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na trwałość, zdolność do samonaprawy (szczególnie w przypadku szyb wielkoformatowych), a także możliwość oddzielenia poszczególnych warstw i elementów w celu ponownego wykorzystania zgodnie z zasadą cradle-to-cradle.

 

 

2018 10 51 3

Światłowody podbijają wnętrza – mogą być wbudowane w meble, podłogi lub akwaria lub używane jako podświetlane ściany działowe (©Schott AG)

  

Wizje stają się rzeczywistością na targach GLASSTEC 2018 w Düsseldorfie

 

Jaki materiał oprócz szkła jest w stanie zmienić swoje specyficzne i najbardziej nieodłączne cechy, takie jak przezroczystość, ochrona przed wpływami chemicznymi i mechanicznymi i służyć jako podłoże dla różnych warstw funkcjonalnych, bez utraty swego wyglądu, sposobu działania i podstawowych funkcji?

 

W niedalekiej przyszłości szyby okienne zastąpią telewizory, uzupełnią tradycyjne oświetlenie o oprawy z nieoślepiającym, sztucznym światłem oraz rolety z wkładkami termicznymi, które staną się zbyteczne. To, co dla niektórych może brzmieć jak odległa wizja, już dawno jest obecne w laboratoriach rozwojowych uniwersytetów i producentów. Odpowiednie prototypy zostaną zaprezentowane w specjalnej wystawie „glass technology live” w hali 11 targów GLASSTEC w Düsseldorfie od 23 do 26 października.

  

 Dipl.-Ing. (FH) Claudia Siegele

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 10/2018

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.