Systemy smart home to coś więcej niż wygoda i oszczędność czasu. Takie rozwiązania zapewniają użytkownikom poczucie bezpieczeństwa i umożliwiają obniżenie kosztów eksploatacji mieszkania.

 

Wybranymi instalacjami i urządzeniami znajdującymi się w domu możemy sterować korzystając ze smartfona - podpowiadają eksperci domiporta.pl


Zainteresowanie inteligentnym mieszkaniem bądź domem rośnie na naszym rynku nieruchomości. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez jednego z producentów systemów smart home. Tego typu rozwiązanie chciałoby mieć w swoim lokum aż 76% ankietowanych.

 

 

20190225 SMART HOME 2

fot. domiporta.pl

 Domowa inteligencja – do czego jest wykorzystywana
W inteligentnym mieszkaniu lub domu można zamontować system, który będzie całościowo zarządzał instalacjami i urządzeniami lub tylko wybranymi.

 

Użytkownicy zazwyczaj chcą zdalnie lub automatycznie sterować oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją, osłonami okiennymi, alarmem, sprzętem audio-wideo oraz ADG, a właściciele domów także bramami i nawadnianiem ogrodu.

 

20190225 SMART HOME

 fot. domiporta.pl

 

Aleksandra Pyziak z firmy Somfy zwraca uwagę, że tzw. centrala sterująca może integrować nawet 200 urządzeń. Dodawanie kolejnych możliwe na dowolnym etapie realizacji inwestycji, również wtedy, gdy już zamieszkamy w własnych czterech kątach.• Oświetlenie
Krzysztof Banasiak z firmy Fibaro podpowiada z kolei, że umieszczenie odpowiednich czujników w pomieszczeniach w całym domu pozwala zautomatyzować włączanie i wyłączanie światła na podstawie informacji o obecności mieszkańców w poszczególnych pokojach.

 

Użytkownicy mogą jednym kliknięciem lub poleceniem głosowym wyłączyć światła w całym domu. Zaletą takiego rozwiązania jest zatem oszczędność prądu - zauważają eksperci serwisu domiporta.pl - światło świeci, tylko wtedy, kiedy go potrzebujemy.

 


• Ogrzewanie, klimatyzacja i wentylacja
W inteligentnym mieszkaniu możemy znacznie ograniczyć koszty ogrzewania, gdy ustawimy system tak, aby automatycznie regulował temperaturę.

 

Automatyka pozwala dostosowywać ją do naszego planu dnia oraz upodobań. Na przykład, gdy jesteśmy w pracy (lub w nocy kiedy śpimy), jej wartość będzie utrzymywana na niższym poziomie, a gdy wracamy do domu, system podnosi temperaturę, żebyśmy mogli cieszyć się ciepłym wnętrzem.

 

Podobnie jest ze sterowaniem klimatyzacją oraz wentylacją. Klimatyzacją wyłączy się, gdy system wykryje otwarte okno lub gdy nikogo nie będzie w domu.

 

Dominika Majchrzak z firmy Velux Polska wyjaśnia, że na komfort korzystania z pomieszczeń na poddaszu domu duży wpływ ma zachowanie odpowiednich warunków termicznych, w tym odpowiedniej wentylacji.

 

Inteligentne czujniki wewnętrzne mierzą temperaturę i wilgotność powietrza oraz stężenie dwutlenku węgla i na tej podstawie zamykają lub otwierają okna.

 

System wentyluje pomieszczenie co najmniej trzy razy dziennie, zwalniając z tego obowiązku domowników. Poza tym, okna dachowe, które mają wbudowany czujnik deszczu, automatycznie się zamkną, kiedy spadnie pierwsza kropla.

 


• Osłony okienne
Sterowanie roletami oraz markizami to kolejna istotna funkcja systemu inteligentnej automatyki. Osłony okienne mogą być opuszczane i podnoszone a pomocą jednego przycisku lub też może to robić system o wyznaczonej przez nas porze lub po otrzymaniu sygnału od czujek wykrywających światło słoneczne lub silny wiatr.

 

Inna opcja to dostosowanie działania rolet do naszego rytmu dnia - na przykład po sygnale pobudki w sypialni, podniosą się wpuszczając naturalne światło, a opuszczą się, gdy w pokoju zapali się sztuczne światło.

 

Wojciech Chronowski z firmy Fakro zwraca uwagę na możliwość sterowania markizami zamontowanymi na oknach fasadowych i połaciowych, w zależności od nasłonecznienia. Jeśli jest ono duże, markizy (np. z napędem solarnym) samoczynnie rozwijają się, co sprawia, że promieniowanie słoneczne zostaje absorbowane już przed szybą, a ciepło emitowane jest na zewnątrz budynku.

 

W efekcie markizy dobrze chronią wnętrze przed uciążliwym upałem. Natomiast przy pochmurnej pogodzie automatycznie się zwijają zwiększając napływ naturalnego światła.

 


• Alarm i kontrola dostępu
W inteligentnym domu i mieszkaniu łączy się zwykle automatyzację z instalacją alarmową. W efekcie na przykład po naruszeniu czujek umieszczonych w oknach rolety opuszczą się, a te zamontowane w drzwiach zewnętrznych zaryglują wyjście, aby utrudnić włamywaczowi ewakuację. Poza tym, system automatycznie powiadomi o włamaniu agencję ochrony.

 

Smart home to też wiele dodatkowych rozwiązań, które mogą ułatwić nam życie. Dawid Wrona, dyrektor sprzedaży w dziale mieszkaniowym Echo Investment, podpowiada, że gdy dziecko zapomni klucza, rodzice mogą otworzyć zamek aplikacją w telefonie z drugiego końca miasta, a jeśli sami nie jesteśmy pewni, czy zamknęliśmy drzwi wychodząc, to też bez problemu sprawdzimy to w aplikacji.

 

Możemy również wybrać ograniczony dostęp do mieszkania np. dla opiekunki, a także ustawić automatyczne zamknięcie drzwi na noc, aby o tym nie musieć pamiętać.


Co więcej, instalacja alarmowa wyposażona w czujki zalania, dymu zawiadomi nas o wystąpieniu danego zagrożenia, a odpowiednie urządzenia zapobiegną rozprzestrzenianiu się ognia, bądź odetną dopływ wody.

 


Bramy, furtki, nawadnianie
W domu inteligentnym nie bez znaczenia jest możliwość sterowania bramą wjazdową oraz garażową.
- Dzięki funkcji geolokalizacji w smartfonach, która powiadomi system o naszym powrocie do domu, bez zdejmowania rąk z kierownicy wjedziemy na teren posesji - mówi Aleksandra Pyziak z firmy Somfy.

 

Z kolei, aby nasz ogród był zadbany, niezbędne jest jego regularne podlewania. W tym celu wykorzystuje się systemy automatycznego nawadniania, które warto zintegrować z czujnikami deszczu i wilgotności gleby. W efekcie oszczędzamy wodę, co jest korzystne zarówno dla naszej kieszeni, jak i środowiska - podpowiadają eksperci serwisu domiporta.pl.

 


Inteligentne mieszkania na rynku pierwotnym
Według danych GUS, w 2018 roku oddano do użytkowania 184,8 tys. mieszkań o 3,6 % więcej niż w 2017 roku. Największy wkład w te statystyki mieli deweloperzy, którzy oddali 111,6 tys. lokali.

 

Z uwagi na tak dużą podaż deweloperzy, chcąc wyróżnić swoją ofertą, a jednocześnie dostosowując ją do rozwijających się technologii, już w standardzie wyposażają lokale w inteligentne systemy - zauważają eksperci serwisu domiporta.pl.

 

Potwierdza tę opinię Dawid Wrona z Echo Investment. Oferta mieszkań z inteligentnym system cieszy się dużym zainteresowaniem wszystkich klientów, a w szczególności tych z młodszego pokolenia. - W najbliższych trzech latach stworzymy 4,5 tys. mieszkań wyposażonych w inteligentne rozwiązania – zapowiada Dawid Wrona. Pierwsze takie osiedla już powstały.

 

Z kolei zdaniem Aleksandry Goller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w spółce mieszkaniowej Skanska, rozwój technologii smart home połączony jest z rosnącą świadomością na temat ekologii.

 

Chęć wprowadzenia konkretnych prośrodowiskowych nawyków do własnego życia skłania do poszukiwania rozwiązań, które pomogą zoptymalizować zarządzanie m.in. energią grzewczą i elektryczną w mieszkaniu.

 

Klienci, widząc konkretne korzyści – od zwiększonego poczucia bezpieczeństwa i wygody, po obniżenie zużycia energii, a co za tym idzie ponoszonych kosztów, coraz odważniej pytają o funkcję inteligentnego domu. - Mieszkańcom jednego z naszych osiedli oferujemy system umożliwiający sterowanie ogrzewaniem.

 

Inteligentny termostat połączony z aplikacją i centralką w mieszkaniu pozwala na zdalną regulację temperatury w lokalu i określenie harmonogramów grzewczych. Wymiana termostatu grzejnikowego na elektroniczny to oszczędność energii sięgająca nawet 23% - ocenia ekspert Skanska.

 


Koszty zakupu mieszkania inteligentnego
- Szacujemy, że koszt wyposażenia średniej wielkości mieszkania w rozwiązania smart home to około 5-7 tys. PLN, przy czym inwestycja ta może się zwrócić poprzez oszczędności poczynione na ogrzewaniu czy zużyciu energii elektrycznej albo w przypadku, gdy system zapobiegnie potencjalnemu pożarowi czy zalaniu mieszkania - mówi Marcin Lewandowski z firmy Fibaro.

 

Należy podkreślić też to, że system możemy rozbudowywać stopniowo w zależności od potrzeb. Sprzyja temu także fakt, że bazuje on na komunikacji bezprzewodowej, w związku z czym, aby wzbogacić go o nowe rozwiązania nie trzeba kuć ścian.

 


Aleksandra Goller radzi z kolei, aby kupujący mieszkanie przede wszystkim dokładnie przeanalizowali swoje potrzeby i wybrali te funkcjonalności, które pomogą racjonalnie zarządzać lokalem.

 

Koszt takiej instalacji jest przede wszystkim uzależniony od preferowanych parametrów - może sięgać od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy – co jednak w przypadku mieszkań deweloperskich jest rzadkością.

 

Skanska pracuje obecnie nad ogólnym standardem automatyki mieszkaniowej pozwalającym na zintegrowane zarządzanie zarówno zużyciem energii cieplnej, jak i energią elektryczną. Rozwiązanie to ma być wprowadzone we wszystkich projektach realizowanych od tego roku.

 


Beata Zielińska
Analityk serwisu domiporta.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.