Popularne rozwiązania wybierane przez Polaków.


Oferta inteligentnych domowych rozwiązań na polskim rynku jest coraz bardziej zróżnicowana. Producenci oferują wyspecjalizowane urządzenia do sterowania drogą radiową oraz internetową, które można synchronizować w sieci i zarządzać nimi za pośrednictwem komputera lub telefonu. Jakkolwiek standardy budownictwa inteligentnego nie są jeszcze powszechnie stosowane, to poszczególni producenci wymieniają rozwiązania, które cieszą się dużą popularnością wśród właścicieli domów.

 

20131033somfy Garches 2011 Childeric 121


Konsumenci coraz odważniej korzystają z systemów zdalnego sterowania. W napędy wyposażamy już nie tylko drzwi garażowe czy bramy wjazdowe, ale również osłony okienne. Komfort zdalnego sterowania, zamiast tradycyjnej korbki, stanowi coraz mocniejszy argument przy zakupie osłon. Chętniej decydujemy się na dodatkowe udogodnienia, takie jak funkcja wykrywania przeciążeń oraz przymarzania rolet. W mijającym roku zauważalny był również wzrost zainteresowania markizami tarasowymi z napędem elektrycznym.


Dużą popularnością cieszą się wideofony, które stanowią alternatywę dla tradycyjnych domofonów. Najnowsze urządzenia na rynku posiadają funkcję rejestracji zdjęć osób owiedzających, dzięki czemu domownicy mogą sprawdzić kto próbował ich odwiedzić podczas ich nieobecności.

 

20131033somfy Garches 2011 Childeric 004


Oferta sterowań za pomocą internetowych oraz mobilnych aplikacji zyskuje kolejnych entuzjastów. Centrale, działające w oparciu o łączność bezprzewodową, umożliwiają globalne sterowanie siecią domowych urządzeń przy pomocy pilota, przeglądarki internetowej lub smartfona. Efektem nacisku na kompatybilność rozwiązań pochodzących od różnych producentów są stowarzyszenia i standardy, które umożliwiają tworzenie coraz bardziej wyspecjalizowanych sieci.


Rozwój technologii znacząco zredukował koszty oraz ułatwił instalację i jej późniejszą rozbudowę. Centrale oraz napędy i urządzenia konfigurowane w sieć domowej automatyki praktycznie nie wymagają okablowania. Inteligentne rozwiązania można zastosować nawet w gotowej inwestycji. Eksperci jednak podkreślają, że najlepiej myśleć o nich już na etapie budowy . Sterowanie radiowe eliminuje znaczną ilość kabli, obniżony pobór energii redukuje koszty codziennej eksploatacji, ale wciąż trzeba zainwestować w nowoczesne produkty, które są nieco droższe od tradycyjnych rozwiązań.

 

20131033somfy Garches 2011 Childeric 030


Kiedy już się zdecydujemy na inteligentne systemy zarządzania bezpieczeństwem, energią oraz komfortem domu, to możliwości stają się nieograniczone. Za sprawą zaawansowanych centrali sterujących, które oferują wiodący producenci, możemy kontrolować działanie urządzeń na szeroką skalę. Nawet jeżeli chcemy włączyć do sieci urządzenia od innych wytwórców, to rynek oferuje adaptery czy sterowniki umożliwiające współpracę.

 

Już samo dokupienie gniazdka z odbiornikiem RTS daje dodatkowy punkt sterowania dowolnym urządzeniem elektrycznym (np. ekspresem do kawy, piecykiem) w ramach sieci. Bezprzewodowe termostaty pozwalają na sterowanie centralnym ogrzewaniem wg zaprogramowanych przez domowników scenariuszy. Oświetleniem można zarządzać korzystając m.in. z opraw żarówkowych, a zraszaczem ogrodowym za sprawą rozgałęziaczy przystosowanych do warunków zewnętrznych. Wybór czujników, detektorów, napędów radiowych czy modułów adaptacyjnych jest naprawdę szeroki.

 

20131033somfy Garches 2011 Childeric 219


Branża inteligentnej automatyki domowej dostarcza coraz bardziej wyspecjalizowanych rozwiązań, a ceny się optymalizują. Konsumenci zaczynają doceniać wygodę zdalnie sterowanych osłon okiennych czy systemów alarmowych. Do technologii we własnym domu możemy przyzwyczajać się stopniowo – nowoczesne internetowe centrale mogą być rozbudowywane o kolejne funkcje w dowolnym momencie. Wiodący producenci jednak zalecają, aby nawet przy wprowadzaniu pojedynczych inteligentnych rozwiązań, myśleć globalnie.

 

Poszukując najlepszych rozwiązań z zakresu inteligentnej automatyki warto wybrać producenta, który jest aktywny w stowarzyszeniach, współpracuje z innymi wiodącymi wytwórcami urządzeń domowych, stosuje nowoczesne technologie, rozwija portfolio produktów oraz inwestuje w szkolenia pracowników. Kierowanie się profesjonalizmem, a nie oszczędnością na etapie instalowania systemu pozwoli uniknąć problemów z rozbudową sieci, kompatybilnością wielu urządzeń czy sprawną aktualizacją systemu.

Autorami artykułu są Eksperci Somfy

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.