Szkło efektownie prezentuje się w nowoczesnych przestrzeniach biurowych. Sprawia, że wnętrza są lepiej oświetlone i robią wrażenie bardziej przestronnych. Przeszklone ścianki działowe mają jednak zasadniczą wadę – nie dają poczucia prywatności, które jest niezbędne podczas załatwiania ważnych interesów.

 

Na szczęście istnieje rozwiązanie tego problemu. Inteligentną folię Sonte można łatwo przykleić na każdą szklaną powierzchnię, aby przełączać szybę z trybu przezroczystego na mlecznobiały w dowolnym momencie.

 

 

2019 04 52 1

 

2019 04 52 2

 Zdjęcia w tym artykule przedstawiają folię SONTE zainstalowaną na systemie ESPES H7 (akustyka 47db)

 

 

 

 

Montaż bez bałaganu i demontażu przeszkleń

Do niedawna ciekłokrystaliczną folię laminowano między dwoma taflami szkła, więc montaż wymagał zaangażowania doświadczonego szklarza i był możliwy jedynie na etapie projektowania wnętrza. Na szczęście dziś sprawa wygląda inaczej.

 

Technologia posunęła się naprzód, więc montaż można przeprowadzić w oddanych do użytku pomieszczeniach, bez bałaganu, remontu czy przestojów pracy.

 

Proces jest na tyle szybki i prosty, że adhezyjną folię Sonte można przykleić samodzielnie, chociaż na większych powierzchniach warto skorzystać z pomocy specjalistów. Zasilacz i okablowanie są niewidoczne po instalacji, więc nie ma obawy, że zepsują wystój wnętrza.

 

 

Szkło i prywatność mogą iść w parze
W nowoczesnym biurze szklane ściany dopasowują się do potrzeb użytkowników – zmieniają się z przezroczystych w mlecznobiałe lub służą za ekran projekcyjny.

 

Inteligentną folię Sonte można zainstalować na każdej szklanej powierzchni. Sterowanie jest bardzo proste – do przełączenia z trybu przezroczystego na mlecznobiały można wykorzystywać przycisk na ścianie, pilota.

 

Możliwe jest również wpięcie folii w system automatyki i zarządzania budynkiem BMS. Niewątpliwą zaletą jest możliwość wykorzystywania folii Sonte jako ekranu projekcyjnego, na który trudno znaleźć miejsce w przeszklonym pomieszczeniu.

 

 

Biuro na miarę XXI wieku
Współcześni projektanci mają przed sobą nie lada wyzwania – nowoczesne budynki muszą być estetyczne, funkcjonalne i energooszczędne.

 

Folia Sonte to rozwiązanie, które ułatwia osiągnięcie tego trudnego celu. Naklejona na zewnętrzne okna zmniejsza straty cieplne, a w upalne dni zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczenia i zatrzymuje szkodliwe promieniowanie UV. Przekłada się to na mniejsze wydatki na ogrzewanie i klimatyzację.

 

Co więcej, w przeciwieństwie do kotar, zasłon czy żaluzji, utrzymanie jej w czystości jest bardzo proste. Na powierzchni inteligentnej folii nie gromadzi się kurz, co jest ogromną zaletą w czasach, gdy coraz więcej osób cierpi na uciążliwe alergie.

 


Jak to działa?
Adhezyjna folia Sonte wykorzystuje nowoczesną technologię cyfrowego cieniowania i powstaje z dwóch warstw folii PET. Pomiędzy nimi umieszcza się ciekłe kryształy, które mogą się poruszać. Gdy folia jest włączona i przechodzi przez nią napięcie, układają się regularnie, więc powierzchnia jest przezroczysta.

 

Gdy zasilacz jest wyłączony, kryształy rozpraszają się chaotycznie, a szyba staje się mlecznobiała. Pobór mocy jest niewielki - zaledwie 4,5 W na m² folii, czyli mniej niż większość żarówek LED.

 

2019 04 52 3

 

2019 04 52 4

 

 

Uznanie w kraju i na świecie
Polski dystrybutor, firma Sonte Poland, sprzedaje rocznie ponad 2,5 tys. m2 swojej ciekłokrystalicznej folii adhezyjnej. Zapotrzebowanie na produkt cały czas rośnie – montaże odbywają się nie tylko w Polsce, ale również Panamie, Brazylii, Szwecji, Rosji czy RPA.

 

Folię Sonte można znaleźć w biurach takich gigantów jak Maspex, Dr Oetker, Alior Bank czy Skanska. Postęp technologiczny sprawił jednak, że wygodne zarządzanie prywatnością to rozwiązanie na każdą kieszeń.

 

Folia Sonte coraz częściej pojawia się w siedzibach znacznie mniejszych firm, np. gabinetach dentystycznych, agencjach reklamowych, salonach urody czy restauracjach. Niektórzy klienci wybierają ją nawet do swoich domów. 

 

Paweł Król
Sonte

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 4/2019
  

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.